Ramazan, Oruç, Yaz Rehaveti, Tavla

Genelde eh, ramazan geldi, hoş geldi yazılarından baygınlık geldi. Ama bilimsel olarak yaz orucu hakkında çalışma yapmış bir insan olarak gene de birkaç satır yazmak hakkım olduğu sanrısına kapıldım – rahatsız olan varsa affına sığınırım.

Bir komşum ve eski dost ile sohbet ediyoruz. Her ramazan gün kaçırmadan, oruç tutar. Ben ise son onbeş yılda bir gün oruç tuttuğumu hatırlıyorum. Kendimce bir şeylerden feragat etmeyi doğru buluyorum ama kelimenin tam anlamıyla disiplin, niyet etmek, Allah, Tanrı, “Bilinmeyen veya her ne derseniz” ile kendi aramda olduğuma inandığımdan da, “kime ne” diye düşünürüm.

Tam bir yaz rehaveti içinde sohbet ederken kendisini çok takdir ettiğimi söyledim. Tüm ramazan oruç tutar ve hemen her gün görüşürüz belki “oruç” lafını tüm ay boyunca beş kez, belki 10 kez ağzına alır. Bir anısını anlattı. İbadetin kişinin kendi içinde olup bitmesinin anlamından söz ettik.

Bir ramazanda da, bir tek gün oruç tutan bir insanın gün boyunca en az 20 kez oruç olduğundan bahsettiğinden ve iftara doğru artık çevresinden yeter tepki almadığına karar verip ve sonunda dayanamayıp telefonu eline alıp sıra ile dört beş kişiyi arayıp ama gene etrafındakilerin duyacağı şekilde “işte orucum da, yazın zor oluyor da” diye ilan etmesinden ne kadar sıkıldığımızı paylaştık.

Bir yaz düğünü esnasında insanlar oynarken komşum ablası ile namaz kılmak için düğün sahibinden izin alıp, içeri girip, kılıp çıkmışlar. Bir örtülü bayan da 1 saat önceden başlamış etrafa namaz kılacağını ilan etmeye ve toplam beş altı kez etrafına ilan etmiş önce ve sonrası. Hafif hayret ile fark ettiğinden bahsetti.  Bazı insanlar dayanamıyorlar ve sürekli ilan gereksinimi duyuyorlar. Bazen empati sınırlarını da zorlayarak. Halbuki ibadetin anlamı kişinin kendi içinde olup bitmesi değil mi?

Orucu uykuya tutturmak da moda oldu. Arabistan’da  öyle yapıyorlarmış duydum. Yazın bütün gece eğlen ve gündüz uyu. Tabii oruç sağlıkla ilgili bir şey ve nefsin terbiyesi ve disiplin ile. Giderek anlıyoruz ki dişlerimizle veya takma dişlerle mezarımızı kazıyoruz. CİA bilgi notlarına bakınca (Cia factbook obesity international deyince bulunuyor) Pasifik adalarında en yaygın oranlar olduğunu ama Kuveyt’in obezitede yüzde 42ile 10. Sırada olduğunu , Katar, Mısır ve Suudi Arabistan’ın üst sıralarda olduğunu Suudi Arabistan’ın üst sıralarda olduğunu ve ABD’nin Suudi Arabistan ile %33 ile dünyada 18 inciliği paylaştığını görüyorum.   Türkiye yüzde 27 ile 36. Sırada. İngiliz Sağlık bakanlığı verilerine göre ise Türkiye yüzde 17 de. Sağlık Bakanlığımızdan net bir veriyi, ben bulamadım.

***

Yaz Tavlası

Epeydir tavla oynamıyordum. Son Öcal Uluç ‘dan öğrendiğim üç zarlı tavla ve bir komşumla oynadığım vidolu tavladan sonra oğlumla bir yaz tavlası oynadık. Vidolu ve üç zarlı. Kısaca izah edeyim: her oyunda bahis iki misli arttırılıyor bir taraf vido çekince. Kabul edilmezse bir oyun verilmiş oluyor ve oyun olduğu yerde kesiliyor. Vidolu kazanınca mars gibi 2 sayı. Vidolu mars olursa 4 sayı. Karşı taraf vido çekmiş ise vido hakkı sende. İkinci vido kabul edilmez ise 2 sayı veriliyor 3. Vidoda kabul edilmez ise 4 sayı veya birinci vidoda mars olunursa gene dört sayı.   Her üçüncü el otomatik vidolu. Ve üç zar ile oynayınca ve oynayan tarafın işine gelen iki zardaki sayıyı oynaması ile oyun inanılmaz hızlanıyor ve bilgisayar oyunlarıyla baş edecek bir hız ile çok zevkli oluyor. Bundan sonra böyle, ama disiplin gene gerek, zarlar oynanmadan ele alınırsa 1 lira ceza koymak en iyisi, yoksa üç zarda insan çabuk şaşırıyor ve unutuyor. Geçirdiğim en keyifli ve miskin yaz oluyor bu galiba, şükrediyorum ve hamt ediyorum. Yapmak istediğim işleri kafamda sıraya koyup duruyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s