Demirel

Süleyman Demirel uzun bir politik mücadeleden sonra vefat etti. Şahsen tanıdığım bir politikacı olduğundan birkaç kelime yazmak istedim. Bir tarihe tanık oldum. Bir sürü başka tanık olan başka başka değerlendirecektir.

Demirel bir dönem “sağın” lideri idi. Sağ tabiri ülkede Demokrat Parti (DP) ile vücut buldu. Dindar kesim ile olan empatisi nedeniyle sağ adını aldı.   Batı ülkelerindeki sağ ile arada bazı farklar var. Gariban kesimin temsilcisi idi ülkede sağ.   DP kısmen komünistlerin de yer aldığı statükocu olarak adlandırabileceğimiz CHP ye karşı ilerici bir hareket idi. Lideri Bayar idi ama Menderes halkın kalbine daha yakın olanı idi.

1960 Darbesinden sonra Demirel, kırk bir yaşında başbakan oldu. Bayar ise tabii lider olarak her şeyin kendisine sorulmasını istiyordu. Doğal olarak Bayar başbakan iken her şeyi Atatürk’e danışması gibi bir durum vardı. Demirel ise Bayar’ı göz ardı ettiğinde bir çekişme başladı. Sağ bölündü. Yaş icabı galip Demirel çıktı. Kişilik çatışmaları ülke siyasetine genelde damgasını vurdu.

Bayar, Menderes, ve zamanın Dışişleri Bakanı Zorlu’nun ilişkilerindeki seviye ve mesafe ile saygıyı doğrusu sağ arar oldu. Demirel halk adamı idi. Esas , arada vuku bulan ve sağın dağılmasına yol açan Çiller ve Yılmaz çekişmesi yanı sıra Özal ile kendisinin vaktiyle Bayar ile olan çekişmesini andıran bir çekişmesi oldu.

Neden ise insanlar güç sahibi olunca sonsuza kadar partilerini de, delegeleri de kendilerine göre düzenliyorlar. Bunun sebebi de küçük bölgelerden – örneğin Türkiye’yi 100 seçim bölgesine bölerek bölgeden tanınan milletvekillerinin kendi çabaları ile seçilmemeleri. Milletvekilinin kim olacağına esasında lider karar veriyor ve bir kez lider olan da bu seçim sistemini değiştirmek istemiyor.

Halk önce “Baba” lakabını Bayar’a verdi. Sonra basın bu lakabı Demirel’e yakıştırdı.

Demirel şu anki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yıldızları bağdaşmadığı için son dönemde CHP ye destek veriyordu.

Şu an iktidardaki AKP’nin dini politikaya alet edişi dinin bir yaşam biçimi olarak da dayatılması şeklinde oldu. Erbakan zamanında sadece %8-10 oranında bir sağın bir dinci partisi konumundayken “Milli Görüş”   Erbakan’dan kopan öğrencileri AKP yi kurdular.

Demirel’in, Özal’ın her Cuma namaz kılması veya kılmaması veya nerede kıldığı haber olmazdı.

Ülkemizde hatırladığım kadar tek kongrede görevdeki başkanı demokratik mücadele ile alt eden isim Ecevit oldu. Ondan sonra hizipler bölünmeler korkarım kimseye de, ülkeye de yaramadı. Erdal İnönü ile Demirel’in kurduğu koalisyon da hatırlardadır. Bu koalisyon esnasında Sivas Madımak katliamı oldu.

Güç tabii o denli keyif verici ve kafa karıştırıcı bir olay ki herhangi bir makama gelen bir daha gitmek istemiyor. Yaş sınırlaması da çözüm getirmiyor. Toplumsal kalkınma ve hür basın ve eğitim insanların belki kendilerinden sonrakileri de hazırlamaları ve muayyen yaşta artık yarıştan çekilmeleri yönünde etkili olacak. Mevlana anlamında kendini bilmek yani.

Demirel çok etkili bir Türk politikacısı idi. Mevla rahmet eyleye.

3 thoughts on “Demirel

  1. Kemal bey İyi günler dilerim. Özür dilerim mail almanız benim bilgim ve isteğim dışında olmuş. Öğrenip çıkartmaya çalışacağım. Teknik olarak bu bloglarda bildiğim kişi “confirm” diye yazınca kendisine bu maillerin gittiği. Nasıl size gittiğini bilmiyorum gelen davette sanırım dont follow veya unfollow diye bir bölüm vardır, size gelen maili mt@tolons adresine yönlendirirseniz oradan tekrar silebilirim sanıyorum veya siz de sanıyorum oradan silebilirsiniz. Söylediğim gibi öğrenmeye çalışacağım. İyi bir gün dilerim mt

    Like

  2. Türkiye Badem Gözlüler ülkesidir. Allah beni affetsin, Kenan Evren için düşüncelerimi yazmıştım. Gençliğimin acılı anılarında en az Evren ‘in ki kadar siyasilerin de payı var. O dönemde sokaklarda katledilen beşbine yakın insanın kanı, iktidar hırsı uğruna olan bitene gözlerini yuman o siyasilerin de eline bulaşmıştır. Acılarımızı bir kez daha gömüyoruz, artık son söz Mahkeme-i Kübra’ nın…

    Like

  3. DEMİREL’İ DÜŞÜNÜYORUM GÖZLERİM KAPALI; DP MİSYONUNA SAHİP ÇIKARAK İKTİDARA GELDİ. DP’LİLERİN SİYASİ AF’I KONUSUNDA TABANIN ISRARI OLMASA BELKİ DAHA DA YAVAŞ DAVRANACAKTI. MENDERES, ZORLU VE POLATKAN’IN NAAŞLARINI İMRALI DA ATILDIKLARI KÖŞEDE BIRAKTI. ASKERİ VESAYETİ KABULLENDİ VE ASKERLERLE İYİ GEÇİNEREK VARLIĞINI SÜRDÜRDÜ. AMA YİNE DE 2 DARBEYE MUHATAP OLDU. DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARININ İDAMINI ONAYLADI. ECEVİT İLE İNATLAŞTIKLARI DÖNEMDE GÜNDE 10-15 GENÇ ÖLÜYORDU. O SOKAKLAR YÜRÜMEKLE AŞINMAZ DEDİ. ASLINDA SİYASİ YASAKLI İDİ. % 51 GİBİ OYLA YASAĞI KALDIRILDI. ÖZAL GELİNCE, TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ İŞLER YAPILIRKEN ONLARI ELEŞTİRDİ. BAŞ ÖRTÜLÜLER ARABİSTAN’A GİTSİNLER, DEDİ. ERBAKAN VE ÇİLLER’E CİDDİ KAZIK ATTI…ALLAH RAHMET EYLESİN, SEVİMLİ BİR LİDERDİ…

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s