Budamak  ve Japon Kirazı

1991 yılında yazdığım yazıdan bir alıntı:

‘Komatsu şirketi yetkilileri Fatih Boğaz Köprüsünün açılışında 1546 adet Japon kirazı ağacını Karayolları Genel Müdürüne köprünün çevresine dikilmek üzere hediye etmişler.

japonwn

Aradan üç yıldan fazla zaman geçti. Japon kirazının çiçek açmış halini çok severim.

Her köprüden geçişimde 1500 kadar Japon kirazı ağacını muhteşem bir şekilde çiçek açmış olarak göreceğim diye bekledim… 1500 ağaç çiçek açınca takriben 50 dönümlük bir yol kenarı pırıl pırıl bir cümbüş olur.

 İçine birkaç başka ağaç da serpiştirilirse bu köprü kenarında kolayca bir-iki km yolun şenlenmesi demek olabilir.

Zaten batı ülkelerinde artık tek tip ağaçlandırmadan ekolojik zararlar nedeni ile vazgeçildi. Birkaç çeşit ağaç bir arada dikiliyor.

Karayolları ise malum, önce bazı şeyleri bir yerden bir yere götürmek üzere kurulmuş bir kurum. Demokrat Parti zamanda en düzgün çalışan kuruluşlardan biri olarak bilinirdi. Özal zamanında, Karayolları’nda çok şeyin çok yere götürüldüğü hissine kapıldı insanlar, özellikle otoyol ihalelerinde.

Karayolları Genel Müdürlüğünü, kirazları merak edip aradım. Özel kalem ile bağlandım. Genel Müdür sekreteri hanım ilgi gösterdi. Hiç böyle bir şey duymadığını ama araştırıp beni arayacağını söyledi. Aramadı. Bir daha aradım. Aynı sekreter hanım, Genel Müdür Bey ile konuştuğunu ama onun da böyle bir hediyeyi hatırlamadığını söyledi.

Tam vazgeçecektim, bir arkadaşım, “Madem bilmek istiyorsun bir de İstanbul Karayollarını ara” dedi;

VE, İstanbul Bölge Müdürlüğünde Japon kirazlarının ne olduğunu biliyorlardı! İkinci köprünün Avrupa tarafında gişeleri geçer geçmez sağ tarafa ekilmişler.

Merak bu ya! Gittim, gördüm: iki dönüm kadar yer çevrilmiş. Ve içine 300 kadar Japon kirazı yan yana dikilmiş.

Normalde bir dönüme 30-40 ağaç dikilirken buraya sekiz-on misli dikilmiş. Ya bakımı yapılmamış, ya sulanmamış, çoğu da kurumuş. Diğer hediye edilen bin küsur ağacın ne olduğunu bulamadım.

Japonlara söylemeli, bir daha bize ağaç, mağaç hediye ederlerse gelip kendileri eksinler, çapalasınlar, gübrelesinler, sulasınlar!

Hem hediye vereceksin, hem de insanlardan çalışmasını, düşünmesini isteyeceksin. Olmaz ki! Bize düz, sobalık odun dağıtsınlar daha makbule geçer.

Hem de köprüden geçerken  çiçek açmış Japon kirazı göremedim diye bazı garip vatandaşlar üzülmezler!’

Urla’daki bahçemdeki Japon kirazı bu sene çiçek açınca 30 küsur yıl öncesi aklıma geldi. Bizdeki ‘bahçıvanlar’  esasen kabaklama budamasını biliyorlar! Ne kadar sobalık odun çıkar diyerek budama. Lider dal bırakma falan gibi bilgileri yok.  Begonvil örneğin kış mevsimi budanmaz, lideri kesersen bitki kurur! 

One thought on “Budamak  ve Japon Kirazı

  1. 1994 yılı sonrası Japon kirazının İSTANBUL macerasını gör bil anlat Kİ hikayen güdük kalmasın ..

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s