Pilan Filan

 

 

 

Kızımın oturduğu ev bir parkın yanında. Her ziyarete gittiğimde üstünde annemin anısına zarif bir plaket olan bir bankta oturuyorum. Parkta yürürken altında zarif bir plaket ile babamın adı yazan  bir ağacın yanından geçiyorum.

 

Nerede? ABD de! Neden burada değil? Adet olmadığı için.   Ya’hu burada da Belediye Başkanları   lütfedip duyursalar her bank’ı ithaf etmek 1000 TL, şehirde bir dikili ağacın olması 1000 TL diye   fena mı olur? Ayrıca kısa bir yazışma ile bankın ve plaketin en az 50 yıl boyunca yenileneceği, ağaç kurusa yerine yenisi dikileceği   taahhüt edilse insanların başına taş mı yağar?

 

Örneğin kaç bank var şehirde çeşitli yerlerde dağılmış? Neden bankların üstünde Belediye’nin ismi yazar?

***

 

İzmir gibi bir büyük şehirde bile 3 sekretere istihdam olanağı çıkar, tabelalarda isimler yazılır, haritalarda yerler işaret edilir ve bağış sahibine bir makbuz ve teşekkür yazısı verilir.

 

Bu ve benzeri konular hakkında rahmetli Priştina’nın yardımcısı bir Profesör Murat Beyle makamında uzun uzun konuşup bir proje sunmuştum. Başkan öldü, proje bitti. Esası Karşıyaka sırtlarını yeşillendirme projesi idi. Yazın kahverengi sırtlara bakmak yerine oksijen üreten yeşil yamaçlara bakmak idi amacım. Ama şehir içinde de bankların ve ağaçlarının sponsorlu olmasını önermiştim.

***

Neden düğünlerde cenazelerde Bilmem nere Belediye Başkanı Falan Fişmekan yazar çelenklerde? Falan Fişmekan’a gerek var mı? Bay veya Bayan Falan Fişmekan kendisi bir çelenk göndermek isterse lütfen kendi kasasından yollayıversin bir zahmet. Belediye Başkanı olarak gönderiyorsa da Bilmem nere Belediye Başkanı ( BNBB)  yazmak yetmez mi?

***

 

Geçen sene oturup uzun uzun Muzaffer Tunçağ ile bu konuları konuştum anlaşılan İzmir’de Vali ve Belediye Başkanı birçok konuda bir araya gelemiyorlarmış. Bir bölüm arazi milli emlakin bir bölüm Belediyenin o sırtlarda vs. Eh, makam sahibi olmak ve hizmet de tam böyle belirli bir konuda bir araya gelip sorunun üstesinden gelmek değil mi? Her ay maaş almasını biliyorlar mı?

 

***

 

Ege Ordu Komutanlığının önü yıllardır yemin törenlerinde trafik tıkanmasına neden olur. Sahil boyunca İzmir’ den Urla istikametine giden bomboş tek yönlü yol var.

Değerli Komutan ve de değerli Emniyet Müdürü (biliyorum çok mühim kişilersiniz) günü belli olan yemin veya diğer törenlerde giriş ve alt geçidin olduğu yolun normalde tek şerit olduğu yerlere birer (toplam iki!) görevli memur, artık asker mi, polis mi kendileri anlaşıp dikip trafiği rahatlatın. Vatandaş da tıkanık trafikte azap çekmesin. Ayrıca çift istikametli yol diye de birer tabela ve birkaç lastik huni koymak çok mu zor?   Bunu yaklaşık 8 yıl önce yazdım gene tıkanıyor yemin törenlerinde falan. Hadi gare.

 

***

 

Sanat seven bir insan olarak Balçova’daki Güzel Sanatlar binasına girmiş çıkmışlığım ve hatta orada evrim hakkında bir konferans vermişliğim bile var. Balçova’ya giderken önünden geçtiğimde hep içim kararıyor o dökülen boyaları görünce.   Haydin yiğitlerim ve de civan hocalarım ve de sorumlu kişiler her ay maaş alıyor musunuz? Tahsisat mı çıkmıyor? Vah vah, ama gene de aslan ve de yiğit yattığı yerden belli olur. Bırakın koskoca hocaları oradaki öğrenci temsilcisi bile istese o binayı cillop boyar. Renkleri vs hakkında bir yarışma açın. Ondan sonra kazananın tasarımına göre boyayın şu binayı güzel bir şekilde ve hatta belki üzerine resimler çizerek. Eminim birkaç heykel ve konser ile gereken parayı temin edersiniz haydi aslanlar, kaplanlar, yiğit hocalar. Ya’hu bir sanat öğrencisi olsa insan, o bina’nın dışardan görüntüsü ile depresyona girer. Eğer depresyonda iseniz de Tıp Fakültesi zaten komşunuz bir zahmet hizmet alın! Bu proje benimsenirse ilk boya için ilk 1000 TL bağış benden!

 

Hafif alaycı üslubu hoş görün değerli ve çok önemli kişi (ÇÖK) olan yetkililer, belki bir vatandaşın yazı ile sizi hafiften harekete geçirme çabası olarak algılayın lütfen.

1 thought on “Pilan Filan”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *