Orman Yangınları ve Orman

Yalçın Pekşen dostumun gazete küpürlerini aşan  bir yazısı vardı. Hürriyet gazetesinde, 19 Aralık 1993 günü Yalçın Pekşen’in “Erenköy’de Köy İşleri”.Yazısında anlattıkları gerçekten ibretlikti. Orman bakanlığı olayı da farklı değil. 2020 yılı sonu itibariyle Orman kadastrosu daha tamamlanmamıştı. Bu seneye biteceğinden dem vuruluyordu. Cumhuriyetin 98. yılı dikkatinizi çekerim! Orman idaresi bu arada 30 yıl önce devletten aldığım araziye bir yıl önce \’60 sene öncesinden buraları ormandı \’deyip dava açabiliyor.


\"cokertmeÇökertme Koyu Foto Zafer Caner

Ormanlar yanıyor ve ülkemizdeki Kamuoyu tepkisi anlamlı ve sevindirici. Bizde bu tepki mevcut iken Cumhuriyetimiz ve demokrasi canlı demektir.

Cumhurbaşkanının konvoyu geçiyor diye kesilen yollar ve orda beklemek zorunda kalan itfaiye araçları! Orman yangını sırasında! Bu ‘muhaliflerin dezenformasyonu mu’?  

Tepkinin olumlu yanına değindim. Uzun vadeli tekrar THK gibi bir yerel, bizim olan bir müdahale ekibi kurmamızda fayda vardır diye düşünüyorum.  Sabahattin Önkibar Cumhurbaşkanının bir uçağı satılarak modern bir yangın filosuna kavuşabileceğimizi yazıyor.

Nur Albayrak da THK önce kendi yangınını söndürsün diye zehir zembelek bir yazı yazdı.

Konuya partiler üstü yaklaşacak devlet adamlığına gereksinim var. Onlar da benim yaşam sürecinde ortaya çıkarlar  inşallah.

Küresel ısınma hakkında  yazmamdan okurlarımın çoğu bunalmıştır.  Ama gene dünyadan haberdar olmakta fayda var:

Son 5 senede Turkiye de 44bin hektar alan yanmiş iken  (TEMA-Orman Bakanlığı)

Bu yıl yanan alan geçen yılın yaklaşık iki misli!  Ürkütücü bir tablo. Ama küresel ısınmadan bahsedince dünyaya da bakalım ve mukayese edelim! Damadım mukayese için dünyadaki bilgileri derleyiverdi:

Sadece Avusturalya 2019-2020 sezonunda yanan orman yangini yuz olcumu 18.6 milyon hektar.

Kaliforniya’da sadece geçen yıl yanan alan 4.2 milyon acre, yani 1.7 milyon hektar.

Avustralya’nın  bize göre  yaklaşık üçte bir nüfusunu ve yaklaşık on misli yüzölçümünü göze alırsak durumları bizden epeyce kötü. Kaliforniya’nın da.

Tanrı sonumuzu hayreylesin. 20 senedir defalarca yazdığım Kanal projelerinden birini bulup yarın tekrar okuyucumun dikkatine sunacağım.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *