Urla CHP Adayları

Elhamdülillah! Ben CHP li falan değilim. Daha ziyade öbür kesimdenim. Başbakan’ın CHP hakkında söylediklerini  anlayanlardanım.  Ama bu Başbakan ile hemfikir olduğum anlamına gelmez. Bilakis giderek ayrılan görüşlerimi de olabildiğince net dile getirmeye çalışıyorum.

Artık ülkenin huzur içinde bazı konularda hemfikir olan, olabilen  politikacılara ihtiyacı var.  Bu her konuda hemfikir olmak değil tabii ki. Artık ülkenin yeni bir seçim kanununa ihtiyacı var, lider sultasına değil. Ama gün bu gün ve Öcal Uluç’un  Urla Belediye başkanı “Karaosmanoğlu’na oy vermeyeceğim”yazısından ilham alarak aday adayların bencesini yazayım dedim.

Önce tesbit etmek gerek: Urla’da  CHP kimi koysa seçilir. Başbakan sağolsun bunun böyle olması için epeyce gayret gösterdi.   AKP aday adayları arasında eski Futbolcu sonra Mersedes tüccarı olarak tanınan Tanju Çolak’ın da ismi geçince Urla’da durum bu merkezde.

CHP de halihazır  Başkan  Karaosmanoğlu  ve daha önce eski Başkan Bülent Baratalı  aday adayları arasında.  Sibel Uyar, Murat Gül . Burak Oğuz, Kadriye Gezer, Feraye Çokgürses,  Bülent İlhan, son olarak ta  Mesut Önen’in adı geçiyor.

Hanım adaylar arasında sadece Sibel Hanım’ın ismi bir kadın kotası olursa ciddi olarak düşünülebilir diyor benim tanıdıklarım. Şahsen  bu hanımlardan hiçbirini tanımadım. Sadece duyumumu aktarmakla yetiniyorum.

Başkan Karaosmanoğlu ve Baratalı ile CHP kendi kalesine gol atar diyor bazıları.  Benim duyduğum iki ciddi aday Murat Gül ve Burak Oğuz. İsmen tanıdığım  Baratalı , şahsen gayet iyi tadıdığım hatta hısım olduğum Selçuk Karaosmanoğlu , kısaca tanıştığım Mesut Önen Hoca. Bu isimler arasında ben şahsen Baratalı’ya oy vermem. Neden mi?  Basit  Belediye’nin önindeki caddenin isminin Bülent  Baratalı Caddesi olması. İnsanların yaşamları esnasında bu denli yüceltilmelerine karşıyım. Sn.  Baratalı bu isim verilmesine karşı olsa idi önleyebilirdi diye düşünüyorum.

Önlese idi  yani “yan cebime koy” tavrı göstermeseydi, 66 yaşında tekrar Belediye Başkanı olmak istediğinde en azından “acaba benim oyumu hakeder mi?” diye düşünürdüm.  Başkan iken Binkonutları yapmış, tabi Karayalçın rüzgarı ile ve  kooperatifin kurucuları ile.  Yerel CHP de çok etkiliymiş diyorlar. Vallahi böyle büyük ve başarılı (!) politikacılar için cadde adı az bile, esasen ayda bir kratere isimleri verilmesi gerek ama nedense kıymet bilinmiyor.

Selçuk Bey  hakkında Öcal Uluç’un yazdıklarına katılıyorum. Bir sürü çınar Urla’ya armağan etti ve anlaşılan boş yere 8 ay tutuklu kaldı. Meydanı düzeltti.  Hizmetlerini Urla anımsayacaktır ama artık dinlenmesinde fayda var.  Diktiği ağaçlar bundan 30 yıl sonra da Urla’nın  çehresini belirleyeceklerdir.  Duyduğum daha ziyade Burak Oğuz ve Murat Gül’ün  anlamlı şansı olacağı.   Murat Gül’ü tanıyorum ve destekliyorum. Yerel imar durumunu iyi bilen yıllardır mecliste olan bir isim.  Yakışır. Burak Oğuz’u tanımıyorum. Pek tecrübesiz genç biri, görünüyor. Eğer aday seçilirse o zaman tanımak için gayret sarfederim.

Mesut hocaya gelince. Kusura bakmasın ama Prof. Dekan vs olmak yetmez ve bilhassa dezavantajdır, bir nevi memuriyettir. .  Bunu ülkece Tansu Çiller örneğinde gördük sanıyordum. Sempatik olması da bence yetmez. Allah rızası için gidip dekanlık yaptığı  Urla’daki Enstitünün bahçesine bir bakın ona göre kendi kararınızı verin.    Bu konuda nedense hala halk arasında Dekan Prof.dan üstündür vs. gibi yanlış  bir anlayış yok değil.

Umuyorum  CHP düzgün bir aday seçer de gönül rahatlığı ile oy verebiliriz. Mahmut Tolon

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *