Gönüllü Kölelik Devri Sona Eriyor

Nüfusu hayal etmek üzere on metre ötenize yarım ila bir santimetrelik bir cisim koyun.  Modern bir ceptelefonunun ince tarafı kadar.  Bu Göbeklitepe, Harbetsuvan tepesi, Ayanlar Höyük, Karahantepe, Tepehan Höyük  zamanındaki dünyadaki beş ila on milyonluk insan nüfusunu temsil etsin!

2 metre ötenize ise bir kurşun kalemi diklemesine koyun veya 25 cm boyunda herhangi bir cismi, bir penseyi veya bir budama makasını.   Evvel Zaman (EZ) ve Yeni Zaman (YZ) ayrımı İsanın doğumu zamanında iki yüz elli milyon olan dünya nüfusunu  görselleştirsin.  

Unknown

50 cmlik bir cismi ise yarım metre ötenize koyun. Orta boy balta sapı Bir büyğük kitap diklemesine  falan olabilir. Beş yüz milyon olan dünya nüfusunu temsil etsin.  Marco Polo, Amerikaların keşfi, İstanbulun Fethi Fatih Sultan Mehmet, Portekizliler Brezilyayı keşfediyor.

Fransız ve Amerikan İhtilallerinden hemen sonra Endüstri Devrimi Napolyon 1800 ler

1 metre!  (Bir milyar olan dünya nüfusunu temsilen). Bir sandelye koyun örneğin. Veya bir küreğin sapını gömün bir metresi dışarda kalsın!

Oturduğunuz yere 2 metre kaldı!

Antibiotiğin keşfi dünya savaşları: 1900 lerin ilk yarısı

2 metre!Bir basketçi genci dikin.   (İki milyar) Oturduğunuz yere bir metreden az kaldı.

2000 yılı 7 milyar şimdi 8metre!  Oturduğunuz yer! Evin 3. Katı bitmek üzere ammmmma, hızı  yavaşladı  ve yakında azalma başlayacak. İnsanoğlu yavaş da olsa çocuk yapıp gönüllü kölelik devrini bitiriyor. Gelişmiş toplumlarda azalıyor!

Bu rakamları hep tekrarlayın ve hatırlayın ki demografi nedir bir his geliştiresiniz. Dünya tarihini bu rakamlarla el ele anlayın.

Bilinçle falan veya politikacıların dedikleriyle olmuyor bu demografi. Bilim daha tesirli. Aşı icad edilince  on çocuk doğurmuyor insanlar  mesela.  Daha uzun yaşıyorlar! İnsanlar akıllanıyorlar yavaş da olsa. Sürü öncülerin peşinden gidiyor.  Yaşam uzuyor.  Avrupa önde, Asya ve Afrika da peşlerinden geliyorlar. Orada da nüfus artışı yavaşlayıp duracak!

Çocuklar, torunlar tabii ki geleceğimiz. Ama biz olmayınca olacak bir gelecek. Çocukların ‘gönüllü’ köle olma ve sonra çocuklara gönüllü kölelik devri bu yüzyıl sona erecek. Çocukların eğitimi ve sağlığı toplumsal bir mesele olacak ve ailelerden ve dinden öte bunu zor da olsa kavrayacağız. Bu genel kabul görecek. Duygusal ve güdüsel yaklaşım yerine akıl ile yaklaşım en sonunda türümüzün bu biyolojik ortamda devamı için galip gelecek.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s