Bad Godesberg – Urla

 

 

 

 

3 günlüğüne Almanya’ya uçtum. Liseden mezuniyetimin 50. Yıl kutlamaları için.

Kısaca Almanya izlenimleri: Türkiye ile ilgilenen pek olmadı. Millet Trump ve İtalya derdinde. İtalya’yı çok iyi tanıyan bir dostum “Berlusconi bile entelektüel kalıyor şimdikilerin yanında” deyiverdi. İki ayrı Euro (kuzey ve güney) yapılmasından bahis var. İtalyanlar hız ile Yunanistan yolundalar sanki. Türkiye’ye de epey para yatırdıkları için Türkiye’deki sallantı onları ta Yunanistan konumuna getirebilir diyorlar.

 

Yağmur yeşillik ve bol yürüyüş ve eski dostlar’dan sonra geldim kürkçü dükkanına.

 

İkisi de, liseyi bitirdiğim yer ve ömrümü bitireceğim yer de birer ünlü büyük şehir tarafından el konulmuş kasabalar. Lisede iken Bonn Bad Godesberg’i iç etmişti. Geçen yıllarda da İzmir Urla’yı.

 

Urla’da Çarşı’da bir anket yaptım.

 

İnce epeyce etki yapmış. Ama esas ikinci turda oy alabilecek olan Meral abla. Birinci turda oyu İnce’nin altında kalırsa öyle veya böyle CHP şemsiyesi ile yağmurda %42 yi Ecevit zamanında aşamamış bir aday ile AKP nin adayı karşı karşıya gelir hesapları. Çarşının öngörüsü RTE birinci veya ikinci turda alır oldu.

 

Kim alırsa alsın kaybeden biz olacağız havası hakimdi. Bir esnaf: “getirin milletvekili Belediye başkanı maaşlarını asgari ücret seviyesine bakın kaç kişi aday olacak”   dedi. Muhtarların asgari ücret aldıklarından söz açacak oldum: “her biri dört kez lüks Ankara sayahati yaptı bu kaç vatandaşa nasip oluyor? “ Denildi. Buna benzer bir politikacı yorgunluğu batıda da var.

 

Fetöden bir buçuk yıl yatmış birisi ile karşılaştım ve seçimi sordum “bilemem”dedi ama “yatıp kalkıp RTE almasın diye dua ediyorum”.

 

“Biz Akp üyesiyken Gülen’e destek vermeyeni neredeyse döveceklerdi” Şimdi makam sahibi olanlara dokunmuyorlar olan bizlere oluyor dedi.

 

“Yüz kadar milletvekilinin cep telefonunda bylock var ve dokunmuyorlar” dedi.”Ben toplantılardan bir çoğunu tanıyorum ve hakime de söyledim” diye devam etti..

 

Damatlar, gemiler, gemi filoları epeyce bol fikir vardı ve ramazan gününde sakince seçim bekleniyordu Urla’da. Ve seçimden sonrası kim kazanırsa kazansın gelecek acı reçete.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s