Ankara Sohbetleri

Ankara telefonu deyince artık aklıma bir felsefeci dostum ile sohbet, bir arkeolog dostumla sohbet geliyor. Akraba kalmadı orada. Ama geçen hafta bir eski milletvekili ve birkaç gazeteci ile konuştum..

Seçimde her türlü olasılık düşünülüyor. Geçmişte de zaten ona işaret eden bir sürü delil var.

¨Yakında artık AKP li arasan bulamayacaksın¨ dedi bir dostum. Bazılarına göre AKP nin her yaptığı kötü ve aksini iddia eden de vatan haini.

Konuşmalardan arda kalanlar:  Franco’ya seçim öncesi yargılanmama sözü verilmiş İspanya’da ancak o şekilde seçim sonrası huzurlu  bir devir teslimin mümkün olduğu.

Seçim sırasında Aile’nin Rusya’ya gideceği.

Yılmaz Özdil’in yeni bir TV kanalı kuracağı. Ama keskin sirke küpüne zarar olduğu.

Ankara’da CHP lilerin şimdiden Bakanlıkları paylaştığı.

Konuştuğum insanlar, uçlarda olmadıkları için genel analiz AKP nin 2010 lara kadar Derviş reçetesi ile bir dalga yakaladıkları. Sonra artık her şeyi bildiklerini sanarak otoriter bir hale geldikleri. Ve bilhassa Gezi sonrası tek adam rejimi ile bugüne gelindiği.

Benim analizim de benzer. Bir kere oturup hesap etmiştim Cumhuriyette ortalama Sağlık Bakanı değişim süreci 8 ay idi AKP öncesi.

İlk başta bir takım reformlar yapıldı. Halka memurun muamelesi değişti.  Ama Şehir hastaneleri evresinde artık bilgisizlik, hırs ve   hatalar ayyuka çıktı. Güneş enerjisi faydası bürokrasi aşılarak bireylere yansıtılamadı. Solar çöplük oluştu. Lider dizilerdeki giysilere kadar karışmaya başladı kendi görgüsü istikametinde. Onu bunu hapse atmalar. Korku ortamı. Ama korku bile bir yere kadar.

Merak edilenler  geçen devir ile hesaplaşmanın nasıl olacağı.

Yılmaz Özdil’in de daha ılımlı bir hale evrilip  evrilmeyeceği. Fatih Altaylı gibi.  Özdil’in popülaritesinin devam edeceği. Yeni döneme daha ılımlı daha az partizan  gazetecilerin damga vuracakları.

Engin Ardıç ve Mehmet Barlas’ın  tarih olacakları.

Nagehan Alçı’nın yeni dönemde başarılı olup olamayacağı. Konuştuğum arkadaşım eşinin ismini anımsayamadı. Doğrusu ben de hatırlamıyorum. Hatırlamaya da çalışmak gibi bir gayretim olmadı.

Görüldüğü gibi bir ılımlı rüzgar ve beklenti havası var. Bakalım hayırlısı.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *