Cins, Cins, Yan,Yana

 

 

Balçova termal havuzda yanımda bir emekli. Nasılsınız muhabbeti. Bu emekli bir banka emeklisi imiş. Hekim ve emekliyim deyince bana hemen iş buldu.

 

Çeşme’de bankasının kampı varmış, hemen başvurmalıymışım. Günde dört saat reçete yazacakmışım ve bol yıldızlı çok rahat bir tatil köyünde hem para kazanacakmışım. Eşim bir pansiyonda kalıp tesislerden faydalanabilirmiş. Adam ben yaş. Çocuklarımın yaşını sordu. Yaz kampına onlar da ancak gündüzleri girebilirlermiş.

 

Bana iş bulduğundan dolayı o kadar sevinçli idi ki. Net bir şekilde ısrarcı olmaya devam etti : “havuzdan çıkınca hemen başvurmalıymışım”. Ondan sonra bana politik fikirlerini anlattı. O zamana kadar benim söylediğim tek şey emekli bir hekim olduğumdu. O bana iyilik yapıp hayatımın “sonbaharını bana yazlık iş bularak “kurtardığından” o denli emin ki! İtiraz falan dinlemedi.

 

Politik fikirlerde birkaç kez “he he” dedim. Sonra sıcak havuzda gözlerimi kapayarak konuşmanın bittiğini paylaşmaya çalıştım. Olmadı, durmadı. Havuzdan kaçtım.

 

Giderek çocukluğumuzda ve sonra 35-40 yaşına yaşamın anlamlı bir bölümünün bittiğine inanıyorum. Ondan sonra ezberler ve savunulan ezberler.     Kimse kimseyi dinlemiyor. Merak da etmiyor.

 

 

Az bir madden başarılı olan, az biraz sağlıklı olan ve  bir yaşa gelen hemen dev aynasında. Kendini anlatmaya başlıyor: anlatıyor da anlatıyor. “Önce levazım kısım bölümü müdür yardımcılığı yaptım” “sonra burada müdür oldum.” “Sonunda merkezde bilmem ne bölüm yardımcısı idim ve tüm Türkiye’ye bakan bilmem ne bölümünde tüm hekimlerin maaşını ben ödedim.” Vay be!  “Hekimleri severim”.

 

 

Havuzdaki adam o denli bana yazlık “iş” bularak iyilik yaptığından ve halka “indiğinden” emin idi ki. Zor iş bu uzlaşma ya’hu.

 

Tokat ve Çuval

 

Emekliler arasında böyle, eh gördüğüm genelde kardeşler arasında da ayni şey. Onlar da insan! Okumuşu var, dingini var, kavgacısı var. Cumhurbaşkanları arasında nasıldır sorusunun cevabını korkarım TV de görüyoruz.

 

 

 

Almanlar “daha akıllı olan geri çekilir” derler. Biz “erkekliğin onda dokuzu kaçmaktır” deriz. Önümüzdeki günlerde kimin daha akıllı veya erkek olduğunu anlayacağız da gene de ürkütücü bir tırmanma var güneyimizde.

One thought on “Cins, Cins, Yan,Yana

  1. “emekli bir banka emeklisi ” iki kere emekli olmaz bu aslanım bir banka emeklisi diyebilirsin. bilmiyorsan kursa gel, oğren hem orada karı tavlarız: – KELIME VE YAZI ATÖLYESİurlatasarimkutuphanesi . Kimler katılabilir? * Yazar olmak isteyenler * Yazmayı sevenler * Kitapseverler . Bu çalışmada öne çıkan bazı başlıklar: * Kelimelerin sözlük, psikolojik ve sosyolojik anlamları * Kelimelerin bilinçaltı ile ilişkisi * Dil ve ifade / Üst ve Estetik ifade * İktidar dilleri . Yazmak, parmak izi gibidir. Yazan olanla yazar olanı bu izler birbirinden ayırır. Kelimeler, bir yazarın organlarıdır. Ve yazar sesi, söze dönüştürendir. . Yazarın, okuyucu ile tek bir temas hakkı vardır. Onun karşısına ilkin eserleriyle değil, bir cümlesi ile çıkar. Cümle, paragrafa taşınırsa ne âlâ, sayfaya geçilebilir. Okuyucu, kitabın kokusunu bu sayfadan alır. Aslında okunan bir metinden çok yazarın bahtıdır; O, ya hep okuyucunun karşısında kalacak ya da hayatına katılacaktır. Yazar / Şair Göksel Bekmezci

    20, 21, 22, 23 Mart 2018 Saat: 13.00 Yer: Urla Tasarım Kütüphanesi İletişim: +90 532 543 66 07

    2018-02-13 22:04 GMT+03:30 Mahmut Tolon :

    mtolon posted: ” Balçova termal havuzda yanımda bir emekli. Nasılsınız > muhabbeti. Bu emekli bir banka emeklisi imiş. Hekim ve emekliyim deyince > bana hemen iş buldu. Çeşme’de bankasının kampı varmış, hemen > başvurmalıymışım. Günde dört saat reçete y” >

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s