Tedaş, Telekom ve Gediz Elektrik hala KİT mi? Trafikte “muhbirlik”?

 

Bu şirketler hala KİT mi? Yoksa özel şirketler mi? Bildiğim kadarı özel şirketler oldular ama müşteriye saygı falan gibi bir yaklaşımları yok. Birçok dostumdan duyduğum bu şikâyetleri kendi deneyimimle somutlaştırayım.

21222551338 Nolu iptal olan telefonunuzun gecikme bedeli hariç 78.41 borcu bulunmaktadır.   Bu SMS mesajını cep telefonuma yıllardır alıyorum, artık tacize giriyor. Böyle bir telefon numaram olmadı. Nereden benim cep telefonumu bulmuşlar bilemiyorum.   Yıllar içinde üç kez Telekom müdürlüğüne gittim. Araştırdılar. “Tamam artık böyle bir mesaj almayacaksınız” dediler. Ama birkaç ay sonra mesajlar tekrar gelmeye başladı. Modern teknolojinin insanın üstüne sıçraması.

***

İnşaat ruhsatı veriyorlar ama planlama olmadığı için kendi elektriğini kendin getir diyorlar. Masraf edip kendi elektrik direklerini dikiyorsun. Trafoyu kendin alıp normalden pahalı elektrik tüketiyorsun. Trafoda arıza olunca da sen tamir ettiriyorsun. Direk, trafo yatırımı ve bakımı sonunda zaten senin cebinden çıktığından yersen vaziyetleri. Ama kamu birden çok abone bu trafodan faydalanabilirse dağıtım şirketi almak zorundaymış.

***

Gediz elektrik hala KİT mi?  Geçek yaşamdan bir örnek . Üç abone olarak kullandığımız Trafo devir alınsın diye geçen yıl dilekçe verildi . Kırkıkboğazında’ki özel trafonun kamuya hizmet veren nitelikte olduğu için satın alınması ve bedelinin 12 taksitle ödenmesi gerekiyormuş. Urla Gediz elektrikteki yetkili uygundur diye Mart ayında Bornova ağaçlı yola yazmış. Tüketiciye hala yanıt yok. Dilekçe verirsin, yanıt yok. İşin yoksa uğraş, onların bordrolu avukatları var!

Güneş enerjisine yatırım mı yapmak istiyorsun? Yap bakalım. Kanun çıktı şimdi mevzuat düzenleniyormuş. Önce gereken izinleri al. Bu arada necip müdürlerle tanış, uzmanlarla tanış onları oradan oraya taşı misafir et vs. Enerji sistemimiz neden mi böyle? Hukuk sistemimiz çok mu düzenli? Politik sistemimiz çok mu iyi? Üniversitelerimiz farklı mı? Çöplerimiz çok mu düzgün toplanıyor? Ağlama değmez hayat, keyfine bak. Yahu şükret kardeşim. Bir de elektriğin, telefonun olmasa? Allah büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin. Yoksa etse bazı işler düzelecek mi?

Trafikte İstanbul’da her vatandaş artık fahri denetçi olacakmış. Keşke tüm Türkiye’de olsa, İzmir Çeşme yolunda orta şeridi işgal edenler zik zak yaparak 160-200 km süratle araç kullananlar. Her şey yamuk olduğundan ve bilhassa necip devletimize güven biraz sallantıda olduğundan bizde birisinin yasadışı iş yapmasını makamlara bildirmek “gammazlık” olarak adlandırılıyor. Halbuki esasında bu bir vatandaşlık görevi. Umarım trafikte uygulama kullanıcılar için güven verici ve kolay hale gelir tüm ülkede.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *