Partiler Falan

Koskoca AKP   ve koskoca CHP. Zannedersin ki seçime 3-4 hafta kala artık koalisyon ihtimali doğduğuna göre partiler önceden olmadan olmazları belirlemiş olsunlar.

En büyük iki parti de dört veya beşer kişilik iki grup ile birkaç aydır koalisyon ihtimalleri üzerine çalışma yapmıştır sanırsın .   Bir grup en büyük ihtimal olan diğer büyük parti ile olacak koalisyon üzerine çalışmıştır. Diyelim ki gene dört beş kişiden oluşan ikinci bir grup ta diğer ihtimaller üzerine çalışırlar. Bir koalisyon koordinatörü bu grupların uyumla çalışmasını sağlar ve lidere bilgi verir. Zannedersin ki seçimden sonraki ilk gün net koalisyon konuşmaları başlar.

Halbuki basından, TVlerden duyuyorsun ki seçimden 6 gün sonra daha kimse HDP nin kapısını “çalmamış”. Gene duyuyorsun ki Baykal’ın Cumhurbaşkanı ile konuşacağı ortaya çıkınca akşam “lider” Kılıçdaroğlu’nu aramış ama “ulaşamamış”! Ancak sabah ulaşıp konuşabilmiş. Türkiye’nin en köklü partisinin liderisin ve senden önceki lider günün veya gecenin her saatinde sana “ulaşamasın”. İnanılmaz bir organizasyon yeteneği doğrusu. Seçimden dört gün sonra  suskun Cumhurbaşkanı TV’lerden   gür bir ses ile “ego, ego” diye ilkokul mezununu etkileyebilecek  derinlikte bir konuşma yapıyor.

Bu Cumhurbaşkanı veya hala parti lideri olan kişiye kadar olmadık şeyleri söylemiş olan üç parti ise hemen seçim akabinde bir koalisyon kuramıyorlar.

Partiler bu şekilde yönetiliyorsa hükümetin yani ülkenin tuluat gibi yönetilmesine şaşırmamak gerek. . Bavulla para evinde, “marka” kol saati, ne hevesler ve hiçbir takibe uğrama. İktidarına laf söyleyen buyursun içeriye, aklı başına gelsin. Gene de gelişme yok değil. İyimser olmaya devam edelim, bundan 20-30 yıl önce faili meçhul oluveriyordu fazla tenkit eden.

15 yıldır bir kasabada yaşıyorum ve başkan olarak, üye olarak, seçilenlerin kaliteleri hakkında bir fikrim var. Korkarım ülke genelinde de olaylar farklı değil. Binlerle Emniyet müdürü ki çoğu AKP iktidarında bu görevlere gelmişler, emekliye sevk ediliyor. Daha önce de Silivri faciası yaşanmıştı. Asker politikaya müdahil miydi? Evet. Ama sonunda bu beceriksiz “yargılama” sonunda yapılan haksızlıklar ön plana çıktı.

Yağmur yağınca İzmir’de denize 150 metre uzaklıkta yolları su basıyor. Ankara bir beton yığını ve her yağmurda her tarafı su kaplıyor. İşte planlama! Başkanı istifayı falan düşünmüyor.  Eğitim sistemi gerçekten üzücü bir durumda. Tekrar yazmalı, Tübitak ‘ın başında bu çağda bir “din alimi!”

Cumhurbaşkanının egodan bahsetmesi trajikomik. Ama değişemeyeceğini de anlamak gerek. Bakalım Çankaya’ya nakli gerçekleşecek mi? Bakalım nasıl bir koalisyon kurulacak ve neler yapacaklar? Bakalım yolsuzlukların üzerine gidilecek mi? Muhtemelen hepsinden biraz yapılacak. Birkaç “kurban” halka sunulacak. Burası Akdeniz! 5-6 yıldır kötü giden ekonominin faturası korkarım yeni başbakana – her kim olacak ise, çıkacak. Yaz vakti, keyfimize bakalım.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s