Depremden sonra Apartmanın sınırı nerede?

Deprem sonrası evinin sınırı nasıl olacak?

 

2023 Depremler silsilesi sonunda Anadolu yarımadasının 3 ila 7 metre güney batıya doğru kaydığını söylüyorlar. 

Tapu ölçümü nasıl olacak? 

Önce nasıldı? Şimdi nasıl olacak?  Ankara’da, İstanbul’da evinin sınırı nasıl olacak? Komşunun oturma odası artık senin bahçe sınırında mı?  Gördük, birisinin tarlasının ortasında 30 metrelik bir yarık olmuş ağaçlar kısmen ortadan bölünmüş arada 30 metre bir vadi oluşmuş. Kimin tarla sınırı nerede? 

 

Beşer şaşar önce nasıl olduğuna dair küçük bir anı.  33 yıl önce Manisa’da genişçe bir arazi satın aldım devletin bankasından. Yaklaşık altıyüz dönüm.  Kadastro’ya gittim. Müdür onlara walkie talkie denilen techizat alıp şubeye armağan edersem ölçümü yapacaklarını söyledi. Aldım. Sınır ölçüldü. Paftada sınır dere olarak gözüküyordu. Herhalde bundan 1700 küsur yıl önce olan büyük Ege depreminde oluşan bir dere var. Söyledikleri yere direkler diktim. Çit çektim. Zeytin diktim. 4 yıl önce orman ölçüm yapmış. Bu alanın içinden yaklaşık 90 dönüm alıverdi orman. Içinde şimdi 33 yıl önce diktiğim belki 200 ağaç. O kadar emek.  Oturdum Bir Varmış diye bir kitap yazdım. Ağıt gibi.

 

Bir hakim Ormanın davaları reddetti, o hakim doğuya gidiverdi tayin ile, artık neden ise! Davalara ormandan itiraz, hepsi yeniden açıldı. 

 Arada başımda 8 adet dava. Hepsi sürüyor. Orman ağaç diktiğim alanadan  yaklaşık 250 dönüm daha alacakmış. Orman kanunu öyle imiş. 

 

Orman idaresine bari sizin alanınızda kalan kendi ektiğim yerleri bana kiralayın dedim. Komşu köye nüfusumu nakledersem olurmuş. Artık o alan komşu köye dahil edilmiş. Halbuki paftada sınır dere yatağı yazıyor.

 

Geçen yıl Urla genelinde yeni bir sınır tespit çalışması yapıldı. O sınırda 60 santim komşunun aleyhine bu sınırda 1 metre senin leyhine değişikliklere oldu. Çoğu insan bahçe duvarını, çitini yıkmadı daha. 

 

Bu hikaye deprem öncesi nasıl olduğu hakkında bir fikir vermek için. Şimdi nasıl olacak? Herhalde ilgili ve bilgililerin planları vardır.

 

Ama 3 metre veya 7 metre bir yandan öte yana kaydı ise ne olacak? Dava konusu olunca al başına belayı.  Komşular arası uyum ve hoşgörü yarışması veya hukuk denilen kaç dişi kalmış canavara yem.  Şehrin göbeğinde yol senin yatak odandan geçiyorsa? 3 metre, yedi metre bayağı geniş boyutlar!

 

Biz anadolu insanları olarak şerbetliyiz. Dünya malı. Mal da yalan, mülk de yalan, var biraz da sen oyalan!

 

2 thoughts on “Depremden sonra Apartmanın sınırı nerede?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s