Beka

Başbakan bir “beka” meselesinden bahsediyor.  Ne demek beka? Kalıcılık yaşamda kalma veya ölümsüzlük.. Ülkeyi kastedermiş gibi konuşuyor ama herhalde çoğunluk biliyor ki kendisini ve korkarım ailesini kastediyor.

Türkiye’nin bir acil \”beka\” sorununu göremiyorum Erdoğan’ın kendisi dışında ve AKP nin  belki tek adam partisi olması dışında.   Güçten ayrılmak zor geliyor anlaşılan.

AKP ilerici hürriyetçi olarak başladı sonra güce alıştı ve mütehakkim ve kontrolcü oldu.  Gücün yozlaştırmasının mükemmel bir örneği. Son internet yasası ve 11 yıl iktidar  sonunda yapılan panik halinde hakim, savcı, polis tayinleri hayra alamet değil.

Bir kısım “ulusalcı kardeş” ile konuşmak hala mümkün değil. Duygusal ve yobazca bir yaklaşım var.  Dp den başlayıp saydırıyorlar, inanılmaz bir  Kemalizm sevdası ve inanılmaz bir islamofobi  ve asker hayranlığı. Ellerinden gelse her darbe gerekliydi diyecekler ve anında bir saldırı “yetmez ama evetçiler” “siz bütün bundan sorumlusunuz” gibi.

Sap samanı karıştırmak  ve herşeye karşı bir tür yobazlık olarak algılıyorum bu yaklaşımı. Beş altı senedir Erdoğan’ın  üç çocuk inadını saçma bulduğumu her fırsatta yazıyorum. Hırsızlık yaptı ise (ki korkarım veriler o istikamette Urla’daki villadan para kasalarına kadar, İzmir’deki ihalelere kadar) bir süre misafir edilmesi bile mümkün.

Ama ben Erdoğan’ın öyle veya böyle son 3 yıldır giderek sağlığının bozulduğu ve beşer şaşar deyimine örnek olacak bir sapma gösteren bir politikacı olduğu kanaatindeyim.  Nereden bakılırsa bakılsın tarihe geçecek bir süreçte liderlik yaptı. Ama korkarım Nixon gibi affedilerek  bir emeklilik geçirebilecek safhayı geçti ve bir (şahsi) beka meselesi konusunda  haklı.

Türkiye bir sure çok daha az karizmalı ve renkli liderlerce yönetilecek eminim. Gül ne denli bu liderlerden biri olarak  sahnede olacak bilemem ama güç cazip ve istediği de kesin. Ülke çoksayıda başka lider üretebilir ama demokrasi geleneğimiz zayıf.  Kolaycılığa kaçma eğilimimiz yoğun.

Yeni bir parti gerek  diyerek epeydir yazıyorum gereken hedefleri ama bu hadefleri telaffuz edip oy isteyecek kadar ünlü ve cesur bir lider hala göremiyorum. Sorunlar belli adil seçim ve lider sultasından uzaklaşmak. Devletin malı deniz yaklaşımından, bürokrasi işgalinden uzaklaşmak ve çevre, çevre çevre.

6 thoughts on “Beka”

  1. Mahmut bey, Başbakanımıza mütehakkim diyenler, Menderes’e de diktatör diyorlardı. Menderes görgülü ve kibardı da ne oldu? 9 Subay Olayında, rahmetli Bayar’ı dinleseydi 27 Mayıs felaketi olmayabilirdi. Ama Menderes, aman ordu yıpranır, bu işi ört bas edelim, yaklaşımına girmişti. .Başbakan mümkün mertebe bazılarının anlayacağı lisandan konuşuyor….Anketlere göre yine Ak Parti kazanacak gibi, muhalefet bu sefer darbe yapamıyor, ama saldırılar, iftiralar, pislik atmalar gırla…Selam ve saygılarımla
    Not: Bu gün Hasan beyin davetlisiydik. Ama ne yazık ki düşmüş, kalçası zedelenmiş, çok üzüldük, geçmişler olsun, acil şifalar dilerim…

  2. ‘yetmez ama evetçi kardeşlerden’ çok gaz alındığı yadsınamaz bir gerçek!’ulusalcı kardeşler bunu anlatmaya çalışıyorlar ama olamıyor bir türlü !!!!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *