Seçimlerden Sonra

Beklenen bir seçim neticesi. AKP ‘nin yeni başbakanı bence başarılı. Kaybeden Cumhurbaşkanı.

Erken seçim olmaz diye tahmin ederim. Olması beceriksiz bir yönetimin ifadesi demektir ve uzlaşma konusunda partilerin yakın geçmişten ders almadıklarını gösterir.

Seçmen çalışabilecek bir meclis belirledi. Hangi koalisyon önümüzdeki günlerde anlarız.

Yapılacak işlere gelince yeni hükümeti en önemli görevi tabii ki eğitim sistemi. Ondan sonra eğitim sistemi ve üçüncü sırada gene eğitim sorunları.

Eğitimden sonra tabii:

Anayasa, Seçim Kanunu ve Cumhurbaşkanlığı kanunu öncelikli konular.

Anayasa şart. Hukuku rahatlatacaktır. Savcıların Hakimlerin görevlerinin politikacının iki dudağı arasında olmaması sorumsuz veya diğer bir tabirle “cezai ehliyeti olmayan” bir Cumhurbaşkanı bu çağda kabul edilebilir bir durum değil.

Seçim kanununa gelince 2002 yılında %33 ile AKP 363 parlamenteri meclise yolladı. Bu seçim % 40.9 ile 258 AKP milletvekili meclise gidiyor. Al sana seçim kanunu! Biraz komik değil mi? Artık liderin belirleyeceği milletvekili yerine, seçmenin seçeceği milletvekili gerek. Milletvekili bu şekilde liderin kuklası olmaktan çıkar.

Cumhurbaşkanlığı kanunu ise Erdoğan’ın kamu imkanlarını bir parti lideri gibi seçimde kullanamayacağını belirtecek ve belki de yerinin Çankaya’da olacağını belirleyen bir kanun şeklinde olur. Veto ederse de tekrar meclisten geçer ve bu şekilde daha az konuşan ve fıtratı elverdiğince her vatandaşın Cumhurbaşkanı olması istikametinde cesaretlendirilir. Belki de bunları kabullenemeyip istifa eder.

Köken olarak AKP ye yakın bir insanım. Başbakan olarak 3 çocuk denildiği yıllarda etrafında bu tür israrı düzeltecek danışman tutamadığını gördüm ve beni kaybetti. Jöleli saçlı danışman “evrime inananlara inanamıyorum” diye bir yazı yazmıştı o yıllarda.

Bu seçimlerden sonra benim gördüğüm tablo ile Kılıçdaroğlu artık milletvekili olarak göreve devam ederken CHP başkanlığından çekilmelidir. Bir jest ile partiler tarihine iz bırakarak genel başkanlıktan ayrılır en azından. Ama herhalde bir kez olsun bakan, başbakan yardımcısı vs olmak isteyecektir ki istifa etmedi.

Demirtaş tabii ki yeni lider, seçimin kazananıdır. Sandıktan çıkmıştır ve Öcalan artık tarihi bir figürdür. Erdoğan ile çözüm sürecini başlatan kişi olarak barışa hizmet etmiştir.

Benim düşündüğüme göre gelişmeyecektir olaylar. Olsa idi, 40 yıl evvel sağlıklı bir seçim kanununa kavuşurduk. Merak ile izleyeceğim.

One thought on “Seçimlerden Sonra

  1. her şeyden ünce AKP nin tarumar ettiği yargı sistemi bağımsızlaşmalı (ne paralelin ne de AKP nin yargı sistemi olmalı), yeni anayasa tüm partilerin mutabakatı ile oluşturulmalı, taraflı anayasa başkanı tarafsızı ile değiştirilmeli, yok olan güçler ayrılığı onarılmalı, avrupa birliği kriterlerine uyum süreci yeniden başlamalı sözün kısası arızalı demokrasinin ivedi sağlıklı çalışması sağlanmalı. islamlaşma yerine uygarlaşma sürecine gidilmelidir. YÖK kaldırılmalı, imam hatip okulları orta öğretimden kalkmalı, salt imam olacaklara meslek lisesi olarak konumlandırılmalı. siyasete dini alet etmek ağır suç olmalı.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s