Cumhurbaşkanlığı ve Üç Başkan Yardımcısı

 

 

Halk tarafından yapılacak ilk başkanlık seçimine dokuz gün kaldı.  Erdoğan sabah, öğle, akşam televizyonda ve açık ara kazanacaktır.   İhsanoğlu bir veya iki miting yapacaktır. Da herhalde yüzde kırkı aşan bir varlık gösteremeyecektir.

Demirtaş en azından parti organları dolayısı ile organize; genç de olduğundan sadece Kürt oyundan fazlasını alacaktır.

 

Ben ilk yıllarda Erdoğanı gönülden destekledim. Nüfus konusunda israrla konuşunca benim oyumu kaybetti. Güç sarhoşu olduğundan ve haleti ruhiyesinden tedirginim.

 

Konu: inisiyatif! 3 adet Başkan Yardımcısı

 

İhsanoğlu ülke için bir normalleşme olurdu. Eğer inisiyatif alabilse idi. Örneğin çıkıp aşağıdaki isimleri ikna edip şöyle bir demeç ile gündem belirlese idi:

 

İlk kez halk tarafından seçileceğim için şimdiye kadar olduğundan daha faal bir biçimde yönetimi destekleyecek ve yönlendireceğim.

Her konuda tek insanın hakkaniyete hizmet edecek kadar bilgili ve faal olması beklenemez. 

Başkan yardımcılarım olacak 3 kişiyi şimdiden sizlere tanıtıyorum :

 

Rıza Türmen Hukuk ve Uzlaşma konuları, Doğu- Batı ekonomik eşitsizlik sorunları

Ümit Boyner   Kadın sorunları, ekonomi,  Batı dünyası ile ilişkiler, Sağlık ve Enerji

 

Dengir Mir Fırat  Doğu komşularımızla ilişkiler, Çevre ve   Tarım konularında bana yardım edecekler”

 

dese bir şansı olurdu.

 

Ama Türk usulü başkanlık seçimi. ABD veya Fransa\’dakiler gibi değil.

Diğer açıdan bakarak söyleyince alaturka başkanlık seçimi.

 

Aday olanın Epostası ve telefonları websayfasında olmalı ve her epostaya veya telefona herhalükarda şahsen olmasa bile 48 saatte bir geri dönüş olmalı !

 

Bugün itibariyle Ekmeleddin İhsanoğlu’nun

Internette epostası ve telefonu yok. Bilen biliyordur. Bilenler de seçer. Eh, hayırlı uğurlu olsun. Dokuz gün kala internette hala açılmakta olan seçim bürosu haberleri var . Hakkıdır hakka tapan milletimin bu yaz sıcağında rehavet. Kim seçilirse hayırlı olsun, halk kimi seçerse hayırlı bir iş yapacaktır ve  ortak akıl hepimize ayar verecektir.

2 thoughts on “Cumhurbaşkanlığı ve Üç Başkan Yardımcısı”

  1. Sn.Tolon,başkan yardımcıları için seçtiğiniz üç isim de çok isabetli.Ancak,başkan adayı ,çok iyi bir akademisyen,K.Kılıçtaroğlu gibi hakaret yağdırarak tiksinti yaratmayan,iyi niyetli bir şahıs olmasına rağmen,karizmatik değil.Galiba,iyi bir akademisyenden iyi bir devlet adamı çıkamıyor.Sizin yaptığınız tahmin (%40 oy alır),bana biraz ‘wishful thinking’gibi geliyor…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *