Gerçek nasıl olacak? Yapay Zeka ve Can, Sentorlar Devri

 

 

Gerçek bir ekranda kısmen modaya göre değişen bir şey olacak.

 

Eskiden hikaye anlatıcıları vardı. Ağızdan ağıza gezginlerin düşünceleri ve gerçekler evrilerek anlatılmaktaydı.

 

Sonra yazılarak anlatılmaya başlandı. Batı dinleri bu şekilde doğdu. Aç bak ! Kitapta ne yazıyorsa o!

 

Sonra yorumlar vs. Yazanın doğru olmayabileceği gerçeğini kavramaya başladık.

 

Artık “gerçekler” ekranda yaratılıyor. Tam bildiğimizi sandığımız gerçek değil ama yaklaşık bir algı. Akan bir olgu.

 

Eskiden bilgiler komutanda  birikirdi. Dolayısı ile orduların, devletlerin, merkezlerin tek komutanı olurdu. Şimdi bilgi her yerde ve uygulayanın anlayışına, gördüğüne ve birikimine göre değişebiliyor. Biz ama hala kitap devrindeki anlayışımızla yaşıyor, yönetiliyor ve algılamaya çalışıyoruz.

 

Artık bilgi her yerde kullanabilecek. Daha bir kaç on yıl bu olguyu kavrayamayanlarca yönetileceğiz. Sonra yönetimsel  tedbirler alınacak herhalde.

 

 

İnsandan daha iyi araç kullanan makinalar var. Biz bir milyon insanı öldürüyoruz araçlarımızla. Eğer yapay zeka kullanırsa bu sayı onda birin altında olacak. Ki bu gerçek bir on sene içinde bizimle olacak. Biz ama kendimiz öldürmek istiyoruz pis makina bizi öldürürse olmaz!

 

Eskiden üç, beş, haydi büyük şirketlerde birkaç  bin kişi beraber çalışıyordu. Vikipedinin bir milyondan fazla, hem de bedava çalışanı var. Vikipedi hep doğru mu? Hayır, ama tez ve antitez var. O zaman devir centaur   (sentor okunuyor) devri. Ne demek sentor? Yapay zeka ve insandan oluşan takım demek. O zaman sadece bilgisayarı yenebilir hale geliyoruz. (mitoloji: insan başlı at= Sentor).

 

Bu hukuk için böyle, teşhis ve tedavi için böyle. Biz ise bu gerçeği anlamaya çalışmak ile meşgulüz. Basitçe söylersek akıllı telefonlu bir insan bir sentor!

 

Yapay zeka ve insan bir arada takım olarak.  Tekrar satrançtan örnek vereyim, satranç bilgisayarları artık her insanı yenebiliyor.   Yani  en büyük ustadan da  üstün. Ancak büyük usta da bilgisayardan yardım alınca (sentor)  insansız bilgisayarı yenebiliyor!

 

Eskiden sahip olmak gerekiyordu. Şimdi ulaşabilmek mühim. Kiralamak ön plana geçiyor. Plakları düşünün. Sonra kasetler, filmler. Artık kiralıyorsunuz. Kiralayınca en iyi kalite sizin. Yok evimdeki yedeklemek zorunda olduğum, çalınabilecek, zarar görebilecek koleksiyona gerek yok. Seç kirala. En iyi kalitede.

 

Arabayı alma kirala, ev alma kirala. Bakımı, onarımı evrakları her an en üst kalitede olsun.

 

Yaklaşımımız değişecek. Çok zorlanacağız. Ama basitleşecek. Sahip olduğumuz malın ne kadarını kullanıyoruz? Kamp yapmak isteyince kilerden 3 yıldır kullanmadığın çadırı çıkar. Kamp yerinde bir sürü eksik tespit et. Araba sahibi ol ve anan ağlasın yok yağı, yok suyu, yok sigortası, vergisi yok TÜV’ü. Kiralasana? Netice itibariyle daha ucuz olacak.

 

 

Sahip olmak! Mal sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi? Para dediğin ise sadece rakam, bir gereksinimin ötesinde. On gemi, yirmi gemi, yüz gemi. Bir ev, on ev, yüz ev, bin ev. Eeee?

 

Öne doğru yaşayarak geçmişi anlamaya çalışmak. Gelecek çok heyecanlı olacak.

One thought on “Gerçek nasıl olacak? Yapay Zeka ve Can, Sentorlar Devri

  1. güzel yazı

    2018-03-01 0:07 GMT+03:00 Mahmut Tolon :

    mtolon posted: ” Gerçek bir ekranda kısmen modaya göre değişen bir şey > olacak. Eskiden hikaye anlatıcıları vardı. Ağızdan ağıza gezginlerin > düşünceleri ve gerçekler evrilerek anlatılmaktaydı. Sonra yazılarak > anlatılmaya başlandı. Batı din” >

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s