Ege’de Sıtma, Ayol!

İnanılmaz aptal, kendini beğenmiş bir türüz.   Bu sabah  23 Kasım 2012 de yılın, umarım son sivrisineğini öldürdüm.Dün tüm eve ilaçlama yaptık.  Hınzır saklanmış anlaşılan. Hızımı alamayıp, iki de karasinek öldürdüm. Oh!

Sivrisinekler  felaket saldırdılar bu yıl. Müneccim  olmaya gerek yok, yakında bir  dere yatağı vardı kurbağaları kuşları ile. Orası betonlaştırıldı.  Bu sene sivrisinekler can havli ile saldırdılar.  Önümüzdeki  Ocak veya Şubat ayında  artık tek çare kimyasal mücadeleye başlanması.

Bu yıl uzun aradan sonra Hatay’da sıtma görüldü. Isınan iklim ile İzmir’de sıtma görülmesi de seneye mi olur, ondan sonraki seneye mi 20 yıl sonra mı bilemiyorum ama Afrika’da yerleşim bölgelerinin dağ eteklerinde daha yükseklere kurulduğunu okudum. Sivrisineklerden ve sıtmadan kaçmak için.

Ayol, ben iyiyim, yardımseverim , sokak köpekleri ve kedilerine duyarlıyım, hatta et yemeyenlerim var  hayvanlar kesilmesin diye. Ama sivrisineği pat diye öldürüveririm. Deney hayvanları acı çekmesin diye eylem düzenleyenlerim var.

Evrimsel olarak sivrisinekten köpeğe, kediye, danaya koyuna olan yol o denli de uzak değil. Birini öldürürüm düşünmeden diğerine de kıyamam. Kendi içimde ters düşen bir yaratığım. Yetilerim bu kadar. Kimse de yetisinin ötesine mecbur edilemez.

Vur patlasın çal oynasın. Geçen yıl bir sivrisinek havası yazmıştım, aklımda ters notalarla mi do, mi do sonra  birkaç oktav aşağıdan si,si la diye bir melodi vardı yazarken.  Eski şiir yazarkenki dönem takma adım olan B.N. Deniz ve yanısıra Morukgücü anlamında çağdaşlaşmış haliyle Morpower ismini koydum yazarken.

Sivri –———- Morpower B.N.Deniz

Sok  beni sivri, sok beni

Pat diye öldüreyim seni

Canından bezdirdin  oni

Sivrisinek beni üzme

Sivri, sivri yetti gare,

Gel beraber yaşayalım

Bezdirme canımdan beni

Beş günlük ömrünü yaşa

Sivri kana susadın sen

Bezdirme canından  oni

Seni balla besliyeyim

Beş günlük ömrünü yaşa

Yazdıktan sonra öğrendim ki sivrinin ömrü bir haftadan birkaç aya kadar sürermiş. Piyanist  Mine Kıvrak piyanoda bir beste yaptı. Neyzen Ümit Şentürk  bir başkasını.. İkisi de aklımdaki melodiden daha iyi oldu.  İlerde oturup şarkıyı söyleyen biriyle deneme de yapma kararı aldık. Bir gün oturup devam edeceğiz vakit bulunca inşallah. Küresel ısınma, sivrisinek, onu öldür, bunu öldürme. Vicdan ve sıtma korkusu. Felaket tellalı gibi dolanmak da istemiyorum doğrusu ama  yetersiz yetilerim beni uyarıyor.

Kendim için fazla da tedirgin değilim artık bu yaşımda, sıtmanın görülmesi belki  seneye, 20yıl belki 30 yıl sonra olur Ege’de. Daha fazla kimyasal kullanırız olur biter. Önce DDT kullandık sonra gördük ki anne sütüne kadar girmiş bu kimyasal. Vazgeçtik.  Bir sürü başka kimyalsal var. Belki belli dalga boyları ile öldüreceğiz sivrisinekleri. Benden sonrası için? Vur patlasın, çal oynasın.Bindiğimiz dalı kesmek derlerdi eskiden. Şimdi yaşadığımız gemiyi devirmek için vur patlasın, çal oynasın.

1 thought on “Ege’de Sıtma, Ayol!”

  1. Pingback: Akhisarlı Yöneticiler Bilmiyor veya Anlamıyorlar « Mahmut Tolon

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *