Duterte, Trump Basını susturma Çabası: Hazımsızlık, Bulantı ve Kusma

 

 

Bana ne yahu Filipinlerin “Başkanından veya Cumhurbaşkanından” demeyin.

 

Bir insan iyi niyetle güce ulaşıyor ve sonra o gücü kalıcı kılmak için çabalıyor. Yandaşlar vs. derken ok yaydan çıkıyor zihinler bulanıyor. Olay basını bastırma çabası ile başlıyor. Çıt çıkarana hiddet!

 

İnsanoğlu ne kadar bazı söylemleri tekrarlasa da saf bir tür. İktidar tatlı, korumalar, makam arabaları bir resim almaya gayret eden gazeteciler. Egolar ister istemez büyüyor ve güç sahibi şaşırıyor. Güçten ayrılmak istemiyor ve gücü pekiştirmek için elinden geleni esirgemiyor.

 

ABD çok erken bir safhada Trump ile ciddi olarak uğraşmaya başladı.

Duterte ile uğraşmak için neredeyse çok geç. Türkiye’de sınırsız güce karşı epeyce bir çaba var. Referandum sonunda bugünkü gerçeğimizi göreceğiz.

 

Beni hayır cephesine iten iki gözlem var.   Biri Hürriyet gazetesini basan grubun liderinin Bakan yardımcısı yapılması gerçeği. Diğeri de abuk sabuk bir yılbaşı demeci veren bir modacının Kuzey Kıbrıs’tan derdest edilip getirildikten sonra polis nezaretindeyken insanların girmesinin kesinlikle yasak olduğu apronda “bir halk hareketi” tarafından dövülmesi.

 

Bir gazeteye “baskın” eylemi ne olursa olsun suçtur ve devlet cezalandırmıyorsa ve hatta eylemi yapanı ödüllendiriyorsa bir nüans yanlıştır.

 

Ayni şekilde devletçe gözaltına alınan devletin koruması altındadır. Yüksek koruma altında olan bir havaalanında bir güruh apron’a kadar girip linç girişimi yapabilmeleri kabul edilemez. Abuk sabuk konuşan belki cezalandırılır ama şiddet kesinlikle cezalandırılmalı.

 

Sanat merkezinin yakılma çabası da bir “zihniyetin” “ hazımsızlığın” korkarım kusulması olayı. Toplumu birleştirme görevi olan “lider” ayrıştırmacı bir söylem ile daha fazla güç istiyor!

Çıt çıkarana şiddet!

 

Millet olarak buna karşı durmalıyız ve bilen bilmeyene anlatmalı.   Bu ortamda AKP nin sivil milis gücü çağrıştıran haberler doğal olarak mide bulandırıyor.

 

Filipinler

 

Annemin bir notu var genç kız iken yazmış. Filipinleri görmek istediğini paylaşmış. Benim lise’ de Almanya’da Filipinli arkadaşlarım vardı, hepsi “Alman” oldular. Gitmek istedim, ama ben de korkarım bu yaşamda göremeyeceğim Filipinleri artık.

 

Duterte’nin yediği haltlar yavaştan su yüzüne çıkıyor. Uyuşturucuya karşı ama karşı olmakla kalmamıyor, açıkça kullanana ve satana ölüm diyor.. Binlerle insanı öldürtmüş. Tanık olarak bir ölüm timi kurucusu çıkıyor. Önce devlet korumasında, sonra devlet eşittir “Başkan” olunca şimdi Katolik kilisesine sığınmış bir ormanda gizli yaşıyor.

 

İsmi Edgar Matobato. Yüzlerle ölüm timi mensubunun olduğunu anlatıyor, isim vererek ve kendisinin de 50 kadar insanı öldürdüğünü anlatarak, Duterte’nin bir insanı vuruşuna tanık. Yalan haber yayan bir ajan olduğunu söylüyor Duterte.

Halbuki kendisi güç sarhoşluğu içinde TV kameraları karşısında öldürmenin mübah olduğunu ve polisleri cesaretlendirmek için kendisinin de uyuşturucu kullanan veya satanları bizzat öldürdüğünü söylemişti.

 

Filipinlerde Leila De Lima isimli tombul gözlüklü bir Senatör Hanım muhalefeti oluşturuyor. Göreceğiz nasıl gelişecek. Şu ana kadar 7000 fail meçhul cinayet var Duterte iktidarında. Tüm Marcos zamanında 3000 faili meçhul varmış. İnsanoğlu ilginç bir tür vesselam. Yapacak da bir şey yok tevekkülle kabullenmek dışında. Kolay değil makam arabalarından falan ayrılmak. 93 yaşında olan Mugabe de 37 yıldır iktidarda. Gambiya da Yahya seçimleri Adama\’ya kaybetti, sonra başkanlıktan ayrılmayı reddetti epeyce bir süre. Dava vs. gibi laflar, özet iktidarda kalma isteği.

 

Ne kadar sevimli bir türüz! Gülümsüyorum düşündükçe!

1 thought on “Duterte, Trump Basını susturma Çabası: Hazımsızlık, Bulantı ve Kusma”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *