Darwin Türkleri Aşağıladı mı?

Darwin\’i de bazı söylemlerinden dolayı \”Türk düşmanı\” diye damgalayıp mutlu olmak yanlış. Cımbız ile bir yüzeysel söylemi kucaklayıp bu sığlığa da düşüp debelenen köşe yazarlarına şahit oluyoruz.

Bilim tarihindeki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmadan fikir beyan etmek insanları tehlikeli çıkmazlara sokabilir. Hele, hele insanlar kolaya kaçıp, bir algılama zenginliği içeren soyut akıma zihinlerini kapamaya dünden razı iseler.

Sadede geleyim: Bertrand Russel\’dan Winston Churchill\’den ve kendimden somut örnek vererek.  Beşer şaşar ve hatasız kul olmaz, söylemlerinin altını çizmek sadece amacım. Benden genç olduğunuzu varsayarak Sizi de listeye koydum ve yanını boş bıraktım siz lütfen, kendiniz doldurun.
Bir kere saygı ile kimin ne zaman yaşadığına bakalım:

Darwin 1809-1892 

Winston Churchill 1874-1965
Bertrand Russel – 1872-1970
Ben “Deniz” naciz kulunuz 1950- hala ortada.
Siz
 değerli Okuyucum?
Evrim  önce neredeyse büyük balık küçük balığı yer gibisinden algılandı. Ben tıbbiye okurken canlı mı- değil mi? diye tartışılan küçücük bir virüsün artık hayvan veya insan neslini tüketebileceğinin farkına varıyoruz. Yani özetle öğreniyoruz, daha fazla kavrıyoruz.
Hem hastalığı, hem de zamanı dolayısı ile Nietzche nin (1884-1900) söylediği o kadar abuk şeyler var ki okursanız şaşarsınız. Bunlar bu filisofu çağ açan bir düşünür damgasınından arındırmamalı.

1930 lu yıllarda ABD de sadece Afrikalılara karşı bir önyargı yoktu: birinci sınıf, ikinci sınıf vatandaş diye Kuzey Avrupadan gelenle Güney Avrupadan geleni kanun ile ayırıyordu ABD.

Churchill\’in 1930 Hindistan\’da yaşayan insanlar hakkında: \”ben onlardan nefret ederim, hayvani insanlar, hayvani bir dinleri var\” Veya \”Avustralya ve Amerika yerlilerin arazileri daha üstün ve güçlü bir ırk tarafından alındı\” yazıları da bolca, merak edenlerce okunabilinir.

Bertrand Russel 1929\’da: \” Zencileri, genelde ve ortalama olarak beyaz adamdan daha aşağı bir ırk olarak görmek herhalde doğru olur. Ama tropik iklimdeki çalışmalar için zenciler son derece gereklidirler ve onların neslinin yok edilmesi (insanlık sorunlarının yanı sıra) istenilmeyen bir şey olur.\”
1952\’de Russell :
\”Bazen ırkların karışmasının biyolojik açıdan istenilmeyen bir şey olduğu söyleniyor. Bu bakış açısının herhangi bir kanıtı yok. Ayrıca zencilerin beyazlardan daha az zeki olduklarının da kanıtı yok. Fakat bunun kararını vermek, zenciler ve beyazlar eşit şartlarda yetişene kadar kolay olmayacak.\”
Paradigmalar sapmalar topluluğudur: Düşünce değiştiğinde, resmin bütünü farklılaşır ve dolayısıyla sorunları ele alış biçimimizde ciddi bir değişiklik ortaya çıkabilir. Yani eğitim vs nedeniyle yanlış bakarsın sonra yeterince düşününce yanıldığını farkedersin.

1970 li yıllarda genç bir hekimken bile “Türk Kürt\’ten üstündür” türünde bir salakça yaklaşım-genelleme-önyargı içindeydim. Yani Darwin nasıl Türkleri bir mektubunda geri ırk olarak tasnif etmişse. Allah\’a şükür ki okuma ve Kamran İnan ve gibi insanlarla konuşma fırsatım oldu, bir çok Kürt ile arkadaş olarak ne denli hatalı, yanpiri ve yanlış bir önyargı içinde olduğumu kavrayabildim.

Siz neredesiniz sayın okuyucum?  Ülkemizdeki genel anlayış nerede? Evrimbilim ile ulusalcılığı birbirine karıştıranlardan mısınız? Darbeler hakkında bu günkü yaklaşımınız nasıldır? Okuma fırsatınız oluyor da populer kültür yazarlarından başkasını da okuyor musunuz? (öneririm- zihin açabilir!)

Hata yapmak doğaldır, sadece hiç hata yapmadığını sanan ürkek kolaycılar veya tembeller, salaklar bir ufak tarihi paylaşım üzerine abuk sabuk cahilliklerini belgeleyen hamasi yazılar yazmakta israrla direnebilirler. Bilmem meramımı anlatabildim mi?

PS  Darwin\’in kendi yazdığı da ilgilenen olur diye aşağıda:

http://www.darwinproject.ac.uk/entry-13230

Down, Beckenham, Kent. | (Railway Station | Orpington. S.E.R)

July 3rd. 1881.

Dear Sir

I hope that you will not think it intrusive on my part to thank you heartily for the pleasure which I have derived from reading your admirably written `Creed of Science,’ though I have not yet quite finished it, as now that I am old I read very slowly. It is a very long time since any other book has interested me so much. The work must have cost you several years and much hard labour with full leisure for work. You would not probably expect anyone fully to agree with you on so many abstruse subjects; and there are some points in your book which I cannot digest. The chief one is that the existence of so-called natural laws implies purpose. I cannot see this. Not to mention that many expect that the several great laws will some day be found to follow inevitably from some one single law, yet taking the laws as we now know them, and look at the moon, what the law of gravitation — and no doubt of the conservation of energy — of the atomic theory, &c. &c. hold good, and I cannot see that there is then necessarily any purpose. Would there be purpose if the lowest organisms alone destitute of consciousness existed in the moon? But I have had no practice in abstract reasoning and I may be all astray. Nevertheless you have expressed my inward conviction, though far more vividly and clearly than I could have done, that the Universe is not the result of chance. But then with me the horrid doubt always arises whether the convictions of man’s mind, which has been developed from the mind of the lower animals, are of any value or at all trustworthy. Would any one trust in the convictions of a monkey’s mind, if there are any convictions in such a mind? Secondly I think that I could make somewhat of a case against the enormous importance which you attribute to our greatest men: I have been accustomed to think, 2nd, 3rd and 4th rate men of very high importance, at least in the case of Science.

Lastly I could show fight on natural selection having done and doing more for the progress of civilisation than you seem inclined to admit. Remember what risks the nations of Europe ran, not so many centuries ago of being overwhelmed by the Turks, and how ridiculous such an idea now is. The more civilised so-called Caucasian races have beaten the Turkish hollow in the struggle for existence. Looking to the world at no very distant date, what an endless number of the lower races will have been eliminated by the higher civilised races throughout the world. But I will write no more, and not even mention the many points in your work which have much interested me. I have indeed cause to apologise for troubling you with my impressions, and my sole excuse is the excitement in my mind which your book has aroused.

I beg leave to remain | Dear Sir | Yours faithfully and obliged Charles Darwin.

2 thoughts on “Darwin Türkleri Aşağıladı mı?”

  1. Pingback: Darwin ve Türkler | Yarımada.org Çeşme Seferihisar Urla Haberleri

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *