Tüm Dünya ABD’ ye hayran! (NSA Geyşa\’dan daha iyi!)

Neden mi seviyor? Gayet basit.  Görgü kuralları açısından ABDtüm dünyanın kalbini kazanmış durumda. ABD, dünyayı daha yaşanılır yapmak için var gücü ile çalışıyor. Bunu takdir etmek gerek!

Görgü kurallarını kısaca özetle derseniz 1. İyi bir dinleyici olmak.

2. Teşekkür etmeyi bilmek

3.  Özür dilemeyi bilmek  derim.

Eh ABD de çok iyi bir dinleyici olduğunu tüm dünyaya ispat etti. Daha ne istiyorsunuz?

Ortağınızda en sevdiğiniz şey nedir?  Sizi dinlemeyi bilmesi. Vee lafa karışıp sizin sözünüzü kesip, size vaaz vermemesi.

Fransa’da  70 milyon küsur konuşma dinlemiş NSA  –( kısaltması: No Such Agency  yani: öyle bir ajans yok)–.

Alman Başbakanını dinlemişler. Ey ahali bir kez araya girip bir kulun lafını kesmişler mi?  Hayır! İşte iyi dinleyici diye ben buna derim. Saatlerce dinle  ve bir kez itiraz bile etme. Bunun için yetenek ve ciddi eğitim gerekir. Japon geisha\’ları bile uzun eğitime rağmen bu kadar dinlemeyi beceremezler. İnsanları dinleyerek para kazanan psikologlar ise eminim protesto edeceklerdir.

NSA da görgü kuralları eğitim merkezi olarak ilave paralar kazanabilir böylece ABD bütçesine olan yük azalır. Eskiden “finishing school” diye zenginler kızlarını İsviçreye yollarlardı. İyi dinleyici olmayı  öğretmek için.

NSA bu görevi de üstlenebilir. Hanım kızlar ve  erkekler, tabii başarılı iş insanı namzetleri  NSA da dinlemeyi öğrenirler.

Politik liderler de malum dinleyip lafa karışmayan seçmenleri seviyorlar. Laflarının kesilmesinden hiç hoşlanmıyıorlar. Gezi direnişçilerini, ODTÜ lü öğrencileri NSA ya yolla bak nasıl dinlemeyi öğrenecekler.

Yeni iş alanları açılacak NSA için, ABD inanılmaz turistik kazanç sağlayacak bu işten.

Teknoloji kazanacak. İnsanlar birbirlerini dinlemeyi öğrenecekler. Daha ne istiyorsunuz?    Tabii ki görgü kuralları gereği teşekkür edin ABDye! Eğitiminize olan katkısından dolayı sizi gidi kadir bilmezler.

İlk başta bu  dinleme olayını yanlış yorumladığınız için  özür dileyin bir de.

4 thoughts on “Tüm Dünya ABD’ ye hayran! (NSA Geyşa\’dan daha iyi!)”

 1. gokselkalayciogl

  2013-10-26 11:39, Mahmut Tolon yazmış

  Çok güzel,

  Göksel

  mtolon posted: ” Neden mi seviyor? Gayet basit. Görgü kuralları açısından ABD düm dünyanın kalbini kazanmış durumda. ABD dünyayı daha yaşanılır yapmak için var gücü ile çalışıyor. Görgü kurallarını kısaca özetle derseniz 1. İyi bir dinleyici olmak.2. Teşekkür etmeyi bi” > >

 2. Dr. Tolon’a bu “ezber bozan” yazısı için teşekkür ediyor, ABD’yi bu kadar mükemmel:) biçimde anlayamamış olmam nedeni ile özür diliyorum!

 3. Aslihan TOZ (URLA SUBESI)

  Süper güzel bir yazı olmuş

  Saygılarımla,

  Aslıhan TOZ
  Şube Müdürü
  Urla Şubesi
  Direkt Tel : +90 232 750 50 75
  Şube Tel : +90 232 750 50 70
  Faks : +90 232 750 50 90
  AslihanToz@garanti.com.tr

  [cid:image001.gif@01CED3C2.148500A0]

 4. Pingback: Yüzyıl, NSA ve Sağ Liderler « Mahmut Tolon

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *