Ayfon ther4 Ayem

Descartes (Dekart) bundan yaklaşık 400 yıl önce cogito ergo sum yani düşünüyorum öyleyse varım demişti. Yepyeni bir çağdayız artık. Köleleştirilme çağı mı desem yeni demokrasi ile yeni ufukların açıldığı çağ mı desem bilemiyorum. Yazının başlığını Dekarttan esinlenerek “İphone (yani akıllıtelefon) ediyorum öyleyse varım” koydum.

Bilhassa ABD de artık bu ayfon çağı tüm açıklığı ile aşikar. Smartphone yani akıllı telefon ile yolunuzu buluyorsunuz ama ayni zamanda isteyen sizin nerede olduğunuzu da biliyor. Telefon şirketleri ve “büyük biraderler” zaten sizin ceptelefonunuz yanınızda olunca sizin nerede olduğunuzu bilebiliyorlardı, şimdi artık basit bir uygulama yükleyince arkadaşlarınız da biliyorlar. Online (onlayn) olmayınca yok gibisiniz. Her an dünyada hangi patates çuvalı devrildi haberiniz oluyor. Siz uyurken de akıllı telefonunuz yeni data toplayıp size uyanınca güncelleme isteyip istemediğinizi veya kısaca varolup olmamak istemediğinizi soruyor –bazen. Bazen de sormadan güncelleniyorsunuz. Bu işlem google apple facebook falan gibi firmaların sizin hakkınızda inanılmaz detayda bilgi toplaması demek oluyor.

Sizin bir dijital kimliğiniz oluşuyor zaten o yoksa bu dünyada yoksunuz. Ayfon veya  daha da yaygın Samsung Galaxy ile her an wifi (vayfay) ulaşım noktalarından veya 3 g telefonunuz ile internete bağlanıp dünya ile iletişim halinde olabiliyorsunuz. Veya yoksunuz. Biri varolmak diğeri bir anlamda olmamak. Varolmak ayni zamanda köleleşmek oluyor.

Tasmanızı çıkartıp (akıllı telefonunuzu kapatıp- yanınıza almayıp) dünya ile bağlantınızı kesme hakkınız var. Ama bir kez bağımlı hale gelmeyegörün çok ta kolay bir iş değil. Eskisi gibi kahve sohbetlerinde atıp tutmak yok anında telefonunuza bakıp doğru bilgiye – veya ama size bir istikamete yönlendirmek için oraya konulmuş bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Beş yıl evvel hayal bile edilemeyecek şeyler artık akıllı telefon ile yapılıyor. Evet telefon da ediliyor ama o nerede ise özel alana metazori giriş olarak algılanabiliyor. Önce bir eposta yazın bakalım konuşmak istiyor mu? Çindeki patates çuvalı mı devriliyor? Devrilmeden önce fikrinizi paylaşın. Daha çabuk , ilk siz olun, birinciyi herkes anımsar ikinci olan kaybedendir! Twitter ne güne duruyor? Eskiden statü sembolü büyük bir araba idi şimdi ise ayaklarında Tokyo ile işe giden ve elindeki ayfon ile sürekli kendini tatmin eden genç insan olmak moda. Kendini tatmin eden derken haşa aşağılamak amacında değildim. Siz sizi takmadığını ve sizin için tüm dikkatini vermek zorunda kalmadığını tavırları ile paylaşan bir genç veya gençlik fetişizmine kapılmış bir kırk yaşında insan ile hiç konuştunuz mu? Sizinle konuşurken elinde sürekli akıllı telefonu, hem sözüm ona sizinle konuşuyor hem de dünya ile mesajlaşıyor. Lisan değişiyor, kısalıyor. Mesela yeni görgü kitaplarında bir bahis te bu olacak herhalde. Bu ayıptır. Fakat bir değişim var. Eskiden daktilo, faks, teleks, radio, scanner, gazete, dergi ansiklopedi ve hatta su terazisi yıldızların çizelgeleri yönlendirme ve kılavuzluk hizmetleri , orkestra veya  beste için ayrı ayrı müzik enstrümanları , kayıt cihazları, fotoğraf ve film makinaları var iken artık akıllı telefonlar var. Cebinizde taşıyorsunuz. Ha tabii kredi kartına da gerek yok pos makinasına da gare. Açık tutmak istiyorsunuz çünkü kaç adım attığınızı sayıyor ve günde kaç kaloriyi yaklaşık tükettiğinizi. Yediğiniz yemeklerin resmini çekerseniz kaç kalori aldığınızı da hesabediyor.

Kaybettiniz veya çalındı mı içindeki tüm bilgilerinizle? Sorun yok, bir bilgisayardan içindeki herşeyi ve telefonu kullanılmaz hale getiriyorsunuz – tabii nasıl yapılacağını birisi size öğretmişse. Matbaa’nın dünyaya yayılması 400 yıl sürdü. Radyo kırk yılda dünyayı fethetti. Beşinci yılında “akıllı telefonlar” herşeyi bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde değiştiriyorlar.

İlk başta akıllı telefonda  öncü olarak Blackberry ve Nokia vardı, neredeyse iflas noktasına geldiler. Nokia hisse senedi beş yıl önce 40 dolar civarında idi şimdi iki doların az üstünde. Samsung ve İphone yeni bir çağın markaları güçlü Microsoft bile yetişme gayreti içinde ve bir zamanlar Hewlet Packard veya İBM gibi silinmemek için çalışıyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s