Rusya Akdeniz’de

 

 

Putin kalıcı sanki kardeşim. Yüzyıllık Rus rüyasını gerçekleştirdi. Sadece Kırım ile kalmadı, ayni zamanda Akdeniz’e indi. Artık en azından Şiilerle Sünnilerin dengede olduğu bir Suriye mi istersin, yoksa bir Lazkiye Cumhuriyeti mi, zaman gösterecek. Ama Rusya bağımlı bir Suriye var sınırımızda. Düpedüz kaba güç ile. ABD manikür mü yoksa pedikür mü veya “saçımı nasıl yaptırayım” diye uğraşırken.

 

Bizimkiler Çin füzesi falan diyerek ABD ye güç göstermeye kalkıştılar ve olmadı. Bu arada ABD de inatlaşmayı seçti. İki taraf da kaybetti. Korkarım Ruslar kararlı politikaları ile kazançlı çıktılar. Olanlar Türkmenlere oldu. Milyondan fazla Türkmen’den bahseden sadece biziz. Dış basında Türkmenler gündemde değiller. Onlar da zaten Türkiye’ye göçüyorlar, oldu bitti.

 

Özetle korkarım bizim politikalarımız başarılı olmadı. AT ile bütünleşmek olmadı, ABD ile yakın temas olmadı. Göçmenleri biz aldık. Teşbihte hata olmaz alnımızda enayi yazmıyor ama   oyunda “pis yedili” bizde kaldı.

 

Suriye’de Rus turistler için güzel tatil köyleri kurulacaktır yakında. Zaten Esad’ın ordusundaki subayların çoğu Ruslar ile evliydi. Rus nüfus da anlamlı aratacaktır Akdeniz kıyısındaki ülkede artık ismi nasıl olacaksa.

 

ABD ye ise uzak buraları. İsrail konusunda nasıl başarı ile politika yürüttüklerini on yıllardır görüyoruz. Biz ise korkarım daha Anayasa bile yapamayan bir ülkeyiz. AKP geleneğinde lidere kritik yokmuş. Sevsinler, aynen devam! Bizde bu ense varken korkarım daha çok tokat yiyeceğiz ve anlamamız da kısmen on yıllar alacak. Biz İsrail’e daha ego ile efelik taslamanın bir politik popülizm ile tarih yazmak olduğunu sanaduralım. İran hamlelerini yapıyor. Coğrafya değişiyor. Türkiye’nin çehresi de değişiyor. Daha Sünni bir Türkiye? Anadolu bin yıllardır göçlere uyum sağlamayı başarmış, bizim mayamızda var bu. Hepsine alışırız.

 

Rusya’nın durumu o kadar parlak değil.  Ciddi sorunları var.  5-10 yıl içinde tekrar çöküp çökmeyeceği, ne kadar kalıcı olabileceği meçhul.  İran da tüm kazanımlarına rağmen birçok bakımdan geri kalmış ve fakirlik içinde bir ülke, kat edecek çok yolu var.  Bizim en azından Batıyla bütünleşmiş bir sistemimiz, kurumlarımız var.  Akılcı politikalarla ilave demografi ve ekonomi avantaj sağlayabilir. Yeni bir EU? Bu vizyonun Avrupa Topluluğu öndegelenlerinde olduğunu sanmıyorum. Özetle taraflar can derdinde, gerek iç gerek dış politika açısından.

 

Bazı reformları yapabilecek miyiz? Din ile devleti ayırabilecek bir anayasa yapabilecek miyiz? Başkanlık ise, ego dan ar, sağlıklı dengede olacak mı? Kontrol sübapları nasıl olacak? soruları son derece gündemde.

 

4 thoughts on “Rusya Akdeniz’de

 1. Dış hatlar terminalinde kulak misafiri olduğum bir ihracatçı sohbetinde, uçak olayı sonrası Putin’in öfke tezahürlerinin Rusya tarafından getirilen ekonomik tahditler ve vize uygulamaları ile kalmadığı ifade edildi. Başta Çin olmak üzere, Şangay beşlisi Türklere vize mecburiyeti getirmiş. Özellikle Çin’de bu byük sorun oluyormuş. İş adamlarının vizelerini ziyaret edecekleri bölge yönetiminden almaları gerekiyormuş.
  Vize uygulaması karşılıklılık esasına dayanır. Bizde, vize konusunda ne Rusya’ya ne yeni vize koyan uzak doğu ülkelerine karşı tık yok.
  Her türlü esme, üfürme, palavra bizde, uygulama ise bize karşı.
  Bir ülkeye bu kadar kötülük yapabilecek insan herhalde parmakla sayılacak kadar azdır dünyada.

  Like

 2. YAzi da yorumlar da karamsar. Üstelik te politik önyargılı. Çin zaten vize uyguluyor idi ve son iki yıldır ekonomisi korkunç kötü. Rusya ekonomisi zaten malum. Türkiye ise demokrasinin ve özgürlüğün (herşeye rağmen Türkiye özgür bir ülkedir) getirdiği müthiş bir dinamizm var bu ülkede. Hergün değişik fabrika ve imalat hane görüyorum ve şaşırıyorum. Ummadığınız bir köşede adam iki üç kişi ile çimento fabrikası yapıyor, bir başkasında atbaşı petrol pompaları, büyük fabrikalar deseniz (Fiat, Bosch) sanki bilim kurgu filmlerinden çıkmışcasına robotlar diyarı olmuş. Bu ülkeye bir şey olmaz, enseyi karartmayın. Ve eminim toz duman dağılınca ne rusya ne iran kalacaktır. Türkiye ışıl ışıl. Kim ne derse desin, Zor günler geçer…

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s