Hürriyet Baskını, Sindirmek ve Abdürrahim Boynukalın

Hürriyeti basanlar kimler diye merak ettim ve bu sabah  Boynukalın hakkında bir saat kadar okudum. Daha önce ismini bile duymadığım Abdürrahim Boynukalın son derece sempatik resim veren genç bir insan. Daha otuz olmasına 2 yıl var . Üniversiteyi bitirmiş sonra sonra İngiltere’ye gitmiş, master yapmış. Yakışıklı. Anlaşılan ailesi Suudi Arabistan ile ticaret yapmış. Okumuş etmiş bir ailenin mensubu.

indir-300x336

Bir yaklaşımı var anlaşılan “ya bendensin, ya düşmansın” tarzında. Ne diyeyim, yaptıkları ortada. Epeyce üzüldüm.Arada kaç nüans var bir bilsen Abdürrahim,  renkler var nüanslar var sonunda düşman yok olana ve sen, sen ile karşı karşıya kalana dek!

Okumuş dünyayı görmüş genç ve gelecek vadeden bir “soğuk- hatta sıcak savaşçı” olmuş neredeyse.   Hürriyet gazetesi önünde yaptıkları ve dedikleri gelişmiş ülkelerde bu gelecek vadeden kariyeri tamamen ve anında söndürecek nitelikte. Anlaşılan burada öyle olmayacak.

Abdürrahim Boynukalın bedelli Askerlik yapmış. Ben yapamadım o zaman orduda Asker ihtiyacı vardı iki bedelli Askerlik dönemi arasından ben asker asker 18 ay yaptım. Her işte bir hayır vardır diye düşünüyorum sanki. Ayrıca bu genç parlamenter koruma talep etmiş.

Bu satırları yazarken güzel hafif rüzgarlı bir gün var dışarda. Umuyorum yarın eksikleri ile birlikte evrim kitabı e-kitap olarak yayınlanacak. Mizanpaj açısından hayli eksik gördüm ama daha iyisini bir okur belki yapar. Basmak isteyen de yoktu para vermeyince. Eh, ben Suudi Arabistan değilim ki bastırıp parayı yayınlayayım. Bu kadar! İçerik benden, karikatürler Mutlu Tuncer’den,  isteyen okusun, keşke Abdurrahim Boynukalın da okusa. Sanki o kitabı O’nun için yazdım. Keşke gelse de bir çayımı içse. Onu örnek alan bir çok genç vardır. Onun örnek aldıkları insanlar da ortada zaten. Darbelerle sağ dan çıkan liderlerin seviyeleri ve yaklaşımlarındaki farklar da ortada. Şu an sanki dini referanslarla Erbakan’ın uzun süre % 10 civarında olan dini söylemi çok güçlü imiş gibi gözüküyor ama uzun vadede Anadolu’nun dünyadaki zamanın ruhundan apayrı gelişmesini beklemek hayalperestlik olur.

Benim annem de DP 1946 seçimlerinde sandık mücahidi idi. ABD de Behice Boran ile arkadaştı. İkisinin çok farklı politik anlayışları vardı. Keşke Cumhuriyet kuruluşundan sonra o denli otoriter olmasaydı keşke dini daha fazla kucaklayabilse idi gibi fikirler aklımdan geçiyor. Ama o zamanın şartları ile bu günü mukayese etmek yanlış. Ama belki de sonunda kriz anında gerçekten ak veya kara bir taraf seçmek gerek. Gerçekten gerek mi? Resim devlet gücü arkanda ise farklı karşında ise farklı olabilir. Anadolu neler neler yaşamış geçmişteki binyıllarda.

Bir çıpayı merkez olarak almakta fayda var şiddet ile hiçbir şey çözülmüyor, şiddet süreci kısaltıyor gibi gözükse de aslında uzatıyor. Kronik hale getiriyor. Onun için umarım bu genç politikacı söyleminde de yaşamında da şiddetten uzak durmayı yeğler bundan sonraki yaşamında. Boynukalın’ı örnek alan bir sürü genç vardır. Onun örnek aldıkları da zaten ortada. Sağın liderlerine bakınca sanki giderek adabı muaşeret seviyesinde bir düşüş aşikar.

Suudi Arabistan’ın neyi neden finanse ettiğini anlamak kolay. Her insan gibi her rejim de can derdinde. Ama bağımsız düşünmek şart. Düşünebilmek için de epeyce uzlaşmaya açık dengeyi arayan bir tavır gerek.   Bayar, Menderes çok az sayıda koruma ile halkın arasında gezerlerdi. Bu gerginlik ve gerip gerip korumaya olan ihtiyaç son derece düşündürücü ve üzücü sanki olaylar neden şu anlar bu denli fazla insan ölüyor sorusunun yanıtı gibi.

Dipnot 19.9.2015  Tabii ki tüm basına yapılan saldırılar üzücü. Star Sahibine, Bugün gazetesine ve Hürriyet’e. Ama sonunda Gül’ün beyanatı sonucu Ak Parti’de ortak akıl ağır bastı. Boynukalın’ın adaylık listesinde olmadığı öğrenildi.

6 thoughts on “Hürriyet Baskını, Sindirmek ve Abdürrahim Boynukalın

 1. Bu şekilde yalnış meralarda dolaşır, yalnış izler sürerseniz Bazı şeyleri anlamanız daha çoook uzun zaman alacak sevgili hocam, bir kaç evrim kitabı yayınlasanız dahi hala eskimiş sabit fikirlerinizin tutsağındasınız, Yazılarınızda yeni fikirlere dair izlere raslamak maalesef mümkün değil, eski hamam eski tas, gönülden dilerim farkında olmadığınız ön yargılarınızdan biraz olsun sıyrılanilirsiniz.. maalesef Dünya’ya daracık bir pencereden, yıllar ötesinden bakıyorsunuz. bu durumda sizi izlemek birşeyler katmıyor, at gözlüklerinden başka cazip gözlüklerde var vitrinlerde😊

  Like

 2. Dr. Mahmut Tolon yazilarini sevgi, ilgi ve merakla takip ediyorum. Beni neden bunca etkiledigini dusununce sunu gordum; icerik olarak son derece doyurucu, bilgi birikimi vs vs ve fakat en cok bariscil, humanist ve merhametli. Evet senin gibilerinin bu ülkede çok sayıda olması lazım yoksa biz Cumhuriyet demokrasi gibi düşünceleri paralel dünyalarda görebileceğiz anlaşılan. Ömrüne bereket.

  Like

 3. İlginç bir rastlantı, bundan önceki eleştiriden sonrada bir çeşit avukatlık görevi üstlenen sedefinaa hemen kaleme sarılıp eleştirime cevap yazmıştı, dilbilgimi v.s tıpkı Tolon’ un tarzında ve onun diliyle şiddetle eleştirmişti. O günden beride başka bir yorumuna raslamadım. Bende bana yazılan o iki haksız yoruma cevap yazmıştım, ama cevabım yayınlanmadı, o Sırada yurt dışında, int. erişiminin zayıf olduğu bir yerde Bulunduğum için cevaplarım ulaşmamış olabilir diye düşündüm, belkide başka bir şeydi.. Bu sabah benim yorumumun arkasından anında cevap mahiyetinde yorum eski yorumlarımı tekrarlama kararı aldım. Bu günkü yoruma bukadar çabuk yankı şaşırtıcı, Haziran’dan beri yorumuna rastlanmayan şahıs benim yorumum üzerine Tolon’un Avukatı kesilip anında savunmaya geçti..Bunun üzerine kayıttaki cevaplarımı tekrar kullanma gereğini duydum.. Aşağıda kopyalıyacağım..

  Like

 4. dini hiç bir şekilde bilmeyen sizlerin bu konularda ahkam kesmesi derin bir cehalet, kendini bilmezlik ve büyük ölçüde Saygısızlık oluyor..
  ilim ilim bilmektir, ilim KENDİN BİLMEKTİR..
  sen kendin bilemezsen bu boşuna okumaktır, yazmaktır ( ahkam kesmektir, Boşa Kürek sallamaktır)
  Gerçekle ilgisi olmayan,bir takım hasta ve cahili İslam’la bağdaştıran yalan yalnış safsata yazılarınızı yazarken sizi dikkate, araştırmaya, bilime ve edebe davet ediyorum.

  Comment by Celal Bildiren | June 27, 2015 | Reply

  Ilimden bahseden bazi muhterem sahsiyetler henuz imla kurallarindan bile bi haber. Kimi buyuk harf, kimi kucuk harf ile yazarak yaziya cesni katiyor. Ama olsun, bilgisi olmasa bile kanaati var. Cok mutesekkiriz ki, veciz lakirdilari, ileri duzeydeki bilgileri ile aciklayarak bizleri aydinlatiyor.
  Arastirmaci televizyon izleyicimiz, bu kanallar sayesinde bilgiler edinip, daha sonra bu ogretileri gayet sert bir eda ve bagira cagira yapanlardan, karsisindakinin fikrini ancak yuksek perdeden gelen bir ses ile bastiran, korkutan yari zamanli ilim irfan sahibi kisileri islah et Ya Rabbim!

  Comment by sedefinaa | June 30, 2015 | Reply

  Çok Say’ın Celal Bildiren beyefendinin soyadına mütenasip ” bildirme” üslûbuna ilişkin olarak :
  “Bir bilen ” liğe soyunmasının dayanağını pek merak ettim doğrusu….
  Yazarı takip edip ve de zahmet buyurup yorum yazmasını ,Şahsi fikrini ” gayet uygar ” bir şekilde bildirmesini demokratik buldum.Fikirleşmek,demokratik haklarımızı kullanabilmek ne hoş.
  Ancak bu Hakkı kullanırken “ilim kendin bilmektir ” düsturundan feyz alarak, “ELlNE,DILINE,BELINE SAHIP OL ” deyişinin diline kısmına dikkat ….
  Ha…naçizane bir bilen de ben olmayayım.Hâşâ…
  Bilen de bildiren de O dur..

  Comment by Fatos | July 1, 2015 | Reply

  eleştirilerime cevap
  onun eli kolu yoktur ama onu kendine şah damarından yakın hissedenlerin kendine tam bir öz güveni vardır çünkü ondan güç alırlar ve bu güç başka hiç bir şeye benzemez..
  ve bu kimseler onun eli kolu dili olduklarını hissederler, söyleyende söyletende odur, bu kelamlar edildiyse bir vasıtayızdır,zaten biz yokuzdur
  , demekki bu kelamlar onun söyletmek isteği kelamlardır.. gerçekten inananlar ve inancını yaşayanlar için ne mutluki bu böyledir, bunlarda sedefinaa dediği gibi televizyondan öğrenilecek şeyler değildir..
  madem edebi azbuçuk öğrenmişsiniz bilginizi tamamlayın, iki kişi konuşurken üçüncü edep sahibi ise ona susmak düşer.. ben yazarı sizden çok daha uzun zamandır okuyup takip ediyorum, kendisini öven çok yazılarımın olmuştur, ve kendisi benim için son derece değerli biridir, fazlasıyla taktir ettiğim arkasında durduğum işler yapmış ve yapacak olan biri..ama bu hepimiz gibi onundan kusursuz Olmasını gerektirmez..her şeyi bilmesini gerektirmez, bilmediği konularda ahkam kesmeye kalkarsa ona dur diyecek bir MOLLA Kasım’ın olması gerekir. Dost acı konuşur, gerçek dostu olanın aynaya ihtiyacı yoktur .. çünkü ayna hakikatten başka bir şey göstermeye müktedir değildir..
  bilmeden Konuşmak gerçeklerin dışında maval okumaya benzemiş, bu satırlarıma cevap istemiyorum, edeb icabı susmasını bilin..benim yazara lehde ve alehte yapacak daha bir çok eleştirilerim olacaktır, kendisimüzerinde böyle bir hakkım olacak kadar kendisini yakın tanırım ve çok sever taktir ederim, oda bu eleştirenleri taşıyacak güçtedir ve avukata ihtiyacı yok..
  öyle çok ki bu konuda hiç kimse bana YETER diyemez ve büyük harfle yazmak bağırmak demek deği vurgulamakdır .. kimse kafasından dil bilgisi Kuralları koymamalıdır.. koyarlarsada bunlar geçersizdir, uygulanmazlar.. Kitapları çok satan yarımada.org unda yazarı olan çok değerli Emre Oktay damı dil bilgisini bilmiyor, kendisi yazarın bundan önceki yazılarından birini tamamen büyük harf yazarak yorumlamıştır.. kişinin tarzına karışmaya, bunu kurallarla sınırlama demokratik değil baskıcı bir davranıştır..tekrar ediyorum tüm bunları televizyondan Öğrenmek mümkün değildir, bilmeden Konuşmak kişi düşürdüğü durumlardan sakınmak gerek..
  tekrar ediyorum cevap istemiyorum, polemiğe girmeye gerek yok ben sadece gerçek dışı dışı saldırgan hakaret içeren iki yazıya cevap Hakkımı kullandım..

  Like

 5. , karsisindakinin fikrini ancak yuksek perdeden gelen bir ses ile bastiran,
  yari zamanli ilim irfan sahibi kisileri islah et Ya Rabbim! Sedefinaa nın ağzından Tolon’a iade
  Allah Tolonada selamet ve ruh huzuru versin, ama cevap vermeyin dememe rağmen cevap verdiğine göre bu biraz zor😔

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s