Kayınpeder Katil Mi? Bir Kazak Hikayesi

Bizim aslan politikacılar koalisyon kura dursunlar bakın dünyada neler oluyor? Biraz tuluat, ama kötü bir orkestra eşliğinde ve biraz da operasyon ama ne operasyon. Bol kleptokrasi.

Rakhat Aliyev 1962 de doğdu ve Viyana’daki hücresinde geçen Şubat ayının 24ünde ölü bulundu. Avukatının itirazlarına rağmen olay bir intihar olarak resmi kayıtlara geçti.

Yazdığı bir kitap ile istense de, istenmese de Kazakistan Edebiyatında yerini aldı. Kitabın ismi “Godfather in law” ve burada Aliyev eski kayınpederinin bir katil ve zorba bir diktatör olduğunu ve ülkeyi bir mafya babası gibi yönettiğini yazmış.

Nur Sultan Nazarbayev in ismini duydunuz. Kazakistan ezeli ve ebedi reisi. 74 yaşında ve 2020 kadar da başkan olarak kalmak istiyor.

Kazakistan’da 17 milyon insan yaşıyor. Dünyanın dokuzuncu büyük ülkesi yüzölçümü itibariyle. Bol doğal kaynak, maden var.

Nazarbayev bir diktatör. Hepimiz diktatör olmak istiyoruz. Ama olamıyoruz. Bir kişi olabiliyor. Damadı olan Aliyev de başkan olmak istemiş ve ondan sonra kayınpeder ile yolları ayrılmış. Damada önce boşandığı bildirilmiş. Yüz küsur milyon Euro ç”almış” eski damat . Nazarbayev ise onun yazdığı kitaba göre milyar mertebesinde “çalmış” ve çekinmeden kaç kişiyi öldürmüş. Okurken tencere dibin kara seninki benden kara lafını düşündüm. Türkmenistan’da  Türkmenbaşı denilen trajikomik  diktatörü bir ara takibetmiş ve sonunda bir adamın iki dudağı arasında olan kararlardan sıkılıp oradaki erozyon projesinden vazgeçmiştim.

Sonra eskiden büyükelçi olduğu Avusturya’ya sığınmış ama son Der Spiegel deki bilgilere göre Avusturya’da kurulan bir lobi merkezinden toplam 17 milyon Euro kadar harcamalarla damadın Avrupa’daki hayatı zorlaştırılmış. Kazakistan’da mahkûm edilen eski damadın en azından Avrupa’da hapse girmesi için çarklar yağlanarak harekete geçmiş. Genelde 300.000 Euro adam başına olmak üzere çeşitli eski başkan ve başbakan ile pazarlıklar başlamış.

Eski İtalyan Başbakanı Romano Prodi bu tencereden para almış. Eski DDR Başbakanı De Maeiziere, Alman Başbakanı Schröder, Otto Shilly, Joschka Fischer ile en azından pazarlık edilmiş. Hatta eski Alman Cumhurbaşkanı Köhler’in Pazarlık yazışmalarını bulmuş dergi. Eski Polonya Başbakanı , Avusturya Başbakanı , milletvekilleri İnterpoldeki iş takibeden avukatlar ve politikacılar , eski İspanyol, dışişleri bakanı , İngiliz Tony Blair Avrupa’daki hukuku harekete geçirmişler. Kazakistan’ın danışmanı olarak.

İnternetten yazışma böyle bir şey anlaşılan, eski damat sonunda hücresinde intihar etmiş ama yazışmalar da ortaya dökülmüş. Basın soruyor serbest seçim olmayan bir ülkedeki kişilik çatışmasından sonra   “hukuk “adına bu politikacılar neden bu denli çalışmışlar diye. Neden olduğu da ortaya çıkıvermiş. Parayı veren düdüğü çalar ve onlar ermiş muradına, biz çıkalım tekne gezisine. Kitap doğal olarak Kazakistan’da yasakmış. Vikipedi de Kazak edebiyatı başlığı altında kitaba yer vermiş. Tarihçiler bir zaman karar verecekler herhalde.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s