Öne Doğru Kaçış

Babam Yassıada’da yatanlardan idi, ben geleneksel sağ seçmenim.  Bu seçimde kime vereceğimi bilmiyorum ama kime vermeyeceğim artık kesin.

Hatay’da “ CHP demek din istismarı demektir”  Torbanın ağzı yok ki büzesin.  Ne tutarsa, ağzına ne gelirse: “montajcı, dublajcı haşhaşin, çete!,cibiliyetsiz,şerefsiz ““Biz hizmetkar olmaya geldik” Korumalar ordusu. (İnönü’den sonra Bayar Cumhurbaşkanı olduğunda ilk göze batan onlarla araçtan sonra  sadece 2 refakat aracı ile yola çıkmasıydı) Erdoğan maşallah yanında ordu olmadan çarşı pazar dolaşamıyor.

Başbakan   öne doğru kaçıyor,  bir son seçim ve iyi bir netice muhtemelen başı dik olarak siyaset sahnesinden çekilmesine olanak verecek sanıyor sanki. AKPliler de büyülenmiş gibi son seçim neticelerini bekliyorlar. Cumhurbaşkanı dahil.

Arada kendi kalesine (twitterde)  bir gol atıyor, ama  boşver olacak o kadar! “Zaten oy verecek olanların çoğu   internet kullansa bile twitter kullanmıyorlardır” diye düşünüyor  herhalde.  Tam gaz, öne doğru kaçış stratejisine devam.

Allah rızası için Erdoğan’ın bu hallerini Bayar, Menderes ile mukayese etmeyelim.  Kıyas kabul etmeyen bir kalite farkı vardı. Birinci ürün biçildi. İkinci ürün olarak Demirel sahneye çıktı.  Ayni kalite belki değil ama pragmatik ve çok zekj bir adam ve eşi Nazmiye Hanım, tam bir hanımefendi idi.

Ondan önce de Başbakan eşlerininin piyasada dolandıklarını görmemiştik. Çocuklarının da akçeli işlere bulaştıklarına.  Hala da batı ülkelerinde ayıp, hatta    istifa nedeni olarak addedilir.

Birinci kez budandı, İkinci kez budandı, ortaya Özal çıktı. Gene de solun balvermez liderleri ile mukayese edince  icraat bakımından, genel seviye farkı vardı.

Davulcusu, jaguarcısı, papatyası  ve “zarif  ve zevk sahibi” ikinci eşi ile  Istanbul iş çevrelerinin aile ile iş konuşmaları vs. ile,..  Özal; Demirel’den sonraki sağ nesil politikacıyı temsil etti.

Tansu Çiller “sağ liderlerin” bir dibe vurması idi. “Suna abla” çiftlik sahibi oldu. Abd de AVM alındı .   Hapis falan olmadı, sahi neden olmadı?

Bence Erdoğan da kendine has  uç bir  temsilci.   Umarım sağ bundan sonra  daha düşünerek konuşan ve kişisel zaaflarını daha iyi kontrol edebilen liderler çıkartır.

Eh, bu denli sık kasatura ile budanınca da ortaya  bu topraklardan politikacı olarak bu  son seviye çıktı.

Artık bu vıcık vıcık  politik ortamdan, küfürbaz konuşmalardan had safhada  sıkılmış bir seçmen olsam bile,   bence  Erdoğan hükümetleri birçok yeniliğin önünü açtı. Devlet hastanelerini organize etmesi,    Askeriye tutumu  (hernekadarı eski ortakları şimdi çete diye adlandırdığı  kesime yazılırsa yazılsın ve hernekadarı konjunkturel olursa olsun), Kürt  açılımının önünü açması bile (bazılarınca  vatanı satmak gibi algılansa bile) bence başarılı reel politika idi.

Ben bu başkan başında olduğu sürece AKP ye oy vermem.  Bir parti, kendi içindeki dinamiklerle liderlerini kontrol edebilmeli.

4 thoughts on “Öne Doğru Kaçış”

 1. Fatin Rüþtü,Koraltan,Basri Aktaþ gibi aile dostlarýnýn Menderes’in bazý çok yanlýþ politikalarýna kurban edilmesine,o travmatik günlere yakýn tanýk oldum. Aileler arasý dayanýþmayý-sol kökenli bir aile çocuðu olarak-ve duruþmalarýn banalliðini gayet iyi-belki de biraz bazý konuþmalardan- anýmsýyorum.Çok acý günler yaþandý…. Ve o nezih jenerasyon ve nezahat kavramý o günlerden baþlayarak yok olmaya baþladý.. Politikalarýmýz o tarihlerden baþlayarak ABDden yönlendirildi,okullarda beslenme saatlerinde önümüze konan turuncu kauçuk gibi peynirleri de gayet iyi anýmsýyorum.Marshall yardýmý v.s……

  Kurtuluþ savaþý ve devrimlerden sonra ne olduðunu anlamaya çalýþan gariban yurdum insaný birden demokrasi ile buluþunca ne yapacacaðýný þaþýrdý.

  Þaþkýnlýklar,yanlýþ politikalar,ayaðýmýza dolanan barýþ gönüllüleri,ABD gibi 100 yýllýk politik stratejiler üretemeyiþimiz-saðý ve soluyla- giderek eðitimsizleþtirilmemiz ,iyi eðitimli ve entellektüellerin politik arenaya uzak duruþu…..sonuç…….kelimeler yetersiz!!!!!

  Askerin programlý bir biçimde kullanýlmasý ve bu denli yýpratýlmasý ise iþin en tehlikeli kýsmýdýr, savaþlarla yaratýlmýþ bu ülkenin ‘Kürt açýlýmý’gibi trýþkadan numaralarla, kafasýnýn karýþtýrýlmasý oyunu ise çok nettir ve üzücüdür. Huzur içinde yaþamak isteyen tüm dostlarý ciddi düþünmeye davet ediyorum,halihazýrda önümüzde çooook aðýr bir fatura var.

 2. Son cümle en güzeli. Keşke o dediğin dinamikler olabilse ama bu partiler kanunu, seçim sistemi ile hayal.

  Bu son yazından sonra herhalde Hasan Abi ile aran adamakıllı bozulur 🙂

  23.03.2014 04:08 tarihinde, Mahmut Tolon yazdı: > WordPress.com > mtolon posted: “Babam Yassıada’da yatanlardan idi, ben geleneksel sağ > seçmenim. Bu seçimde kime vereceğimi bilmiyorum ama kime vermeyeceğim > artık kesin. Hatay’da “ CHP demek din istismarı demektir” Torbanın > ağzı yok ki büzesin. Ne tutarsa, ağzına ne gelirse: “monta” >

 3. Mahmut bey, bir lideri tipine, giyinişine, seçtiği cümlelere, yaşam stiline göre değerlendirmek bana göre hata. Ne demişler, ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz görülür şahsın rütbe-i aklı eserinde” Cumhuriyet tarihimizde bu kadar başarılı işler yapan, tabanı, dar gelirliyi birinci plana alan bir lider gelmedi. Aman bunun hiç olmazsa kıymetini bilelim. Bu memlekete gelmiş, son derece başarılı çok az lider var zaten…Celal Bayar, İktisat vekilimiz, başvekilimiz, Cumhurbaşkanımız, muazzam işler yapmıştır. Menderes’i de ortaya çıkaran, elinden tutan odur. Adnan Menderes büyük işlerin adamı, Turgut Özal halkımızı adeta komplekslerden kurtardı, güven verdi ve Recep Tayyip Erdoğan, on senede ekibi ile birlikte yaptığı işler, geleceğinin teminatıdır…Bizim halkımızın bir kısmı tuhaftır Bayar’ı sevmez, Yassıada’ya attı 78 yaşında intihar noktasına getirdi, bunları yaparken Atatürk Atatürk diye yaptılar. Halbuki Bayar Atatürk’ün göz bebeği idi… Menderes’i astılar, Özal’ı öldürdüler. Tayyip Beyinde ayağını kaydırmaya çalışıyorlar. Mazoşist miyiz, kalkınmamak mı istiyoruz belli değil…Allahtan bu kesim etkin de olsa Türkiye’nin üçte biri…

 4. “Eh, bu denli sık kasatura ile budanınca da ortaya bu topraklardan politikacı olarak bu son seviye çıktı.”Her şey bu cümlede anlatılmış.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *