Tarım mevzuatları, HDP ve Ege’de Bir İşçi Kahvesi

Politika ile ilgim aileden geliyor ama şahsi yaşamımda hep uzaktan oldu. O denli uzaktan ki, şimdiki Cumhurbaşkanın isminin Erbakan değil Erdoğan olduğunu ikinci iktidar yılında falan belleyebildim. Bir nevi dürbün ile bakış. Mikroskop ile bakan bazı arkadaşlarımla konuşup, günlük politikayı takip ediyorum. Selahattin Demirtaş’ın da ismini anca aklımda tutabilir oldum. Ama iki ay geçsin hala unutabilirim. İlgim öylesine ucundan yani. Kişilerden ziyade ilkeler ile ilgiyim, ilkeler de malum “real”politikada hele şu an ülkemizde biraz gücü yeten konumunda.

Dün Urla’da şehirde, İlçe Tarımdan çıkıp yürürken çoban bir dost beni bir çay içmeye davet etti, gidip masasına oturdum. Politika konuşuluyordu. Urla’da malum, geçen yıl HDP bürosu taşlandı, olaylar çıktı. Urla, Balıkesir gibi, beyaz Türklerin yoğun olduğu bir ilçe.   Konu döndü dolaştı liderlere geldi. Selahattin Demirtaş’ın başka bir partiden olsa tulum çıkaracağı söylendi. “Partisi yanlış, kendisi doğru!” Adamın sükûneti, güleryüzü, çok takdir topluyordu anlaşılan. “Düşün” dediler, “avurt damarları şiş, saldırgan, tehditkar ifadeli,  bol korumalı birçok politikacı yanında, büroları saldırıya uğrayan partinin lideri ve  hala şakacı ve güleryüzlü!”

Şaşırmadım desem yalan olur. Konuşanlar Urla’nın yerlileri idi.

Sonra konu hayvancılık ve tarıma geldi.

Mehdi Eker’i ilk başlarda takdir ettim ama bir devrim falan gerçekleştiremedi AKP li bakan tarımda. Şişkin kadrosu ile kırtasiyeyi azaltamadı tarım teşkilatında. Fakat kolay da değil AT de çok başarılı olamadı.  Bizdeki mevzuattan örnek vereyim: oturduğun ilde (diyelim ki Balıkesir) kayda geçiyorsun ve o ile mahsus teşvikten faydalanıyorsun, tarlan komşu ilin sınırında olsa da (diyelim ki Manisa) . Uydur kaydır mevzuata uymaya çalışıyorsun. Somut başka örnek. 40 hektar tek tapu tarlan var 5 hektar bir bölümünde organik, diğer bölümde iyi tarım yapıyorsun. Beş hektarlık bölümü ya kiralayacaksın birisine ya da tapudan böldüreceksin teşvikten faydalanmak istiyorsan! Masraf ve vakit kaybı!

Hazretler, mevzuat doğaya, gerçeğe uymalı, uğraşana hizmet etmek istersen, gerçek kırtasiyeye uymaz. Bu şekilde uğraşan üreten bürokrasiye hizmet ediyor. Noterden kira kontratı vs. Şimdi yukardaki misale dönelim başka bir örnek vereyim: Balıkesir sınırları içinde oturan çiftçiye diyelim ki bir ilaç makinesi teşviki veriliyor. Adam aldığını ispat etmek zorunda, memuru alıp Manisa’ya götürmesi gerek ve sınır geçildiği onun için de özel izin ve kırtasiye . Memur “izni almak uzun sürer” diyor ve sonunda “getir makinanı buraya göreyim” diyor. Makinayı kamyona yükleyip götürüyorsun. Veya ilçe iktidar partisi temsilcisi ile iyi geçinmek zorundasın ki onun yardımıyla işini çözesin. Yahu zaten tarım ile yeter çabalıyor adam, bir de kırtasiyeye hizmet kolay gelmiyor.

Zaman içinde yandaş veya karşıt diye ayırmaktan vazgeçip, “hazik” yani uygun insanları göreve getirmenin hepimizin çıkarına olduğunu anlayacağız. Yukarda kahvedeki sohbette anlattığım Selahattin Demirtaş’ın Urla yerlileri tarafıdan “doğru partiden olsa, tulum çıkartırdı” olarak algılanması. Belki de bağımsız yargı ve kontrol mekanizmaları ve başkanın sorumluluğu çerçevesinde bu coğrafyada başkanlık sistemi daha doğru olur diye aklımdan geçmiyor değil. Ama sorumsuz başkan ve bağımlı yargı ile liderlerin ayakları hepten yerden kesiliyor. Evren de giderayak gösterdi ki, başkanlar sandıkları ve umdukları kadar halkın kalbinin içinde yaşamıyorlar. Seçim sonuçlarını merak ediyorum doğrusu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s