Rusya ve Can Dündar ile Erdem Gül

 

 

 

İsmet İnönü büyük ülkelerle ilişki ayı ile yatağa girmeye benzer demişti.

Olayları tekrar tekrar somut verilerle değerlendirmekte fayda var. Ondan sonra işin psikolojisini değerlendirmeye çalışacağım.

 

  1. Yeterli uyarı yapıldıktan sonra Rus uçağı hava sahamızdayken düşürüldü. Ondan önce Suriye hava kuvvetleri bizim bir uçağımızı benzer bir ihlal çerçevesinde düşürmüştü.

 

 

 

  1. Obama “Türkiye ülkesini koruma hakkını kullanmıştır” diyerek hem hava sahamızın ihlalini doğruladı, hem de bunun bir hak olduğunu paylaştı. Bizde bu en azından bir kısım basın tarafından yeterince vurgulanmadı.

 

  1. Ayrıca radarda eğer uçak kendini tanıtmazsa güvenilir kaynaktan öğrendiğim kadarı uçağın hangi ülkenin uçağı olduğunu tesbit imkanı yok. Biz kendi uçağımız düşürüldüğünden beri bu hudutta tavrımızın ne olacağını açıkça beliritmişiz.Suriye hava kuvvetleri de Rus uçakları kullanıyor.Yanıbaşımızda savaş var. Tavrımız doğru, nokta.

 

Erdoğan ayni gün içinde iki çelişkili beyanat verdi Rus uçağı olduğunu bilseydik farklı davranırdık dedi ve “gene de düşürürdük”.

 

Bu bir liderin bu tür kararlar verirken doğal olarak ne denli zorlandığının bir göstergesi. Hangisine geç hangisine dur demeli ayrı bir tartışma konusu tabii. En azından dosta düşmana bir tavır gösterdik. Batı benzer bir tavır alabilseydi, Rusya Kırımı bu kadar rahatça ilhak edemezdi.

 

 

Putin ise İnönü’nün öngördüğü şekilde davrandı. Kral çıplak deme cürretine alıngan ve kızgın davranan bir assolist. Her şey mübah diyerek saldırdı. Batılıların war of words yani kelimeler savaşı dediği şey. Ama yüzlerce veya binlerce böyle devam ederse onbin hatta yüzbinlerce insanın yaşamını etkileyebilecek tavır zincirleri.

 

Politik cüce ve ekonomik dev olan AT ülkeleri hep bildikleri yoldan şaşmadılar yani biraz rahatları kaçmış tuzu kurular gibi davrandılar. Ama sonsuza kadar böyle davranamayacaklarını da göçmen krizi vs nedeniyle sezmeye başladılar.

 

Ne olacak?

 

Putin’in Rusyası Ukranya Kırım vs den sonra yavaştan kredisini tüketiyor. Ama tam gazla giden her araç gibi bu tür bir hızlanmada bizim de yakıtımız azalıyor.

 

Rus turist gelmeyebilir. Ticaret ciddi azalabilir. Atom santralinin yapımı başka ülkeye ihale edilebilir. Yandex burada kullanılmayabilir ve en sonunda iki ülke de zararlı çıkar. Biz belki yavru kurt idik, İnönü’nün bu cümleyi söylediğinde artık çağ değişti epeyce erişkiniz.

 

Suriye konusunda ülkeler anlaşacaklar umalım ne denli dağınık idare edilen insanlar olduğumuzu unutmadan. Rusya 19 yüzyıldan kalma akdenizde bir liman rüyasını artık gerçekleştirmek için kararlı ama bunu tüm ülkeler görüyorlar. Güvenilir ortak olmak önemli.

 

Psikolojik olarak da iki liderin belki zaman içinde tekrar anlaşabileceklerini sanırım göreceğiz..   Anlaşırlarsa bundan sonra ayı yakalarsa kurdu öldürebilir ama kurt da ayının canını yakabilir ve hele hele birkaç arkadaşı ile kararlılık gösterirse ayıyı da canından edebilir türü bir alegori çerçevesinde  davranacaklarını ummak ve durumu anlamaya çalışmakta fayda olabilir.

 

Liderlerin hepsi bu gerçeklerin farkında. İç politik durumları çerçevesinde beyanatlarının tınılarını ayarlayacaklardır. Burada kim daha fazla mesleki deformasyon ve assolist havasına girerse ülkesi daha fazla zararlı çıkacaktır.

 

Tüm bu olaylar olurken Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmaları son derece talihsiz. Sızdıran bir memur var ise tutuklansın ama haber yapan gazetecinin tutuklanması bence maddi bir hata olmasının yanı sıra dış görünüşümüze ve batıdaki güvenirliğimize indirilmiş bir darbe. Bu krizde iyi bir performans gösteren Erdoğan’a batıda “serseri mayın” “loose cannon” diyenlerin ekmeğine yağ sürecek bir gelişme.

2 thoughts on “Rusya ve Can Dündar ile Erdem Gül

  1. Son paragraf haric yazinizin her bir satirina katiliyorum. Rusya ile iliskiler zor ama galiba tarih gitmesi gereken yonde emin adimlarla ilerliyor. Gazeteciler konusunda ise, olayi basin ozgurlugu olarak goremiyorum. Ne yazik ki Cumhuriyet artik bizim degil Pensilvanya nin. Bir ihtimal iki gazeteci de turkiyedeki pek cok kimse gibi kaset ve santaj magduru, parallel yapinin direktifleri dogrultusunda yaziyor. Yani bir iktidar savasi pesinde.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s