Döner Kavşak ve Futbol

 

 

 

 

Alman Milli takım çalıştırıcısı Joachim Löw çok hızlı gitmekten ehliyetini kaybetti. Bir kaç kezdir hızlı araç kullanırken yakalanan hocanın ehliyeti bir yıl buza konuldu.

 

Trafikle olan laubali bir ilişkimiz var. O nedenle de ölüm ile bedel ödüyoruz.

 

Bizde Fatih Terim’e bir polisin hızlı araç sürmekten ceza keseceğini, bir başka polisin de tekrar ceza keseceğini ve tekrar eden kusurdan ehliyetinin iptal edileceğini düşünebiliyor musunuz?   Bir Bakan, oğlu , eşi, bir belediye başkanının oğluna?

 

Tanık olup 155 i arayıp haber versen bile olmaz. Seni, müzevir seni!

 

Bizde tonaj kanunu geçerlidir. Akıllı olan büyük araca yol verir. Eğer sürücü ÇÜK ise (çok ünlü kişi) zaten özel hakları olduğu kabul görülür. “Sürdürürüm seni, dikkat et!”

 

Oğlumun inadına yenik düşüp ben de 60ından sonra motorsiklet sürücüsü olunca daha da korkarak ve daha da alçakgönüllü araç kullanmasını tekrar öğrendim. Bakın Motorsiklet!

 

Yazıyorsun da ne oluyor? Bellli mi olur?  Bir okuyan çıkar ve belki önerilen değişiklikler yaşama geçer. Ne zaman?   Vakit olgunlaştığı zaman!

Döner Kavşak Cehaleti

Döner kavşakta ne yapacağımızı bilmiyoruz. Sürücüler bilmiyor. Polis de bazen bilmiyor. Ama yol inşaatçılarının döner kavşak yapma merakı da vahim boyutlarda.

 

Döner kavşak yapmaktaki neden trafiğin daha akıcı olmasını sağlamaktır.

 

Döner kavşakta olan aracın yol hakkı vardır. Bizde ise polis bile sağdan gelenin yol hakkı olduğunu söyler. Vikipedide bile Türkçesi yabancı dildekilerden farklı tanımlanır. Esasen tabii her Türk vatandaşının bildiği gibi anayol babayol kanunu ile tonaj kanunu geçerlidir.

Döner kavşakları daha önce yazdım :

bakınız ve bakınız2.

 

Urla Güzelbahçe arasında habire döner kavşaklar var ve bu yol inşaatı sayesinde trafik hızlanmıyor, yavaşlıyor çünkü genişçe döner kavşak inşaatı yerine efendice solda bir dönüş şeridi yapılıp o araç oraya gireceğine döner kavşağa yaklaşınca tüm trafik yavaşlıyor. Belli mi olur bir bakan yakını veya milli takım antrönörü veya tam tersine anayol babayol kuralını bilmeyen bir Alamancı veya turist te araç kullanıyor olabilir.

 

Alman sınıf arkadaşlarımla bu ay içinde buradan Bodruma gidip dönünce ve Gaziantep Urfa arasında araç kullanınca,  döner kavşak merakımızın batı illerimize has bir yaklaşım olmadığını tekrar anladım. Almanlara anayol ve tonaj kurallarını öğretmek mümkün olmadı, sıkça gördüğümüz dönerkavşaklarda yürekler hop hop etti! Güneydoğu’da da ayni döner kavşak merakı ve ayni kullanım yaklaşımı. Biz bize benzeriz ve bölünmez bir bütünüz!

 

Bu vatan tekdir ve bölünmesi mümkün değildir. Bölünmek zaten döner kavşak davranışı dolayısı ile mümkün değildir! Urfa’nın güneyinde yaşayanlar bir an evvel toparlanıp necip ülkemize Musul ve Kerkük’ü de alarak organik olarak bağlansınlar. Ondan sonra tüm diğer kültürlere anayol ve tonaj kavramlarını ihraç ederiz. Çüklerin araçlarına da 2 metre boyunda bir ince direk üzere ince bir flama koyunca dünyada milyonlarla teneke trafik levhasına ve lambasına gerek kalmaz. Çevreci trafik çözümümüz eminim dünyada da rağbet görecektir.

 

Zaten bu döner kavşak meselesini bir gün çözeceğiz. Ama o zamana kadar ülkedeki en birleştirici şeylerden biridir döner kavşak davranışımız! Belki bir Karayolları Genel Müdürü veya Ulaştırma Bakanı bir gün bu ve benzer satırları okur, anlar  ve konuya önem atfeder diye umalım.

1 thought on “Döner Kavşak ve Futbol”

  1. Döner kavşak kültürünü Azerbaycan ve hatta Afganistan’da dahi ihlal edenler ne yazık ki sadece Türk sürücüler, yani soldan gelene yol verene arkadan vuranlar…. Şehirlerde anlamsız yerlerde tuzak kurup para toplayan trafik polislerini, döner kavşaklara koysalar ve tabii döner kavşaklardan trafik ışıklarını da kaldırsalar, hem hasılat yükselir, hem de iyi eğitim olurdu. Tabii önce polislerin öğrenmesi lazım doğrusunu…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *