Kılıçdaroğlu, liderlik?

Yazı yazmanın bir iyi tarafı, kökten yanılırsan, ilerde görürsün nerede yanıldığını. Yazdığın an kendini bir fikire angaje ediyorsun.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliği konusunda birkaç satır yazayım.

Bay Kemal bir idealist. Çalışkan.

Keşke Kemal bey şahsi hırsını aşabilse, Kral yapan olarak tarihe geçse. O dört yüz küsur milyarı gene toplatsa! Partiler kanunu da normale dönse!  O 1980 darbesinin partiler kanunu olmasa bu kadar yenilgiden sonra lider kalabilir miydi?

İyi insan, zeki, hassas. Formasyonunu memur olarak almış. Ülkenin çoğu memur değil. Akıllısı olmak istemiyor veya dayanamıyor, aptalı olmak istiyor olamıyor. Türkler memurları çok da fazla sevmiyorlar. Ekmeleddin  Bey  fikrine kucak açan Kılıçdaroğlu idi.  O sınavda  tamamen başarısız oldu.

1990 yazında Cumhuriyet gazetesinde bir yazıma cevaben Kemal Bey  bir yazı yazmıştı. Ondan sonra tanıştım. Beyefendi, okumuş, düşünen, yardımsever bir insan. Şimdi tanıdığım, saygı duyduğum bir insan yerine neden Yavaş veya İmamoğlu’nun hala aday olmasını destekleyen bir yazı mı yazıyorum?

İdealistlerin bu ortamda çok başarılı olamayacaklarından korkuyorum.  İkinci bir Ecevit bu ülkeye de pahalıya patlar. Hayırlısı.

Meral Hanım o tarihi konuşma ile politik bir kuyuya düşme bahasına risk aldı. Masa bir eksildi. Konuşurken çok , heyecanlı idi. Tökezledi. Kuyuya düşecek mi göreceğiz.  Sezgisinde haklı çıkar ise çok başarılı olabilir. Ki yukarda görüldüğü gibi benim sezgim de çok farklı değil.  Artık 70-80 yaşında insanların devri bitti. Gençlere yol açmak gerek!

0 thoughts on “Kılıçdaroğlu, liderlik?”

  1. Uğur Karatop

    Katılmıyorum hocam size. Meral Hanım’ın “kazanacak aday” söylemi ile Kürt oyları ile kazanılmış Ankara ve İstanbul başkanlıklarından birisini boşaltarak “garantili kazanma” stratejisi AKP’nin hukuk darbesi ile yerle yeksan olacaktı. Böylelikle kazanılmış en önemli yerel başkanlıklardan birisi de boş yere elden çıkmış olacaktı. Bunu çok önceden gören Kemal Bey, bu formülün kabul edilmeyeceğini ittifakın daha ilk aylarında açıkça deklare etti. Buna rağmen bu konuda inatlaşılması niyetin pek de iyi olmadığını gösteriyor. Öte yandan, CHP içinde Faik Öztrak gibi eğitim, kariyer ve devlet deneyimi bakımından çok parlak bir kişi de var. Muhtemelen onun gibi bir geçmiş çizgisi olan başka adaylar da olabilirdi. Yani, Kemal Bey’in adaylığına onun karşı çıkamayacağı ve seçimi kazandırabilecek nitelikte başka aday veya adaylarla da öneriler getirilebilirdi. Hatta bu adaylar CHP dışından da olabilirdi. Kemal Bey de dahil bu adayların hepsi ile de seçimin kazanılma olasılığı da bir hayli yüksekti. Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da kazandırılması buna en güzel örnektir; kim tanır, kim bilirdi ki Ekrem Bey’in adını önceleri? Bunların hiçbirisini yapmaya çalışmadı Meral Hanım. Dayatmayı kendisi yaptı açıkçası. Bir de deklarasyon yayınladı ki, evlere şenlik…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *