Ayıp, Mars ve Hindistan

 

 

Değişen bir çok şey arasında “ayıp” kelimesinin anlamı da var.

ABD de yer yerinden oynuyor. Başkanın seçimi kazanmasında büyük rolü olan Bannon Başkanın kızı hakkında “bir tuğla kadar aptal” demiş. Oğlu ve damadının para yıkamaktan, vatana ihanetten suçlu olabileceklerine ve Ruslar ile temaslarına Başkan Trump’un bilgisi olmadan başlayabileceklerine inanmadığını paylaşmış.

 

ABD Başkanı hakkında söylenen laflar arasında: “sadece aptal değil, ayni zamanında da deli”!” Veya anca okuma yazmayı çözebilmiş bir cahil”!

 

Haydi bir dost sofrasında birisi hakkında tuğla kadar aptal denilmesini anlarım. Dışişleri bakanı dost sofrasında da Başkan için “moron = gerzek” demişti ve bu bilgi sızmıştı.

 

Ama alenen bir kadın hakkında “tuğla kadar aptal” demek?   Yoksa biz çocuklarımıza “o ayıp, bu ayıp” diyerek inanılmaz zincirler mi bağlıyoruz? Yani eğitim mi yanlış?

 

Varoştaki eğitimsiz insanların kavga düzeyi dünya devinin yöneticileri arasında.

Benim kafama “konuşmadan önce düşün” ögesi çakıldı. Düşününce de söylediğini fazla kimsenin takmadığı ortada.

 

Hala şaşırıyorum bu devirde bu kadar çok insan var iken, ve bu nüfus nedeni ile dünyanın ikliminin içine ederken, birilerinin çıkıp “üreyin” deyip seçilebildiğine. Trump da zaten küresel iklim krizinin olmadığını söylemekle kalmıyor daha beter olması için gayret ediyor. “Malı götürüyorlar” diyorlar. Bazıları da benim gibi hayret ediyorlar.

Merak ediyorum malı nereye götürüyorlar? Devlet töreni ile gömülmek için bu kadar gayret?

Bazı ülkelerde Başkan’a bunak, kendini beğenmiş, narsist, kabadayı, cahil denilebiliyor, bazılarında diyenlerin bir kısmı hapsediliyorlar.

Fark var tabii. Bu tabirlere açıklık getiren hekimlerin yazdığı bir kitap en çok satanlar arasında ve bu lafları başkanlarına yakıştıranlar ABD’de serbest.

İnsanoğlu hakkettiği yöneticilerce yönetiliyor vesselam.

Giderek “başkan”, “lider” vs. seçilenlerin daha az önemli olduklarına inanıyorum. Seçilip egolarını tatmin ediyorlar ve gidiyorlar dünya sahnesinden.

Mars mı daha uzak yoksa Hindistan mı?” diye bir muhabir soruyor. Bir kısmı Mars bir kısmı, Hindistan daha uzak diyor. Bu video paylaşılıyor ve hepimiz Hindistan daha uzak diyenlere gülüyoruz. “Gerizekalı” aklımıza gelen en basit terim.

Mars’ın Hindistan’dan uzak olduğunu bilenler de, bilmeyenler de seçmen ve kendilerine yakın hissettiklerini seçiyorlar.

Pekiyi değerli okuyucum size bir soru Ay mı size daha yakın, yoksa Avustralya mı? Bakmadan rahatça cevap verebiliyor musunuz? Mars Hindistan sorusu üzerine bu soru aklıma gelince baktım da, ondan sordum.

 

 

 

 

 

 

 

.

One thought on “Ayıp, Mars ve Hindistan

  1. Bu yazına şu video iyi gider: https://www.youtube.com/watch?v=vMSPQpdY2Pg&sns=em

    4 Oca 2018 ÖÖ 7:27 tarihinde “Mahmut Tolon” yazdı:

    mtolon posted: ” Değişen bir çok şey arasında “ayıp” kelimesinin anlamı > da var. ABD de yer yerinden oynuyor. Başkanın seçimi kazanmasında büyük > rolü olan Bannon Başkanın kızı hakkında “bir tuğla kadar aptal” demiş. Oğlu > ve damadının para yıkamaktan, vatan” >

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s