Paris’teki Saldırı

Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasının önemi

Paristeki saldırı ile tekrar ortaya çıktı.

155232_vignette_Charlie-Unes

Saldırıya uğrayan mizah dergisinin kapaklarına bakınca tüm dinlerle dalga geçtiklerini görüyoruz. Tahammülsüz olan sadece İslamcılar. “Müslüman ülke” deyiminin nerelere gideceği konusunda bir fikir veriyor.  Karikatüristlerin  “İslamcılarca” öldürülmesi ayni zamanda Din ve Devlet işinin ayrılmasının önemini tekrar ortaya çıkartıyor. Neden İsa karikatürü Hristiyanın gönlünde öldürmek isteğini kaynatmıyor da bazı Müslümanın gönlünde bu hisler sadece kaynamakla kalmayıp eyleme dönüşüyor? Bunu “ilahiyatçıların mı, tarihçilerin mi, politikacıların mı”,  birilerinin, hepimize izah etmesi gerek.

Allah hepimize kolaylık versin.

4 thoughts on “Paris’teki Saldırı

 1. Bu konu ““ilahiyatçıların ,tarihçilerin, politikacıların” değilde Fransız polisinin halletmesi gereken bir konu gibi sanki., ha başaramazsa uluslararası interpol zaten devreye girecektir.. Terörist lerle ilgili yapılan uluslararası araştırmalar bunuda listelerine alacaklar, çözmek isterlerse çözecekler ama bundan önceki benzer olaylar gibi maalesef birkaç tetikçinin tespiti ile amacına ulaşmış olarak kapatılacak gibi..
  Amaç İslam aleyhtarlığını yaymak vurgulamak.. Gerçek İslam ve islama götüren müslümanlığın bu olaylarla uzaktan yakından hiç bir ilgisi yoktur aslında..
  Temeli hoşgörü ve sevgiye dayanan bir öğreti ve düşünce sistemini, tam olarak bilebilmeye hiç bir zaman yeltenmemiş, ancak dolma eğreti bilgilerle idare etmeye çalışan bir anlayış; ” Müslümanların gönlünde bu hisler sadece kaynamakla kalmayıp eyleme dönüşüyor” diyebilir.( ” denle başlayan cümle yazınızdan).
  Gerçekten Müslümanı ve onuda içine alan kapsamda islamı bilen hiç bir gönül “bu onlar tarafından eyleme dönüşüyor” diyemez.. Bu düşünceyi protesto ediyorum..
  Bu zihniyet var oldukça böylesi eylemler devam edecektir. Çare eylemlerin kaynağı ve zihniyeti ile ele alararak, İslam Hiristiyan Ateist diyerek ayırmadan mücadele edebilecek seviyeye gelebilmektir.. Doğu’da bu apaçık çok net olarak görülebiliyor.. Onlar, hiristiyan, ateist budist diye ayırmıyorlar, çünkü inançlarının baş gereklerinden biri bu.., ve inançlarını büyük bir çoşkuya yaşıyorlar..

  Like

 2. Bu konu ““ilahiyatçıların ,tarihçilerin, politikacıların” değilde Fransız polisinin halletmesi gereken bir konu gibi sanki., ha başaramazsa uluslararası interpol zaten devreye girecektir.. Terörist lerle ilgili yapılan uluslararası görevliler bunuda listelerine alacaklar, çözmek isterlerse çözecekler ama bundan önceki benzer olaylar gibi maalesef birkaç tetikçinin tespiti ile amacına ulaşmış olarak kapatılacak gibi..
  Amaç İslam aleyhtarlığını yaymak vurgulamak.. Gerçek İslam ve islama götüren müslümanlığın bu olaylarla uzaktan yakından hiç bir ilgisi yok aslında..
  Temeli hoşgörü ve sevgiye dayanan bir öğreti ve düşünce sistemini tam olarak bilebilmeye hiç bir zaman yeltenmemiş, ancak dolma eğreti bilgilerle idare etmeye çalışan bir anlayış; ” Müslümanların gönlünde bu hisler sadece kaynamakla kalmayıp eyleme dönüşüyor” diyebilir.( ” denle başlayan cümle yazınızdan).
  Suçun tamamen kimin tarafından eyleme dönüştüğü kesinleşmeden ” Müslüman lara yönelik bir suçlamada tamamen hukuk dışı bir durumdur”.Müslüman kesimi incitir bunun yanı sıra suç teşkil eder.
  Gerçekten Müslümanı ve onuda içine alan kapsamda islamı bilen hiç bir gönül “bu onlar tarafından eyleme dönüşüyor” diyemez..( yazıdan alınma) Bu düşünceyi protesto ediyorum..
  Bu zihniyet var oldukça böylesi eylemler devam edecektir. Çare eylemlerin kaynağı ve zihniyeti ile ele alararak, İslam Hiristiyan Ateist diyerek ayırmadan uluslar arası gözü dönmüş, ciddi hasta olan buuluslararası teröristlerle ve onları teşkillatlandıranlarla insanlık adına mücadele edebilecek seviyeye gelebilmektir.. Doğu’da bu apaçık çok net olarak görülebiliyor.. Onlar, hiristiyan, ateist budist diye ayırmıyorlar, çünkü inançlarının baş gereklerinden biri bu.., ve inançlarını sevinçle
  temkinle yaşıyorlar..

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s