Hıyar Gibi Zayıflama!

 

 

75 kiloluk bir insanın günde ortalama yaşa, cinse göre 1500 civarında kaloriye ihtiyacı, 32 kg civarında da adalesi vardır.

 

20 yaşından sonra adale oranı azalır ve kabaca her azalan 3kg adaleye günde 100 kcal gereksinim de kaybolur.

 

Ama size iyi bir haber: adale yapabilirsiniz! Biraz yanana kadar ve acıyana kadar çalışın, adale artar. Çalışırken ayrıca normalden daha fazla kalori harcarsınız.

 

En güzeli yürümek, çünkü adalenin büyük çoğunluğu belden aşağıda, yani bacaklarda.

 

GAGALARI KAPANGA

 

Zayıflamanın bir tek yolu var. Gagaları kapanga! Fakat bu yolu çok büyük bir inatla ve imanla tutarsanız, adaleniz de azalır, doğal olarak bir kısır döngüye girersiniz. Yani kiloyu tutmak için giderek az kalori almanız gerekir. Ekstrem bir inatla tutulan perhizde 75 kg bir insanın 700-750 kalori ile stabil bir kilo ile yaşaması mümkün.  Ama vücudunuzun şekli değişir.

İçinizdeki tembel domuza bir tekme atın ve hareket edin! Buyurun birkaç slogan:

Hıyar gibi zayıflama, aktif zayıfla! Defansif değil, ofansif zayıfla. Hareket yaşamdır!

 

VE YÜRRÜ!
Her gün yaklaşık bir, bir buçuk saat idman ile hem yaklaşık 400- 500 kcal daha fazla kalori yakarsınız, yani şişmanlamadan daha fazla yiyebilirsiniz. Hem de adale kütlesi arttığından öylece giderek bu oran da artar. Yani 750 kcal ile kilosunu tutabilen daha sağlıklı bir şekilde tedricen adale oranı arttıkça kilosu yaşı ve cinsine göre normal olacak kaloriyi mutluca tüketebilir. Tabii her birey için bu rakam farklıdır. Çok yakan ve az yakan tipler var. Davarda az yakanı, insanda çok yakanı makbul. Ne mutlu kendi fizik mutluluğunu yakalayana!

 

Eğer nabzınız 120 civarında olacak bir tempo ile yarım saat yürürseniz kilonuza göre yaklaşık 200-250 kcal yakarsınız. Kırk-Elli gram çikolata eder kabaca. 30 dakika tempolu yürüyüş de mutluluk hormonu salgılanmasına yol açar. Çikolata da.

Yani mutluluğu hareket ile bul ve ilaveten gagaları kapanga. Sigara içmek her an neden olduğu iltihap nedeniyle günde yaklaşık 50 kalori daha fazla harcanmasına neden oluyor. Akıllıca bir yol değil. Ama fazla yemek ve sigara da ağız yolula tatmin açısından kötü alışkanlıklar gurubunda el ele. Alışkanlıklar da yaklaşık 3 haftada kalıcı olarak değişebiliyorlar

 

 

 

Şişmanlıkla uğraşanlardanım, ayni zamanda vesikalı bir hekim. Erken diyaliz dönemlerinde çok insanın diyetine birebir nezaret ettim. İyi bir örnek değilim.   Yalan dünyayı anlamaya çalışan bir garip, biraz da ko gitsin rahvan, saldım çayıra, Mevla’m kayıra takımından. Homini gırtlak ve miskinlik fazlarıyla.

 

Yaşamda iki dönem önemli: ilk 4 yaş ve buluğ çağı, bu çağlarda yanlış beslenme fazla sayıda yağ hücresi oluşumuna yol açıyor ve yağ hücresi sayısı zayıfladıktan sonra tekrar kolayca kilo almada belirleyici. Az yemek ve hareketten sonra, bir üçüncü düstur da yavaş yemek! Bilinçli yemenin bir parçası.

1 thought on “Hıyar Gibi Zayıflama!”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *