Nüfusun azalmasına alışmak

 

 

 

Nüfus binyıllardır artarken artık azalmaya başlaması ezber bozan bir olay ve alışacağız.  İlk başta artması için çaba gösterenler olacak. Azalma tabirinden tedirgin olanlar. Ciddi münakaşalar ve sonunda alışacağız.\"images.jpeg\"

 

 

Nüfusun azalması aslında türümüzün bu gezegende hayatta kalması için büyük bir umut. Esasen bu bireylerin türümüz bu gezegende hayatta kalsın diye karar vermeleri anlamında çok olumlu bir gelişme. 

 

Ekonomi açısından artan nüfus bol kazanç demek. Çocuklara sık sık yeni ayakkabı, giysi  gerek. 70 yaşındaki ayağındakilerle yıllarca dolanabilir.

 

Artan nüfusa yeni binalar gerek. Ekonomi ona göre ayarlanmış.

 

Daha biz ezberimizi bozup – düzeltip – olayı kavrayıp giderek uzayan yaşam süresine adapte olamadık.

 

65 yaşındakini noterde işlem yapacağı zaman otomatikman akli dengesini test için hekim raporu istiyoruz.  İstememizde bir sakınca yok da belki 65 yaşından sonra her beş yılda bir kez istesek?

 

65 yaş üstündekinin kan bağışlamasını Kızılay önlüyor. Hangi eskimiş 1960 lardan kalma bilgi birikimi ile önlüyorsa artık.  Bazı ülkelerde böyle bir kısıtlama artık yok

 

Corona salgınında gördük 65 üstünü ,nsanlar evine tıkıp unutmaya meyyal.

 

Halbuki düşkün 65 yaşında olan var canlı faal olanı var, spor yapanı ve bir sürü 30 yaşındakine taş çıkartacak 70-80 yaşında insan var. Otomatiğe bağlama lüksümüz yok. Zihin haritamızı artık değiştirmeliyiz.

 

Şimdi 65 yaş deyince  anladığımızı veya daha ziyade anlamadığımızı zihnimizde 85 olarak değiştirmemiz gerek demografik verilere göre. Bu bile daha en az 10- 20 yıl sürer.

 

Sonra 65 üstü emekli maaşı alanlardan faydalanmanın yollarını bulmak zorundayız toplum olarak.  Hukuk, eğitim çok faydalı olabilecekleri alanlar.

 

 

Bugünlerde  bu yörede doğan her iki bebekten biri 100 yaşına kadar yaşacayacak. Bu bize inanılmaz sorunlar ve imkanlar getiren bir gerçek

 

Şu anda hayatta olan 85 yaş üstü insanların sayısı  türümüz ortaya çıktığından beri bu gezegende bu yaşa kadar yaşamış olan  hemcinslerimizin kat be kat fazlası.

 

Bundan on yıl kadar önce yazdım: Dünya var olduğundan beri 70 yaşına kadar  gelen insanların yüzde 90 ‘ı  şu an yaşıyorlar. Bu artık geçerli değil. Şimdi artık tahminen yüzde 99 şu an hayatta!

 

 

Bu cümleleri hazmetmek gerek, bu konuda bir şeyler söylemek için kendini yeterli hissetmeden önce. Bu da korkarım birkaç nesil sürecektir daha.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *