Aziz Nesin  ve Yüzde 60!

 

Üstad ile ölümünden kısa bir süre önce tanıştık. 2-3 kez görüştük. Direkt “damardan”  iletişime geçebildiğim bir insan oldu. 

 

Tanışınca yazılarına hayranlığımı dile getirdim ama tutumluluk konusunda “Alamancı olduğumdan” kimin kimden öğrenebileceğinden emin olmadığımı söyledim.  Güldük. 

 

Bir süre sonra Yalçın Pekşen’ın bir yazısından öğrendim ki tutumluluk veya “cimrilik” konusunda da üstadım  imiş. 

 

“Çatalca’daki Vakfın inşaatında ayakkabıları  çamurlanıyormuş. İnşaattan sonra Nişantaşı’ndaki evine giderken doğal olarak ayakkabısındaki, paçalarındaki çamurun bir kısmı yollara düşermiş.  Bir gün aklına gelmiş ki tapulu arazisinin toprağını şehre bonkörce saçıyor!”   

 

Okuduğumda kalpten gülüp sonra kendisiyle de paylaşmıştım.   Bu bakış açısındaki detay doğrusu okuyana kadar hep gözümden kaçmış. Bu zeka parıltısına imrendim. Ama  çiftçi olarak tarlada çalıştıktan sonra bolca “tapulu araziden çamuru şehre taşıma” alışkanlığımı değiştiremedim.

 

Aziz Nesin’in “Türklerin %60 ı aptaldır” sözü  yankı yaptı. Bir süre vatandaşlarımızın kendilerini   kabul ve anlamaları olgusunu sarstı.

 

 Bir süre sonra da Umberto Eco çıtayı yükseltti ve yüzde seksenden bahsetti..

Halbuki bırakın Türkleri,  insanoğlunun % 50 si bilimsel tarif olarak normalin altında zekaya sahip.  Vasat %50 ise, onun üstündeki zekadakilerin çoğu da zaten yapılıp edilene bakınca, zeki bir tür olduğumuz izlenimini pek bırakmıyor. 

 

En zeki olarak kabul edilenlerin yaşam öykülerini, insanlığın zaman zaman bir kaç yüzyıl kısmen geriye giden tarihindeki, savaşlara falan bakınca : 

kendimizi beğenmiş, bazen sempatik ama genelde çok da zeki olmayan bir türüz! 

 

Yani (kendilerini dışında tutarak) aptallık  yüzdeleri verme hatasına düşecek kadar saf aydınlara  sahip bir türüz.

 

Biraz daha derinlemesine okuyunca bu  “saf bir tür olduğumuz” yaklaşımının bin yıllardan beri şu veya bu şekilde söylendiği ve kibirimiz ve  eksik olan algı kapasitemizden dolayı hala da genel kabul görmediğini fark ediyor insan.  

 

Hele  şu an dünyada yaşadığımız neokonservatif  populist akım yanısıra kendi imalatımız küresel ısınmanın yaratacağı faciaya  doğru dörtnala yol aldığımıza bakılırsa! 

 

Ne yapacaksın?  İlla zorla herkese anlatmaya çalışmak da sempatik olmayan bir tavır. Aziz Nesin gülümseterek, bazen kahkaha attırarak  gerçekleri en azından kısmen anlatmayı ve insanları aydınlatmayı beceren nadir yazarlardan biri idi. 

Halbuki evvel zaman 500 yılında (yani 2500 küsur yıl önce)  Urla’da doğan Anaksagoras örneğin “ yetilerimiz yetmediği için gerçeği kavrayamayız” demiş.

4 thoughts on “Aziz Nesin  ve Yüzde 60!

 1. İstanbul Odtü Mezunlar Derneğine misafir konuk olarak davet edildiği zaman ; Aziz Nesin ile bizzat tanışma şansına sahip oldum.
  Orada ona yöneltilen
  “okuyucunuza %60 ı aptal diyorsunuz. Bu nasıl bir şey?” sorusuna cevaben:
  “Aslında % 92 dir aptallık oranı, bakınız 1982 Anayasa referandum sonuçlarına” demişti.

  Binnur ÖZMEN ( hayatının ilk oy’unu HAYIR diyerek %8 azınlığın içine giren kadın)

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s