Hoca veya Bahçelerde Kereviz

Bu yazının bir kısmı Gözlem gazetesinde yayınlandı : https://www.gozlemgazetesi.com/2022/11/09/hoca/

Bir profesör bir başka profesörün  lafı güzafı üzerine bir tweet atmış:  bütün sabahı  gülümseyerek geçirmeme neden oldu.  Hiç duymamıştım bu tabiri:  ¨Osur, osur ipe diz!¨

Nasıl hakimden, hekimden, milletveklinden saygın olması beklenirse üniversite hocasından da saygın olması ve  belirli bir düzey beklenir.  Halbuki görüyoruz ki  genel çerçeve içinde vahim bir erozyon var.  Hoca dediğinin de bir süre sonra doğal mesleki deformasyonu var. Ego pırtlaması.  Az ve öz  söz, bol bilgi ve temel taşı beklenirken  ekranın, mikrofonun şehvetine kapılıp laf sokuşturma, arada bir argoya kaçma ve prim yaptığı için bolca  laf ishali (logorrhoe),  vehmedilen bir yarışta önde olma çabasıyla bir arada çiçek açıyor.

Kendisine hoca denilmesini isteyen etrafına da ¨hocam, hocam¨ diye hitap ediyor. Laf cambazlığı ön plana çıkıveriyor. Pırtlayan egonun ¨yarışta¨ ön safta yer alma çabası. Halbuki bir düzeyin üstündeki hocadan az konuşup, bilim yapıp, yetiştirdiği öğrencilerin çalışmalarını ön plana çıkartmasını beklemez miydik?

  Belirli düzey ise imkanı yok haftada üç veya dört basın ile dirsek teması veya ¨köşe yazısı¨ türünden sığ popülizm ile  bağdaşsın. Bırakın o makaleleri (şarkıcının boğazını kesmek kötü, maden kazası tedbir gerek!)  gazeteciler yazsın. Zaten yazıyorlar da. Sen dinle ve çok aykırı bir şey görürsen müdahale et. Herhangi bir üniversitede aldığı ¨profesör¨ titrini hocalar o üniversitede bıraksınlar ve meydana çıkma dürtüleri o denli yoğun ise düz isimleri ile çıksınlar. Hayır  Ahmet von Temiz gibisinden asalet unvanı gibi,   profesör doktor bilmem kim. Hele hekimlerde o titr muayenehanede nakit para demek.  Bir düzen getirilmeli yavaştan.  Ahmet Bey, Makbule Hanım veya Sayın Temiz veya hemşerim hitabının neresi kötü?

Profesör ünvanı  Üniversite içinde  kullanılsın, muayenehane, danışmanlık bürosu açınca veya basına ¨çıkınca¨, dışarda söyleşi yapınca,  emekli olunca bırakılsın.  Ne dersiniz?  Twitterde bile Prof. Dr. Bilmem kim diye ismini yazanlar var yahu! Bir emekli Milletvekilinin de arabasının ön camında XY dönem Milletvekili diye bir tabela vardı. N’olur n’olmaz! Kıyak emeklilik para etmez bir trafik kontrolünde!

Hele hele bir profesörü veya bir generali   ¨emekli¨ diye tanıt. Vallahi tavuğuma kış dedi muamelesi görebilirsin.

Kahvehanelerde de her insan   başkanım, müdürüm, değil mi?  İyi tarafından bakalım. Artık ordinaryüs falan kalmadı. Zamanla bu da oturacaktır. Belki de çözüm kendiliğinden geliyor.  Halk arasında bambaşka bir tabir yerleşiveriyor, adeta panzehir gibi : medya maydonozu.  Doksanlı yıllarda Aktuel dergisinde yaratıcı birkaç gazetecinin katkısı . Gidip medyatik olanlara  sormuşlardı  Rock Grubu Heaven Batson  hakkında neler düşünüyorsunuz? diye. Ve yanıt da almışlardı! Sonra da böyle bir grubun olmadığı ve havan batsın tabirinin İngilizce söylenmesi olarak uydurulduğunu yazmışlardı.

***

PS. Akla gelen tabirler Almanca :  Dummschwaetzer (aptal-konuşan), sich mit fremden Federn  schmücken (yabancı tüylerle  süslenmek- yani başkasının başarısından pay çıkartmak)

Eigenlob stinkt (kendi kendini övmek pis kokar) Gene Almanca kendi kendini kutsamak (Ay ne kadar iyi kalpliyim, çevreciyim, hassasım vs.)

İngilizce Full of himself (daha nadir olarak herself)  ; kendi ile dopdolu (yani bir anlamda kendisinden başka şeye zihninde yer kalmamış) personality show  ; bizde şov yapmak denir, bir anlamda kişilik şovu. Bazen tek kelime ; ‘REKLAMLAR’.   Sahiden eğitim-öğretim, araştırma görevine hele hele üniversitede  halen görevli bazı hocalar acaba ne kadar zaman ayırabiliyorlar?  Bu deyimler  ayıp başlığı altında zihnimde de, hiç birine dün ilk kez okuduğum …¨osur, osur ipe diz¨ lafı kadar gülmedim. En sevdiğim tabir ise ¨Bahçelerde kereviz gel bize bazı bazı!¨

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s