2023 Orman Yangınları, Seçim ve ABD de Hukuk

2023 de çok olumlu gelişmeler yavaş yavaş etkilerini göstermeye başlayacak. Bir tanesi Orman yangınlarının su ile değil kısmen ses dalgaları ile söndürülmesi. Bu teknoloji ile oksijen yangından ses dalgaları ile ¨kovularak¨ yangına müdahale ediliyor. 

Orman yangınlarının ses dalgaları ile söndürülmesi! Ve strateji!

Eskiden bir yangın mücadele merkezinde veriler toplanarak kararlar verilirken artık strateji değişti ve ısı ölçerler bir dörtçeker arabadan etrafa konuluyor ve dronlar ile de görüntüler sonunda nereye ne yapılacağı hakkındaki karar yangının yanından veriliyor. 

Ülkemizde hangi uçak falan tartışması basında bolca yapılırken doğrusu ben strateji hakkında bir yazı daha  okumadım. Bu yaz gene yangınlar olacaktır belki daha fazla detay tartışılır. Orman Mühendisi ve Avukat dostum Ali Osman Başlı’yı aradım: 21.Ocak’ta İstanbul’da Eczacıbaşı tarafından ‘Ormanın kulakları’ diye bir proje yapılacakmış. Farklı frekanslar ile yangın söndürme hakkında. Bu arada İzmir BB ile Türkiye Ormancılar derneği arasında bir protokol imzalanmış ve yakında yerleşim bölgelerini yangına dirençli, duyarlı ve uyumlu hale getirilmesine çalışacakmış. 

Seçim

Tabii bizde seçim olacak ve sanıyorum önemli bir seçim olacak. 1915 de kaybettiğimiz Tevfik Fikret aklıma geliyor. Ve Han’ı Yağma şiiri:

¨Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!¨

Parlamentere kıyak emeklilik kaldırılacak. Yurtdışında tedavi imkanı normal vatandaşa olduğu gibi olacak. Farklı pasaportlar eşitlenecek. Hukuk herkese eşit mesafede olacak. Öyle mi? Sanmıyorum.  Emekli bakanlara, müsteşarlara, paşalara korumalar olmayacak. Malta şirketleriyle kaçırılan paralar burunlarından gelecek? İhalelerde kaçan yakalanacak?  Efendim? Ne diyordunuz? Evet, evet, haklısınız. 

Hukuk diyorduk da 2023 de ABD’ deki hukuk bir sınava tabi tutulacak ve hep beraber izleyeceğiz ne kadar başarılı olacak? Sınıfta kalacak mı? 

ABD Hukuku

ABD de malum hukukta bir siyah beyaz ayrımı var. Bir de zengin fakir Karısını öldürdükten sonra 2017de hapisten çıkan  sporcu ve aktör  O.J Simpson davasında da görüldüğü gibi. 

Bernie Madoff diye bir dolandırıcı milyarlar dolandırdı bir saadet zinciri ile. Borsanın o kadar muteber kişisi idi ki uzun süre farkına varılmadı 2009 da hapse girdi. Çünkü itiraf etti. Oğlu intihar etti. Kendi hapiste öldü. Binlerce mağdurun hakkını korumak için atanan kayyum şimdiye kadar enkazdan  bir milyar USD kazandı! Güzel bir belgesel dizi var Netflixte. Dünyanın veya bilhassa ABD nin adaleti böyle. 

Şimdi ise SBF yani Sam Bankman Fried isimli bir başka yaratık yargılanacak. O da milyarları  kripto borsası FTX ile  ham yapmış.. Basında ismi Kripto Creep yani kripto ucube olarak geçiyor. 29 yaşında milyarder olan, kısa pantolonla dolaşan anası babası hukuk profesörü olan ve her şeye hakkı olduğu inancıyla gene binlerce insanı  dolandıran biri. Bahamaya kaçtı. Orada hapishane şartlarını beğenmedi. Kefalet verilmeyince ve saçı kesilecek olunca ABD ye naklini istedi. 250 milyon usd kefaletle salıverildi. Suçu kabul etmedi bu sene sonuna mahkeme olacak. O zamana kadar veri toplanacakmış.  Ve esas yargılanan ABD hukuku olacak. Belki kullandığı ilaçların, uyarıcıların kokainin falan yan etkisi olarak kabul edilecek yaptığı işler. Altta kalanın canı çıksın. Binler gene mağdur olacak. Molla kendini kolla vaziyetleri. 

One thought on “2023 Orman Yangınları, Seçim ve ABD de Hukuk

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s