Su içmek, Emeklilik Depresyonu

Gençken canım sıkılırdı, şimdi yetişemiyorum. Cenin olunca cinayet, yumurta olunca omlet öyle mi? Bizden gibi olmayan bize karşıdır yaklaşımını son ABD İrak’ı istila ederken görmüştük. Sabah’taki son yazım su içmek üzerine idi :

YAZIN SU İÇMEK

Toplumsağlığı açısından kürtajdan daha önemli bir konu su içmek. Yanlarında devamlı su taşıyan insanları görüyoruz yaz boyunca: bu gerekli mi? Bu sadece yeni bir moda veya TV de gördüğünüz ağır spor yapanlara özenti.  3-5 saatlik bir gezide yanınızda su taşımanıza gerek yok, böbrekleriniz yeterince ayar yapar ve sağlığınız açısından hiçbir farkı olmaz.

Susamış olarak su içmek de hoş bir histir. Ve arada susayacak kadar su içmemek faydalıdır.\"\"

Ne kadar su içmek gerek? Ve ne zaman? Günde 2-2,5 litre içmek faydalıdır. Böbrekbilimcilere  göre  günde 3-4 kez su içmek yeterli. Eğer ağır spor yapmıyorsanız, yani örneğin maraton koşmuyorsanız veya özel bir tedavi görmüyorsanız. Ağır sporda saatte birkaç kez su içmek gerekebilir terden su kaybını dengelemek için.

Vucudun susuz kalması vs gibi bir olay öyle 5-6 saatte ve normal aktivitede olmaz. Turistlerin ellerindeki su şişeleri, genelde suyu ucuza bakkaldan aldıklarından ve turistik kahve vs gibi yerlerde yüzde yüz pahalıya su almak istemediklerinden. Veya bilgisizliktendir. Yani yudum yudum günde 8-10 kez su içmenin, ağır spor yapmayınca  sağlık açısından bir artı değeri yoktur. Yazın sıcağında da bu böyledir!

***

Emeklilik depresyonu

Epeyce sık yeni emekli dostlarda gördüğüm bir durumu anlatayım: Depresyon; çağımızın hastalığı. En fazla ilaç tüketimine neden olan hastalık. Bazen intihar etmeye kadar giden ve şiddet ögeleriyle sarmallı, bazen de kolu kanadı kırık insanın yaşama küsmesi olarak ortaya çıkıyor. Kadınlar daha gerçekçi olduklarından nisbeten daha kolay adapte olabiliyorlar  ama bu depresyon  türür erkeklerde de kadınlarda da görülüyor.

Aman dostlar küçümsemeyin! Nasıl bacağınız kırılınca bir doktora gidiyorsanız veya ağzınızdan kan gelince hekime koşuyorsanız;  süregelen moral bozukluğu, durgunluk, aşırı saldırganlık türünden sorunlar hissedince siz de gidin!  Veya etrafınızdakiler bu tür işaretleri sizde gördülerse gitmemekte direnmeyin.

Emekli olana kadar ev – iş bir rutin oluşur.  Eğer çalışırken  bir hobi veya hobiler geliştirmediyseniz emeklilik aniden gelir.   Bugünden yarına sizden daha çok vaktini evde geçiren eşinizin hükümranlık alanına – evde  tek başına rahat etme sürecine- ortak oluyorsanız, bu çok anlamlı bir değişiklik demektir.  En sağlıklı şeylerden biri spor yapmak, aman aşırıya kaçmadan mesela hergün 20 dakika yürüyerek başlayın ve haftada bu süreyi ancak beşer dakika arttırın.

***

Klima Kullanımı

Yaz geldi,  Ayarlayın klimayı 25-27 dereceye, rahat edin, az ödeyin, çevre bilinçli davranın! Bazı dairelerde bankalarda 23 dereceye ayarlı klima görürseniz de ikaz edin. İnsanı hasta eder.  İklimlere alışarak yaşamak en sağlıklısı. Klima nemi düşürünce 27 derecede de rahat edersiniz. Klimayı  20 dereceye ayarlamak, hastalığa davetiye çıkartmak demek.

Evinizde  arabanızda da ayni şey : 20 dereceye ayarlamanın  mantıklı bir yanı yok. Sağlığınıza da kesenize de yazık. Aradaki elektrik faturası farkı yüzde yüz civarında olur. Küresel ısınmada küçük adımların toplamı büyük farklar yaratır. Kullanılan su ve elektrik miktarı kaç santral yapılacağının kararını verir neticede.

Yani başka bir deyişle birkaç termik santrali daha mı yapılacak, bir atom santrali daha mı kurulacak?  Bu sorunun yanıtı hem kendi kullanımımızı ayarlamaktan hem de bilinçlenmekten geçer.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *