Yaşlanan Nüfus –Sığ Düşünmemek Gerek

 

 

65 yaşında emekli olan insana şu veya bu şekilde devlet bir emekli maaşı veriyor. Emekli maaşı kavramı Bismarck tarafından geliştirildiğinde emekli olma yaşı 65 idi. Bazı ülkelerde hala öyle. Bazılarında, sığ düşünen popülist yaklaşımcı liderler yaşı aşağıya çektikçe çektiler. Bizde kadınlar 42 ile emekli olabildiler. Erkekler yaklaşık dört beş yaş sonra.

 

Bismarck emeklilik kavramını yarattığı zaman ortalama yaşam beklentisi 40 yaş civarında  idi orada. Şimdi sekseni geçti.

65 yaşında emekli olana devlet eh önümüzdeki on yıllarda bizdeki yaşlanma ortalamaları da arttıkça, erken emeklilik kavramı yeni düzenleme ile yok edilse bile yaklaşık 35 yıl emekli maaşı ödeyecek. Ödeyebilecek mi? Dünyada insanoğlu var olduğu zamandan beri 80 yaşına varan insanların yüzde sekseninden fazlası şu an hayatta!

 

Yukarda kabaca çerçevesini çizmeye çalıştığım sorunlar, yani artan yaşlı nüfus ve azalan genç nüfus sayısı bir felaket mi? Yoksa bir fırsat mı? Felaket olarak görürseniz öne doğru kaçmaya çalışırsınız. Genç nüfusu teşvik edici tedbirler ile. Bunu nereye kadar yapabilirsiniz? İşsizlik zaten bilgiişlem çağında makinalaşma ile giderek artacak. Bunlar bildiğimiz şeyler değil mi? Bilmediğimiz şeylerden biri örneğin Almanya’nın 1950 den beri 43 milyon göçmen aldığı ve bunlardan 11 milyon kişinin orada kaldığı. Şaşırdınız mı? Şehirlere göç olduğunu sağır sultan da duydu. Pekiyi giderek büyüyecek çiftliklerde sağlık sorunu nasıl çözülecek? Yoksa şimdi olduğu gibi taşrada sağlık ve güvenlik sorununu, saldık çayıra, mevlam kayıra felsefesine mi devredeceksiniz? Uçan doktor veya skype ile sağlık hizmeti ünitesine gerek olacak mı?

 

Gerçeklerle yaşamaya ve düşünmeye başlarsan bambaşka bir   resim ortaya çıkabilir. Bir fikir gezintisine var mısınız?

 

Kırda sağlık  ve  güvenlik yanısıra bir konu erişkin birey olgusu. İnsanoğlu ne zaman erişkin oluyor? Popülist yaklaşımla eline silahı verdiğin zaman, yani 18 yaşında. Bence bu artık çağdışı bir yaklaşım. İnsanoğlunun büyük çoğunluğunun 18 yaşında erişkin olmadığını artık görüyoruz.   O zaman gelin basit seçme hakkını haydi 18 de verelim ama seçilme hakkını 31 yaşında sabitleyelim? Çifte seçme hakkı diye bir kavram oluşturalım. Ortak fona beş yıl ortalamadan daha fazla katkıda bulunana ve yüz kızartıcı bir suçu olmayana verelim. Çoğunluk emeklilerden oluşunca, beş yıl çalışan ve fona katkıda bulunan işçi çifte seçme hakkına (yani bir oy verince 2 oy gibi sayılması hakkına) sahip olacaktır. Diyelim ki çok nadir sayıda insana ise 3 oy hakkı verelim. Bu politika çerçevesinde olmasın. Sadece bu 3 oy hakkına namzet olarak insanlar gösterilsinler ve belirlenecek tartışılacak objektif kriterlere göre bu oy hakkı da her hak gibi geçici bir süre için insanlara verilsin?

 

Emekli denilene bir temel maaş  bağlansın ama bu “emekli” denilenden devlet, temel bir eğitim sonrası fahri arabulucu, öğretmen, trafik sorumlusu, zabıta vs gibi işlerde haftada 4 saat, ek ücret ödemeden istifade etmeye devam etsin ve ancak bu süre aşılırsa ücret ödesin. Var mısınız bu tür fikirleri tartışmaya?

 

Demografik çözümleri yaşadığımız gezegen ile, doğa ile bir uzlaşma olarak da görebiliriz.

 

Buna benzer bir sürü yeni fikir üzerine fikirleşebiliriz. Veya kavgaya devam, seçmene selam. Dışarda ötanezi, atom reaktörü vs gibi olayları tartışsınlar, biz de o fikirlerden keyfimize geldiğince yararlanalım mı dersiniz?

One thought on “Yaşlanan Nüfus –Sığ Düşünmemek Gerek

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s