Kod Adı: Alevi ve Yeni Dünya Düzeni

Olaylar pembe diziyi falan çoktan aştı.  Babacığım kaseti. Yargıya müdahele kaseti. Dün Milliyet Gazetesine müdahele  ve konuşmada patronun (Demirören)  ağlatılması, önce Hasan Cemal’in sonra, Derya Sazak’ın, Can Dündar’ın işsiz kalmalarına neden olan telefon konuşmasını  izledik.

Üst akıl falan diye kodla konuşmaya gerek yok. Neden Snowden bir kahraman diye aylar önce  dünya basını çalkalandı sanıyorsunuz?

Adalet Bakanı ve  Başbakan arasındaki konuşmada Bakan bir hakim hakkında “Alevi” diyor. Başbakan konuşmayı kabul ediyor ama korunma güdüsü ile TV de o kelime montaj olabilir diyor.  Adalet Bakanı Ergin başka kanalda  “kötü bir anlamda söylemediğini söyleyiveriyor. Eh Hatay, sana yeni Belediye Başkanın hayırlı uğurlu olsun gare.

Seçimler 3 hafta sonra. Yargı ancak seçimlerden sonra müdahele edebilecek kadar kararsız ve dağıtılmış durumda. Cumhurbaşkanı Başbakanı görevden alamıyor, ince ince ince hesapları ile.

Başbakan Utube ve Twitter’e yasaklar gelebileceğinden bahsediyor hala.  Ne kadar işsiz güçsüz veya mesleğinde başarısız  insan varsa politikada.

İnternette bir sure önce Hindistan kökenli bir saptama dolaştı: Kafası çalışan okulda başarılı olanlar mühendis, doktor oluyorlar. Daha az başarılı olanlar sosyal bilimci olup, onları idare ediyorlar. Daha da az okuyabilenler,  politika idi mafya idi vs gibi kuruluşlarda – hani bizde de bir zamanlar Banker Kastelli  falan vardı – görev alıyorlar. Ve ilk bölümdekileri yönetiyorlar.

En az okuyanlar da guru olup hepsini birden yönetiyorlar gibisinden.

Bizde partiler kurumsallaşamadı darbeler nedeni ile.  Halk gine profesör diyor seçiyor, Kadın profesör diyor seçiyor.  Ben halkımızın iyi niyetine güveniyorum. Bu lider sultası nedeni ile AKP hala Başbakanı kenara çekilmeye yönlendirecek dinamiği gösteremiyor. Seçim neticesini bekliyorlar. Erdoğan hala Cumhurbaşkanlığı hayalini  bırakmış değil. Seçim neticesini bekliyor. Gülen’e kırmızı bülten umup hala  yasaktan  medet umuyor.  İflah olmaz bir durum ve zihindeki kodlarda  karışıklık.  3 gün evvel seçim meydanında \”bizim dönemimizde %5 ile kredi alabiliyorsunuz\” diyebiliyor. Etraf o denli karışık ki kimse de çıkıp yahu %5 ile kredi var mı şu an diyemiyor.  Muhalefet bile!

Her halk da hakkettiği  yöneticileri seçer. Yıpratmak kolay, yapmak zor.

Seçimi merakla bekleyeceğiz.  Gezi’deki kahramanları, Snowden’i, Assange\’ı  anmaya devam ederek. Yeni dünya düzeni kuruluyor. Son derece heyecanlı bir süreç yaşıyor insanlık tarihi ve alt başlık olarak Türkiye tarihi.

2 thoughts on “Kod Adı: Alevi ve Yeni Dünya Düzeni”

  1. Sündüz Tanergeç

    Tamamen katılıyorum..Bu Hindistan çalışmasını batı ülkelerinde de aramak gerek, sen bulabilirsin..Ben bizim ülke için de doğruya yakın olduğuna inanıyorum..(Bizde guru değil= hoca !!)
    En önemlisi -ne yazık ki- soran, sorgulayan olmadıkça, herhangi bir şekilde yönetime bu özellikte talip olmadıkça, çocuklarımızı öyle yetiştirmedikçe daha çok ızdırap çekeriz duyarlı bireyler olarak..Soran sorgulayan olabilmek için de önce iyi yetişmiş olmak, donanımlı olmak gerek tabii, pozitif bilim açısından da sosyal bilim açısından da..

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *