Referandum’un ardından Anaksagoras

 

 

Cumhurbaşkanına dünya liderlerinden tebrik mesajı geçmiş Anadolu Ajansı.

Haber metnini okuduğunuzda yazılan:  Aliyev ilk telefonu etmiş. Sonra Katar ve Filistin’den,Bahreyn ve Gine’den,Tunus Nahda hareketi liderinden ve İrak Cumhurbaşkanı yardımcısından ve Cibuti’den ve Mısır’da İhvan teşkilatından tebrik gelmiş.

 

ABD Almanya İngiltere Fransa’dan farklı mesajlar geldiğini okuyoruz. Rusya Türkiye\’nin iç işidir demiş. Esad da tebrik etmemiş galiba.

 

 

Büyük şehirlerde hayır çıktı. Hayırlısı. Cumhurbaşkanı “atı alan Üsküdar’ı geçti” dedi ve İdam konusunu tekrar dile getirdi. “Yola devam” dedi. Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşler için üç kez müebbet istenmiş. sandık güvenliği açısından sıkıntı varmış anlaşılan.

 

Ben en iyisi yerele döneyim. Yakında Urla’nın bir Anaksagoras heykeli olacak! Belediye’den izin çıktı.  Heykeltraş bankta oturan bir Anaksagoras heykeli yapıyor. Anaksagoras ne zaman doğmuş?   Vallahi ben yoktum, bilemem. Bazılarına göre 506 yılında bazılarına göre 500 yılında bazılarına göre de 496 yılında. Yani bundan 2520 yıl kadar önce kabaca.

 

Anaksagoras’ın çok önemsiyorum çünkü adam bir gerçeği dile getirdi diye mahkemeye verilmiş ve Sokrat’tan önce öldürülecekken eş dostun araya girmesi nedeni ile sadece sürgün cezası yemiş. Sebep?   Yıldızlar de taş ve topraktandır demiş dünya gibi!

 

Yıldızlar o zamanki inanca göre tanrı katı. Taş toprak demek büyük saygısızlık. Vay kafir! Din düşmanı!

 

Anaksagoras’ı eski Yunan ve Roma sonra anlayıp son derece yakışıklı resmetmiş. Bizans zamanında da keçi sakalı ile resmedilmiş. Başında örtü olan resimleri var, başı açık canlandırmalar. Kimse bilmiyor. Örneğin ondan yaklaşık 200 yıl sonra yaşayan Pitogoras’ı poşu ile resmetmiş bir heykeltraş. Ki bu yörenin başörtüsü o olduğundan herhalde en gerçekçisi o.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *