Perşembenin Gelişi

Kasım seçimi konusunda acaba Perşembenin gelişi Çarşambadan belli mi? Birkaç değerlendirme :

Bahçeli son seçimden sonraki performansı ile oy patlamasına neden olacaktır. Erdoğan’ın AKP si %45 alacaktır. Halk 7 Haziran seçimindeki hatasını anlayıp bu sefer istikrar için oy verecektir. Sanmam. Bence daha ziyade şöyle bir tablo ortaya çıkacaktır:

AKP 39

CHP 29

MHP 15

HDP 12

Tabii küsuratları ile % 3-5 civarında kararsız ve diğer partiler.

AKP MHP Koalisyonu kuracaklar. Hımmm, engel var kardeşim, Cumhurbaşkanı acaba Çankaya’ya dönecek mi? Bahçeli bu şartını yutacak, unutacak  mı?

Pekiyi ne değişecek? Millet bıkıp AKP ye daha fazla oy verir mi?   Sanmam. MHP ve CHP  aniden uzlaşma virüsü kapıp, hem de oy arttırıp,  tek başlarına koalisyon  kuracak hale gelirler mi? Sanmam. Çok sayıda mutedil seçmen Bahçeli’den ve Meclis Başkanını seçtirmesinden sıkıldı. Savaş ve ölümler AKP oyunu arttırır mı? Sanmam, çünkü bir AKP CHP Koalisyonunun olmasını engelleyen adresi sanırım herkes gördü. CHP ye oy verebilen verecektir HDP ye ödünç oy falan verilmeyecektir. Anketlerde AKP % 42-44 falan gözüküyor, doğrusu ben inanmıyorum.

Sonunda bu seçim de Başkanlık sisteminin bir oylaması olacaktır. Ekonomi de etkisini artarak gösterecektir.

Bu seçimlerde üslup daha uzlaşmacı olacak mı? Sanmam. Sanki “fıtratlarında” yok böyle bir üslup. . Erdoğan yasal – teamül sınırlarına dönecek mi? O “kırk beş günü aşamam” diyecektir işine geldiği anda. Bakalım yüce halkımız ne diyecek, ne derse iyi diyecektir. Kasap et derdinde, koyun can derdinde. Suriye politikasında başarıları gözler önünde olan ve hala hiç seçim olmamış gibi yöneten politikacılarımızın bakalım başarıları devam edecek mi?

Kasım seçimlerinden sonra bir de temennim var: tüm Parti Başkanlarının bu kritik süreçte partilerinin başında kalmalarını diliyorum. Allah onları sonsuz kadar başımızdan eksik etmesin. Yatıp kalkıp Partiler Kanununa şükredelim. Bir de benim seçim öngörülerimi kabul eden bir yasa çıkartsalar tam olacak, bu kadar masraf edip seçim falan yapmadan hepimiz rahat ederdik.

Bu rakamlar doğal olarak 2 ayda daha kısmen değişebilir. Birkaç şehit yakını daha, partiler bölünebilir ve evdeki hesaplar çarşıya uymaz.

Hayırlısı. Değerli okurum, lütfen kendi tahmininizi rakamlarla aşağıya yazınız.

3 thoughts on “Perşembenin Gelişi”

 1. Sn.Tolon,Biliyorsunuz,Batı dünyasında bu tür tahminler için istatistiki metotlar ile titizlikle örnekler seçilir ve örneklerden alınan cevaplarla tüm hakkında tahminler yapılır ve de bu iş için çok büyük paralar ödenir.Anketi yapanlar nisbeten tarafsızdır.Aksi takdirde yanılıp mahçup olmaktan korkarlar.
  Bizde ise sayısı çok fazla olan kamu oyu yoklaması yapan şirketler var.Bu işler için herhalde yeterli paraları olmadıkları için ve de taraflı oldukları için yapılan tahminler BİLİMSEL olmaktan çok uzaktadır.Bir şirket tesadüfen iyi tahminde bulunursa,ikinci defa çuvallar.Bundan da hiç mahçup olmazlar.
  BİLİMSEL yöntemlere çok önem veren kişi olarak,siz ,şimdi,hiç bir veriye dayanmaksızın içinizden gelen bir tahminde bulunmuşsunuz.Yanılırsam ,bu rakamlar son iki ay’da kısmen değişebilir diyerek,kendinize sigorta yapmışsınız.
  Tahmininize gelince,bana göre,tamamen arzu ettiğiniz ve CHP’li arkadaşlarınızı gıdıklayacak bir tahmin gibi görünüyor.Amma,bu durum ülkemizi hem daha fazla istikrarsızlığa hem de kaos’a sokacak bir netice gibi görünüyor.Yoksa,sizde Ak Parti iktidar olmasında ülke batarsa batsın diyenlerdenmisiniz?

 2. Cengiz beyin yorumuna katilmamak mumkun degil Tolon abi. Bilim adamina yakistiramadigim bir yorum. TAhminden daha ziyade gonlunuzden gecenleri yazmissiniz gibi.
  Siz cok farklisiniz ve lutfen piyasada turune cokca rastlanan tarafsiz militanlardan olmayin. Her Sabah baris adina, Turkiye adina tarafsizlik maskesi altinda Erdogana ve Ak PArtiye laf cakan sinsi TV sunucularindan gina geldi.
  Yagan yagmurdan, cakan simsekten tek bir adami sorumlu tutan zavallilar Turkiye yi yonetmeye aday oyle mi?
  Diyelim tahmininiz dogru, Bugunku tablodan farki nedir? Ak Partinin iki milletvekili eksik kalir.Turkiye camurda debelenmeye devam eder.
  Bakmayin secim maliyetlerinden, zaman kaybindan bahsettiklerine, medyatik cigirtkanlar secimden bal gibi korkuyorlar.Cunku cikarlarinin ipin ucunda oldugunu goruyorlar Elbirligi ile secimden bu kadar korkanlar bir seyi cok net goruyorlar: AKPARTI nin kaybedecegi hic bir sey yok, ama tek basina iktidara gelme ihtimali en azindan sifirin uzerinde. Bu ihtimal %1 bile olsa’ ki bence cok daha fazla, denemeye deger ve bu onlarin en dogal hakki.
  Hem de 12 senedir bu ulkeye kazandirdiklari muhtesem seylerin capsizlarin elinde heba olmasini istememek cok mu anormal…zk

 3. Aslinda iki soruyu unuttum:
  1-HDP orani tahmin hatasi icerisinde, ya baraji gecemezse ne yapacaksiniz(AKP % 35 le bile iktidara gelir o zaman)?

  2-Siz ne yapacaksiniz? Hukuka bilime bu kadar inanmis bir kisi olarak oyunuzu hamasete, capsizliga, hukuksuzluga (ki bu konuyu cok tartistik, Turkiye cok ciddi bir hukuk garabeti, gladio sunun esiginden donmustur) vermekten rahatsiz olmayacak misiniz.
  Bence artik elinizi tasin altina koymali ve tavrinizi aciklamalisiniz. Bu ulkenin sizin gibi sira disi insanlarin katkisina ihtiyaci var…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *