Urla Koca Sahil veya Kum Denizi

 

 

 

Kum denizi plajı düzenlendi.   Epey masraf ile güzel bir sahil şeridi oluştu. Halk istifade ediyor.

 

Fakat?   Mülki “ekran” yanlarında koruma olmadan ortalarda dolaşmadığından olacak farkında değiller. Gelin akşam saat 10 da veya sabah 7 de oralarda tek başınıza yürümeye kalkın bakalım. Sürü halinde köpekler. Ve tabii kulaklarında küpe de olsa ve insanların çok olduğu saatte sakin ve miskin de bir kenarda yatsalar da gece vakti tabiatları ve sürü güdüleri gereği tek tük insan görünce sarıyorlar.

 

Köpeklerle ayni plajı kullanmaktan tiksinmeyen insanlar oldukça plaj büyük bir ihtiyaca yanıt veriyor ama bu plaja köpekler oraya pisledikçe en azından yabancı ve para harcayacak turist gel-mez!

 

Bu yaz vakti serinlikte bu güzel şeritte tek başına yürümek de Urla’da yaşayan insanların hakkı değil mi? (Bakınız sokaktaki-kedi-ve-kopekler-hakkinda-reform-onerisi)   Doğayı anlamak gerek. Sokaktaki kedi ve köpekler insanların parazitleridir, doğal süreç içinde oluşan bir popülasyon değildirler!

 

Hep ayni hikaye, bisiklet binen çocuk ısırılır.   Sabahın saat dokuzunda meydanda bir köpek Sini Börek önünde bir yayaya dişlerini gösterir. Gece saat 11 de bisiklet ile bir insan tam belediyenin önünde ısırılır. Veya İyte de işçiler erken ve geç saatlerde ancak grup olarak sokaklarda dolaşabilirler.

 

Araba ile geçenler, yürümeyeneler veya koruma ve şakşakçıları ile yürüyenler bu olaylara bizzat şahit olamazlar. Çocuklar serçe göremez olurlar çünkü avcı tabiatları gereği kediler küçük kuşları ve sincapları avlarlar. Sadece Martı ve Karga ve bir de Güvercin bilen nesiller yetiştiriyoruz farkında mısınız?

Vapur iskelesi ve İzmir’den başlayan Vapur seferleri ise bundan sonraki yazıya.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *