Selahattin Demirtaş,   Cumhurbaşkanı

 

Ekmelettin İhsanoğlu’nu zarif ve zeki bir insan olarak şahsen tanırım. Kanaatimce genç insanlara örnek olacak bir Başkan olur. Hayırlısı. Halk seçecek, ne seçerse güzel seçecek.

 

Diğer (muhtemel)  adayları sadece TV den tanıyorum. Bu sefer Selahattin Demirtaş veya başka bir HDBP adayının şansı olduğunu sanmıyorum. Tabii ki   Kürtler bu ülkenin  kurucu unsuru. Tabii ki Selahattin Demirtaş veya benzer bir genç insan bir gün Cumhurbaşkanı olacaktır.

 

Bakın Mahmut Övür Türkler ve Kürtler isimli dikkate değer yazısında Sabah’ta neler yazıyor:

 

“Türk-Kürt ittifakı, çözüm süreciyle birlikte daha çok konuşulmaya başladı ama geçmişi bir hayli gerilere uzanıyor. 
Kast edilen de sadece Türkiye\’deki Kürtler değil, bölgedeki tüm Kürtler. 
Irak\’ta ortaya çıkan IŞİD gerçeği bu konuyu bir kez daha gündeme getirdi. Peki, Kürt siyasi aktörleri bu duruma nasıl bakıyor? 
Eski PKK\’lı yeni BDP\’li bir siyasetçi şöyle diyor: 
\”Peşmergeler bu tehlikeye karşı hazır olduklarını PKK de destek vereceğini açıkladı. PYD\’nin düşüncesi de farklı değil. Ancak şunu söylemek gerekiyor, Kürtler bu sürece Türkiye\’den ayrı bakmıyor.\” 
Bugünlerde bölgede yaşayan Kürtler arasında en çok bu konu konuşuluyor. Zaten bölgede yaşayan Kürtlerin Türkiye\’ye sempatisi de biliniyor. Bunu yapılan kamuoyu araştırmaları da doğruluyor. 
Belki de bu yüzden eski PKK\’lı siyasetçi şöyle devam ediyor: 
\”Mevcut koşullar Türkiye ile Kürtlerin birleşmesini zorluyor. Bunu PKK de PYD\’de de istiyor. Çünkü Kürtlerle Türkler ortak bir tarihsel geçmişten geliyor. Bölgede büyük devlet olmanın, dünyada da söz sahibi olmanın tek yolu bu…\””

 

Tarih sanki Türkiye’ye ve dolayısı ile AT ye(Avrupa Topluluğu)  inanılmaz bir fırsat sunuyor, keşke “paralelsiz, yandaşsız,” bu fırsatı kullabilecek bir dinginlilk olsa. Keşke AT de önyargılar ile emekliler kulübü bağnazlığını üstünden atabilse.

 

Recep Tayyip Erdoğan da bu ülkeye çok hizmet etti. Belediye Başkan adayı iken kaçak bir binada oturmasını alkışlamıştım. Sistemin, insanın kaçak olmasını sağlamayacak şekilde işlemesi gerek. Beşer şaşar deyimini bir kez daha bize “sıfırlamak” veya çok anlamadığı konularda israr ile fikir beyan ederek ispat da etti. Ustalık dönemi ona yaramadı ama bence diktatör falan da değil.

 

Angela Merkel de uzunca süredir Almanya’nın başında onun için de orada “diktatör gibi davranıyor” diyenler var.

 

Erdoğan uzun süre istediği gibi işlemeyen sistemle boğuşarak yıprandı ve demokrasilerin de güzel tarafı bu, seçimle gitmeyecek olanaklar yaratılsa bile hepimiz için sıfırlayıcı olan ecelden sonra en azından mahdumlar gücü devralamıyorlar. Her türlü güç yıpratır, onun için de 2 dönemden sonra – haydi çok istisnai durumlarda 3 dönem, insanlar gitmesini bilmeli veya gitmesini bilecek insanlar yetiştirmeye gayret etmeliyiz. Bizde insanlar sisteme güvenmedikleri için gücü elde edince gitmek istemiyorlar. Başlarına gelecekten korkuyorlar. Bir zaman alkışlanan Evren’in başına gelenler sivilleri korkutmasın. Amerika’daki AVM ler falan Tansu Hanım’ın başına çok ta fazla birşeyler getirmedi.

 

Ekmelettin Bey gençlerin ahlak, argosuz konuşmak, gitmesini bilmek türü üst düzey fikir ve tavırları izlemesine olanak da verecek bir eğitim ve görgü seviyesinde. Bir normalleşme unsuru olabilir. Seçimler tüm adayalara hayırlı uğurlu olsun. Uzun süredir ilk kez CHMHP öncelik alıp adaylarını açıkladılar. Yoksa hep öncelik AKP ‘deydi. Çok da zor değilmiş demek gündem belirlemek?

 

Benzer düzeyde rahleyi tedristen geçmiş birkaç başka akademisyen isim de  (bilhassa, Hanımlar arasından da ) aklıma gelmiyor değil. Akademisyen olarak insan netice itibari ile daha az yıpranarak yaşayabiliyor. Özel sektörde, eğer para aileden gelmiyorsa biraz sertleşmeden, yıpranmadan para kazanmak çok ta mümkün değil.

 

Doğrucu Davutları da insanlar fazla sevmiyorlar.   İhsanoğlu sakin bir insan. Hele hele “Demirel giderayak CHP ye bir gol daha attı” türünden hamaset, en basit haliyle çok düzeyli bir yorum değil.

 

Son derece heyecanlı bir çağda yaşıyoruz. Yaklaşık yüz yıl önce cetvelle çizilen sınırlar değişecek ve işin güzel tarafı ortaya çıkan ABD nin de, Rusya’nın da, Çin’ in de hayal ettikleri gibi olmayacak .

 

 

1 thought on “Selahattin Demirtaş,   Cumhurbaşkanı”

  1. yurdumuz politika arenasında “zarafet” niteliği pek prim getiren bir şey değil. Tersine güçlü ve otoriter görünüm, her daim gündemde olmak, dediği dedik, buyurgan siyasetçiler başarılı oluyor, halk tarafından benimseniyor. Akademik kariyeri olan, zarif politikacılar silik kalıyor, hatta alay konusu olabiliyor. Erdal İnönü gibi.

    Sonuç olarak Cumhur Başkanlığı bir seçim süreci, halk ilk kez seçimle bir başkan seçecek, bu süreç politik bir çaba gerektirecek..

    Bilgelik, zarafet, iyi bir öz geçmiş gibi nitelikler kimin umurunda ki?? Güç elinde tutanın, gündemi belirleyenin.. Kenan Evren referandumu %95 olarak sonuçlandı, şimdi müebbet hapis kararı verildi..

    yani..

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *