Urla Adaları 2022, İncirli Ada

Urla’da esasen adalarla kalpten  ilgili bir avuç insan var. Biri Uzun Ada kitabı yazarı Uluç Hanhan bir diğeri Emekli Deniz subayı Hadi Basman, tabii Duayen Kaptan ve Armatör Uğur Kasapoğlu, Osman Mualla Erkurt çifti ve bendeniz, eski Astteğmen Deniz Kuvvetlerin Komutanlığı  Karargah tabibi.\"IMG_3356\"

Hadi Bey 26 Urla adası olduğunu söylüyor. Seferihisar körfezindekiler ve Çeşme\’dekiler de sayılınca.  Uğur Kaptan Ada, Adacık ve Kayalık diye denizci Yunanların  bu ‘kara parçalarını’ ayırt ettiğini.

Galapagosta da bizden daha denizci olan İspanyolların da  bu ayrımı yaptıklarını görüyorum.

Ada : denizle çevrili kara parçası.   Tam metrekare cinsinden tarifi yok.  Ama tarıma elverişli arazi ve tatlı suyu olunca  belki birkaç yüz dönümden fazla yüzölçümü gerek. Haydi  yüz Hektar veya daha fazlası diyelim.  Bu tanım ile  Urla adaları diyeceklerimiz arasında sadece Uzunada ve Hekim adası kalıyor.

Yüz dönüm veya on hektar veya fazlası ADACIK  diye kabul edersek. Geriye birkaç (on) dönümlük ‘KAYALIK ’lar kalıyor.    Çoğu ‘Urla adası’ bu son tanıma uyuyor.

Galapagos adalarında örneğin   deniz altı zenginliği ile ünlü Leon Dormida ya kimse ada veya hatta adacık bile demiyor.  Çünkü düpedüz yüksek kayalık.  Bizdeki adacıkların örneğin İncirli Ada veya Pırnarlı adanın birkaç misli olmasına rağmen. Düpedüz bir Kayalık.  Orada da isim karmaşası var. İspanyolların verdikleri isimler. İngilizlerin verdiği isimler. ABD işgali sırasında verilen isimler vs.

İsimlerde epeyce karışıklık var çoğu Urla’lı farklı isimler biliyor. Biraz daha iyi anlaşalım diye bir metin yazmıştım.   Arap adacık veya daha doğrusu kayalıklarını ve Pita gibilerini gözardı edersek. Yedi ada adacık kalıyor .    Urla adaları şarkısı Yedi ada adacık diye yazarsanız dinleyebilirsiniz.

27.Aralık 2021 de  bir derdimi gidermek üzere tekne tuttum. İncirli Ada\’da İncir yok!   Kerem Reis ile İncirli adaya gittik ve İncir ağaçları diktik.   İzmir Ekonomi Univ. İletişim Yönetişim  Danışmanı  Binali Kılıç ve Bahçevan Ali Karakoç beni yalnız bırakmadılar.  Artık önümüzdeki yaz doğu tarafında İncir ağaçları görebileceğiz! Belki teknelerde

Sait Karabulut  bestesi ile de dans ederler!

Çeşmealtılılar bu adaya daha ziyade  Tavşan adası diyorlar, İskeleli kaptanlar daha ziyade  Eşek adası, ama herhalde bir harita subayı İncirli Ada ismini uygun bulmuş.  Bu adalar Çiçek adaları takımından. Güzel  Nergis, Kum Zambağı vs var.   3 yıl önce torba torba çürük incir atmıştık.  Bilhassa Mahmut Sarıgedik cansiperane bir şekilde incirleri çapa ile toprağa kavuşturmuştu.   Sonra gidip küçük incir fidanları diktik. Geçen yaz Öcal Uluç ile gene Kerem Reis ile gittik ama incir  yaprağı göremedik.   Bu sefer işi garantiye aldık tenekelerde incir ağacı alıp 28.12.2021 de  götürdük.  Cansuyu verdik. Ertesi gün de güzel yağmur yağdı.

Adalardan ayak basmadığım bir Uzun Ada kaldı. Geçen Kaymakam sağ  olsun, Ada komutanının telefonunu vermişti. Komutan Saha komutanlığından izin almamız gerektiğini söyledi. Oradaki subay  Genelkurmayı veya Cimer’den yazılı izin almamız gerektiğini söyledi. Ben havlu attım. Hadi Basman Uluç Hanhan ve benimle bir ada ziyareti organize etmeye çalıştığını söyledi. Oradan da bir netice çıkmadı. Gari ahir ömrümde bir gün davet ederlerse ve alıp götürürlerse göreceğim yoksa eksik kalacak.

\"incirli3\"\"incirl2\"\"ace97f0d-95c3-43b8-b499-cf33f4cfbea5\"\"474d466e-80ae-4452-9130-4abcae62e995\"

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *