Afrika, Yepyeni bir Dünya

Afrika’ya “yeni Asya” diyorlar. Demografik projeksiyonlar inanılmaz. Avrupa’ya göç  baskısından korkuluyor. Kıta algılayabildiğimizden büyük ve homojenlikten uzak. Kuzey Afrika zaten “Akdeniz” damgalı. Türkler Afrika’da seviliyorlar kalite ve fiyat açısından da çok iyi bir ismimiz var.

 Afrika’nın her tarafına yüzlerce seyahat yapmış olan, Güney Afrika Fahri Konsolosu da olan  Tamer  Taşkın Bey, gerek  eski Dışişleri müsteşarımız Uğur Ziyal, gerek Afrika’da ondan fazla hastane kurmuş dostum Ali Kemaloğlu ve bankacılar  ile yaptığım konuşmalardan çıkarttığım bilgileri iki kısa makale haline getirmeye çalıştım.    Afrika’da kurulmasını ümit ettiğim bir Afrika Finans bankası için belki Ömer Aras gibi bir isim de kazanılabilir. Nereden mi çıktı bu fikir? Yaklaşık iki buçuk trilyon  dolar ticaret hacminden daha büyük bir dilim alma ümidimizden. Kasamızın malum durumundan ve Afrika ile ticaret için uluslararası para çanağına yönelmekten başka yol olmamasından.

 Sabırla eskiden beri yazdıklarımı okuyan çilekeş okuyucularım bilirler. Nijerya Nüfusu ile bu yüzyıl içinde Çin’i geçip  Dünya’daki ikinci büyük nüfus haline  gelmesi kuvvetle muhtemel. Nijerya’da petrol var.  Nijerya, Güney Afrika, Namibya  veya Zimbabve böyle bir banka için ideal bir yer olabilir. Altyapı her ne kadar Güney Afrika’da ayakta kaldı ve Zimbabve ‘de dağıldı ise de Zimbabve tekrar eski Rodezya’nın yazılımlarını aktive etmek yolunda tekrar büyük adımlar atıyor. Eximbank şu an ihracatçılarımıza bir destek ama doğal olarak konservatif ve pahalı.  Bu tür politikaları kurup uygulayan politikacılarımız bilip özümseyip uygulaması gereken şey ise günlük, haftalık veya yıllık politikaları için çizecekleri çizgilerin bu büyük hedeflere doğru giden ve herhangi bir dini akımın bir süre sonra tam tersine dönebileceğini hesabederek,  ana hatları sabote etmemesi ve kendi  iktidar sürelerini bırakın, kendi yaşam sürelerini aşan boyutta günlük politikanın dışında olması gereği.

Gümrük vergisi konusunu partiler üstü ve uzun vadeli bir hedef haline getirmek. Şu an yerel teşvik alarak bu vergiyi aşmak mümkün ama daha akıcı hale gelmesi ve ikili anlaşmalarla yapılacak muafiyetler Türkiye’nin ihracatını çok olumlu etkileyebilir. Uzun süre görev yapacak Yerel Ticaret Ataşelerini atamak. Afrika Finans Bankasını kurmak. Yerel Fahri konsolosluklar ile temsilimizi çok az bir yatırım ile en az iki veya üç misline çıkartmak. Bu hedeflerde ve yazılımında hemfikir olursak, yapacak çok faydalı ve verimli işler var Afrika’da. Güvenlik ve sağlık önemli Afrika’da şahsen başımdan geçti bir kere Durban da soyuldum. “Ben Türküm bize sökmez “ yaklaşımı tehlikeli!  Ama Madagaskar’dan Tunus’a inanılmaz güzel bir kıta. Konunun uzmanları, Senegal, Ghana, Zimbabve ve Namibya’nın  ve bilhassa Nijerya’nın tüm güvenlik sorunlarına rağmen fırsatlar ülkesi oldukları konusunda hemfikir. Demografik açıdan da önümüzdeki yüzyılda bu kıta da nüfus artışının Avrupa ve tüm dünyadaki trend gibi durulacağından ve gelişen ekonomi ile  geriye gitmeye başlayacağından emin olabilirsiniz.

Afrika’ya Çin, Hindistan, ABD ve Batı Avrupa sığıyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s