Pidde, Kısmet, Ulice ve Anaksagoras

Yılın ilk yazısı Sabah\’ta bugün çıkan En Cesur Urla\’lı hakkındahttp://www.sabah.com.tr/Egeli/2013/01/04/mahmut-tolon-en-unlu-urlalinin-cesareti ve yarimada.org da yazdığım:

\"Screen

Kısmet lokantasının hikayesini Muammer Bey\’in yazısından biliyoruz (http://www.yarimada.org/urlada-kasap-izmirde-kismet-hayatin-tadi-muammer-argun.html) Kısmet şimdi de Eski İzmir asfaltında Rahatla ile Shell Benzinliği arasında çok hoş bir yer açtı. Akşamları da gidilebilinecek ve Güven Kasap dolayısı ile et yemekleri bolca olan bir yer.

Ulice ise Melis Ceylan\’ın açtığı ve eşiyle işlettiği bir küçük otel ve lokanta , gerçekten pırıl pırıl ve hem bahçede hemde içerde oturmak mümkün. Melis Hanımın yaptığı peynir tatlısı göz alıcı (7544800) Urla\’da bir butik otel daha olması sevindirici. Necati Cumalı evinin hemen karşısı. Makul fiyatlar. İsmi Evliye Çelebi ye göre şehrin Kıdefa Kralı’nın kızı Ulice tarafından kurulduğu ve şehre ‘’Urli’’ adının
verildiği varsayılmış. Marco Polo\’nun bile kısmen İstanbula kadar gelip seyyahlardan dinlediklerini kaleme aldığıo rivayet edilirken ve Evliya Çelebinin de başka yerde kaynağı olmayan Krallığın Kralının Ulice diye bir kızı olduğu ve yerleşimin isminin burada geldiği .. bilemiyeceğim doğrusu bu konuyu tarihçilere sormak gerek. Ama Otel ve lokanta için çok güzel bir isim. Ben Urla ismi hakkında düşüncelerimi http://mahmuttolon.wordpress.com/2012/11/09/urla-tanrinin-kadini/ de yazmıştım.

Yenice mahallesi sevilen muhtarı Ali Umur Bölükbaşı\’nın açtığı Pidde. Pidde Lokantası Erdoğan Ker caddesinde hemen Jandarma kavşağı yakınında. Kısa zamanda o denli tutulmuş ki yandaki dükkanı da kiralamışlar saat 2 ye kadar da açık. 754 57 57 den evlere Pide Piza Kebap ve Çorba servisi de var. Urla gece hayatı \”tutmayın beni\” diyor gare!

\"Screen

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *