Balyoz Davası, Askeri Darbeler Falan

Balyoz davası sonuçlandı.  En azından bazı orgeneraller de hüküm giydi. Esas onların hüküm giymesi  zaten gerekiyordu. Alt rütbedekiler meslekleri gereği itaat eden konumdalar. Nasıl çıkıp da bir Binbaşı veya Albay  emir veren Orgeneralleri ve kime şikayet  edecekler? Ben konunun uzmanı değilim ama bir vatandaş olarak darbeleri yaşadım ve dersimi çıkarttım.

Alt rütbedekilere acımak gerek. Tarihimizde bir iç hizmet kanunu garabeti vardı. Darbe yapılacağını ihbar edilenlerin suçlu bulunduğu mahkemeleri görmedik mi?

Ben  Orgeneral Fırtına’nın hikayesini güvendiğim bir diplomattan dinlemiştim. Genelkurmay Başkanına karşı  Hava Kuvvetler komutanı iken açıkça isyan halinde imiş ve  bir Arap Emirliğinde ve ağzına geleni de gizlemeden söylemiş. Şimdi biraz aklı başına gelir herhalde.

Millet birçok “listede adı geçtiği için” uzunca ceza alan alt rütbedekilere  üzülecektir.   Bu orgeneraller de bir zaman sonra ve şu an sandıklarından daha kısa sürede çıkacaklardır ve millet de onları bağrına falan basmayacaktır diye düşünüyorum.  Bir dönem bu şekilde bitiyor.

Benim düşüncem ve tavrım belli daha evvel de defalarca yazdım. Bakınız : Orgeneraller Vesaire.  Şimdi düşünmemiz gereken şey bilhassa parlamenterlere verilen kıyak emeklilikler ve özel sağlık sigortaları…

Uzayan yaşam beklentisi ile bilhassa politikacıların memurların ve generallerin sayısı ve allah gecinden versin- artan  yaşam beklentisi ile şaşaalı  emeklilik hakkının kaç yıl verilebileceği.  –Örneğin bir kuvvet komutanına özel korumalar vs devlet kaç yıl vermelidir?  Askeri hekim olarak 20 yıl önce emekli olmuş komutanların özel korumalar ile evlerine  tansiyon ölçtürmek için uzman hekim çağırttıklarına tanık olmuştum seksenli yıllarda. Çok değişen birşey olduğunu düşünmüyorum.   Bunlar  artık tartışılması gereken konular bence. (Başka örnek : ellili yıllarda verilen emeklilik haklarının  bundan 10 yıl evvel eşinden boşanan (ve  babaları  ellili , altmışlı yıllarda ölmüş olan  )kızları olan  hanımlara verilmeye devam edilmesi   ve bu insanlara  özel hastanelerde tedavi imkanı tanınması ve yaşamı boyunca öğretmenlik,  hekimlik, mühendislik yapana verilenden bu kızları olan hanımlara verilenin çok daha fazla olması. Basının görevi artık yavaştan bunlar olmalı.

Bir gazete çıkamıyor mu bunu rakamlarla resimlerle gündeme taşıyıp  bu fikiri takip  edecek?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *