Güler Yüz

Termal havuzda  beş kişi çimiyoruz. Yani  hafif hareketler yaparak,  kışın sıcak su içinde olmanın tadını çıkartıyoruz.     Girişte kocaman bir tabela:   “Bone  takılması mecburidir,  15 yaş altı çocuklar giremez.” unknown-2diye.   Bir aile, yanlarında   10 – 12 yaşlarında bir kız çocukları var.  Yetkili gelip uyarıyor.

“Efendim, çocuklar için ayrı havuz var. Lütfen havuzdan çıksın! ”

Erkek kızını alıp  havuzun dışına  çıkartıyor

Eşi itiraz ediyor:

“Otele girerken bize söylemeleri gerekirdi! ”

“Yetkili: “Efendim, bize verilen talimatı uyguluyoruz. “,  “İtirazınızı lütfen resepsiyondaki yetkili ile konuşun”

Havuzda üç kişi kalıyoruz.  Kadın’ın yüzü bir asık, bir asık.  Bakışları çakmak çakmak. Yaydığı enerji neredeyse tüm havuzu kaplıyor.

Koca alışmış ki, hemen davrandı.  Termal tesis geniş, ilerde deniz suyu havuzuna girmiş bile çocukla.

Geişalarda ayna karşısında güler yüz talimi yapma görevi varmış.  İnsanın yüzü de ayna noyronlarımız nedeni ile güler yüz görünce gülümsemeye asık surat görünce daha dikkatli olmaya programlıdır.

Bunu doğal olarak yapabilenler var, yapamayanlar.   Asık surat genelde bir tehlike, tatsızlık sinyali verir.  Gülen bir yüz ise daha hoş bir ortam yaratır. Evrimsel olarak  kadınlar daha çok  hoş ortama katkı sağlama veya hatta o ortamı yaratma ile programlıdırlar.

ABD de kültürel olarak  işin iyi tarafını görme ve dile getirme alışkanlığı vardır. Bilhassa bizim yörelerden gelenler bunu suni bulup itiraz ederler.  En kötü haberi bile mizahi yönünü ortaya çıkartarak verebilme bir beceridir. Güler yüzle karşılanan haber insanı düşünmeye sevkederken asık yüzle verilen kaçma refleksi çözer.  Gülüne bir yüz,   her şeyde olduğu gibi ne kadar antreman  yapılırsa başarı ile uygulama şansı artan bir beceridir.

Asık surat insanı ürkütür ve kaçırtır. Gülen yüz ise sempatik kılar.  Netice itibarıyla daha yapıcıdır. İdman meselesidir. Ne kadar genç yaşta bu gerçek kavranırsa o kadar  bereketli olur. Asık suratlılara kapak olması dileğiyle. Genellemeler genelleme olarak özürlü doğan fikirlerdir. Ama şöylesine genellesek:  ‘güler yüzlü olan  dünyaya borçlu olduğunun bilincine yakındır. Asık suratlı dünyadan alacaklı imiş gibi dolanır!’

One thought on “Güler Yüz

 1. [EXTERNAL – TOPLULUK DIŞI]

  Mahmut’cuğum, bugünkü yazın yine harika. Çok önem verdiğim bir konuda yazmışsın. Ben güler yüzlü olmayan insanlarla çalışmıyorum.
  Hele yazının son cümlesine bayıldım!..

  Sevgiler,

  Bülent Eczacıbaşı

  [3D logo-02]

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s