Hitit – Hatti Ülkesi

Gitmemiştim, daha ziyade Mahfi Eğilmez’in bloğundan Alacahöyük ve Boğazköy – Hatuşşa yı tanıyordum. Hep Suppiluliuma nın heykeline hayran olmuşumdur. Düşünün neredeyse dört yıl önce kurulan bir imparatorluk. Yetkim olsa bu güzel heykelin bir metrelik bir replikasını her kentte güzel bir parka koyardım gençlerdeki tarih bilincini bilemek amacıyla.

suppiAlacahöyük 1930 lu yıllarda anlaşılan Amerikalıların kazdıkları halde kalmış. Onların döşedikleri tren rayları ve vagonları da arkeolojinin bir parçası haline gelmiş ve anlaşılan son yıllarda tam bir emeklilik dükalığı olmuş bir kazı.

Hatuşşa daha bir aktif ama sanki çok daha fazlası da yapılabilir. Eylül ayında ne denli az turist var şaşırdım.

Ankara’dan rahat bir seyahat ile iki buçuk saat iki kazı alanını ve müzeleri bir gün içinde görüp dönme imkanı var.

Çarpıcı bulduğum olgu ve kültürlerin evrimi açısından çok ilgimi çeken şey: Hattiler ölülerini gömüyorlar. Hititler yakıyorlar! Hititler Kayseri’den, İzmir’e, Salihli Gölmarmara, Kıbris’tan Levant’a varan bir imparatorluk kurmuşlar. Mısırla 3300 yıl önceki olan Kadeş anlaşmasını hepimiz biliyoruz.

Çok çarpıcı bulduğum ve dinlerin gelişimi konusunu zihnimde tekrar gözden geçirmeme neden olacak bir bulgu da Hititlerin, ölümü tanrıya kavuşmak olarak algılamaları ve resmetmeleri. Mısırda Firavun büyük,  tanrı ise yardımcısı. Ve Mısır’ın tersine tanrı büyük ve imparatoru kucağına almış. İmparator ölünce tanrı oluyor.

İnanılmaz surlar ve Japon’ların desteği ile taş duvar üzerine yapılan kerpiç kale surları.

Ne denli heyecan verici bir uğraş Arkeoloji! Zevkli ve keyifli bir kültür avcılığı! Biraz bu denli çok sayıda memur arkeologların yanında örneğin Mahfi Eğilmez’in katkılarının bu denli öne çıkmasına şaşırıyorum. Ama bilim kimsenin malı değil. Hepimizin malı ve bu gerçek ve örnek bana ümit veriyor.

ena

Yaktıkları için anlaşılan sadece kalan kemikleri gömmüşler. Ena = hane ( 2 adet bulunmuş) acaba krallar’ın küllerini koydukları yerler mi? Acaba araştırınca civar dağlarda bir sürü kral mezarı bulunacak mı?

Bilmediğim ve bu geziden öğrendiğim bir şey de Hititler zamanında İzmir’in ismi Mina simgesi de aşağıda! Evet, evet bir merkep!

mina

Yeni bulunan Gölmarmara daki Hitit kenti de heyecan verici. Acaba Kocaoğlu yeni bulgulardan esinlenip İzmir’in simgesini anıtlaştıracak mı?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s